Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Zapařeniny v létě

28.06.2014
Slunce
Velká nepříjemnost v letních měsících (a nejenom během nich) jsou zapařeniny v oblastech těla, kam se nedostane vzduch. Jedná se o plísňovou infekci, lidově nazývanou "vlk" nebo "svědění žokeje".

Vyskytuje se hlavně v oblasti třísel nebo kožních záhybů (podpaží, pod prsy nebo v záhybech velkých kožních řas). Tam se vytváří teplé a vlhké prostředí, které je ideálním místem pro množení plísní, kvasinek a bakterií. Dochází k tomu tak, že je kůže dlouhodobě vystavená vlhkosti a mechanickému oděru. Tím je náchylná na poškození a vzniká místo pro zachycení infekce.

 

Dochází k tomu díky tomu, že máme v létě na sobě často delší dobu zpocené oblečení, ale také k tomu může dojít i v zimě, pokud máme na sobě několik vrstev oblečení.

 

Jaká je prevence?

Pro zabránění zamezení výskytu zapařenin je nutné nosit volnější spodní prádlo, aby kůže dýchala, vyhýbat se půjčování si spodního prádla nebo ručníků, pro riziko přenosu spór plísní dokonale si po sprše vysušit pokožku v oblasti třísel. Muži jsou na tyto problémy náchylní více než ženy.

 

Pokud se toto onemocnění rozšiřuje, obvykle postupuje dolů po vnitřní straně stehna, okraj bývá více červený a vydutý jako oblast, která byla infikovaná dříve. Rozšiřující se okraj bývá šupinatý a velmi snadno odlišitelný od normální kůže. Zapařeniny se obvykle ošetřují pomocí lokálních mastí, pokud plísně postihují jen vrchní část kůže. Pokud je exantém (vyrážka) velmi červený a svědí, zejména pokud už se na okrajích tvoří puchýřky, pak lékaři předepisují masti s kortikosteroidy, které se mohou ovšem používat jen omezenou dobu na menších místech a vždy jen na doporučení lékaře.

 

Plísňové onemocnění podpažního prostoru obvykle postihuje častěji muže v mladším a středním věku (vzhledem k odlišnému složení potu a kožního mazu). Krátkodobé svědění se obvykle mění brzy v prudkou bolest zasaženého místa. Sytě červené ložisko je ploché a bolestivé (na rozdíl od bolestivé bouličky v podpaží způsobené zanícením potní žlázy).

 

Může se vyskytovat i jinde, než v podpaždí či v oblasti třísel, a to pod kožními převisy: Plíseň se vyskytuje pod prsy, u obézních lidí pod převislým břichem a v tříslech, v téměř uzavřeném pupku, u extrémně obézních lidí ve kterýchkoli dalších kožních převisech nebo záhybech. Onemocnění začíná svěděním a brzy přichází zarudnutí kůže, které však nemusí být nijak bolestivé. Zvláště starší lidé nevyhledají lékaře kvůli studu a plíseň brzy přechází do chronického (dlouhodobého) stádia.

 

Je důležité si uvědomit, že u rozvinutých plísňových kožních nemocí nepomáhá zvýšená hygiena. Časté sprchování nebo koupání naopak podporuje rozvoj akutních kožních plísní. Kožní plísně se rovněž vyskytují častěji u lidí postižených cukrovkou. Zvláště neléčená nebo nepoznaná cukrovka je potravou pro plísně a kvasinky.

 

V případě zapařenin lze doporučit krém Balcann. Jako doplněk stravy se může u plísňových onemocnění užívat přípravek Cats Claw nebo Cytosan Inovum.


Související články:
Vlk
Kvasinka a příčiny
Kvasinka vyžaduje cukr
Plavuň vidlačka


28.06.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS