Zářivý úsměv s černou zubní pastou

smile e1576843763659

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Odedávna toužili lidé po nejen čistých, ale i zářivě bílých zubech. Krásný bílý chrup měl odrážet společenské postavení a jeho získání bylo a je pro mnohé prestižní záležitostí.

Již ve starém Římě byl používán popel k čištění zubů. Popel byl posléze nahrazen perlitem (vulkanického původu) či speciálními solemi. Všechny tyto látky ovšem patřily mezi tzv. abraziva, které chrup jen čistily (víceméně šetrně či ne), ale nebělily jej.

Abraziva neboli brusné částice mají hlavní úlohu, kterou je čištění zubů. Působí na zubní sklovinu a odstraňují z ní zubní povlak (plak) a skvrny. Nejčastěji jde o uhličitan vápenatý, oxid křemičitý (ve formě siliky nebo amorfního SiO2), hydrogenfosforečnan vápenatý a další podobné látky. Jejich brusný účinek závisí na tvaru, velikosti, tvrdosti a počtu abrazivních částic. Nadměrné používání zubních past s abrazivy však může vést k poškození zubní skloviny.

 

Bělící zubní pasty

V současnosti existují v podstatě dva druhy zubních past určených k bělení zubů:

  • V první skupině jsou bělící pasty, které obsahují peroxid. Ten pomáhá odstraňovat hluboké (vnitřní) a povrchové (vnější) skvrny.
  • V druhé skupině jsou zubní pasty, které obsahují činidla, jenž působí fyzikálními nebo chemickými účinky, a tím odstraňují povrchové skvrny. Sem patří zubní pasty, které obsahují aktivní uhlí. Tyto produkty dosahují v současnosti mezi zákazníky (hlavně ženami) velké obliby a je po nich značná poptávka.

Aktivní uhlí je známější pod zastaralým, ale stále populárním názvem “živočišné uhlí”. Správný název je rovněž “rostlinné” nebo “adsorpční” uhlí. Aktivní uhlí patří mezi tzv. střevní adsorbencia. Jako takové se nachází v řadě registrovaných volně prodejných léčiv, někdy samostatně, někdy s dalšími přísadami. Je to lék první volby při akutních průjmech způsobených dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.

Těchto vlastností se využívá i v zubních pastách. Přínos aktivního uhlí spočívá v tom, že pomáhá ze zubů odstraňovat určité nečistoty plaku a usazeniny z jídla a pití. Ty jsou tímto způsobem zbaveny vnějších pigmentací a jeví se tak bělejší. Do jaké míry je tento bělící účinek silný, o tom stále stomatologové diskutují. Zatím neproběhla žádná veřejně dostupná studie ohledně bělícího účinku zubních past s obsahem aktivního uhlí. Zkušenosti zákazníků podle jejich ohlasů jsou příznivé, oceňují odstranění plaku a skvrn (například po červeném vínu nebo kávě), snížení citlivosti zubů nebo příjemnou vůni těchto past.

K příznivému působení může přispět kombinace aktivního uhlí s dalšími látkami, jako je například výtažek ze zeleného čaje TeavigoTM. Zelený čaj pomáhá ochraňovat zuby před kazem. Je to dáno tím, že obsažené látky (tzv. katechiny, které působí rovněž antioxidačně) působí příznivě proti baktériím obsaženým v ústech, které vyvolávají vznik kazů (baktericidní působení, jinými slovy likvidují baktérie).

Na závěr je důležité ještě poznamenat dvě věci. Lidé s citlivou sklovinou by měli zubní pasty s aktivním (černým) uhlím používat jen jednou až dvakrát týdně, jinak používat další zubní pastu vhodnou pro jejich chrup. Pokud by měla být již zubní sklovina narušena, musí se nejprve o použití zubní pasty tohoto typu poradit se svým stomatologem.

Rovněž se nedoporučuje používat rozdrcené tabletky živočišného uhlí, které jsou přímo naneseny na zubní kartáček. Hlavním problémem tohoto postupu je, že aktivní uhlí se nelze rozdrtit úplně na jemný prášek. Větší kousky působí abrazivně a mohou poškozovat sklovinu i dásně.