Zapařeniny v létě

cm slunce3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Velká nepříjemnost v letních měsících (a nejenom během nich) jsou zapařeniny v oblastech těla, kam se nedostane vzduch. Jedná se o plísňovou infekci, lidově nazývanou „vlk“ nebo „svědění žokeje“.

Vyskytuje se hlavně v oblasti třísel nebo kožních záhybů (podpaží, pod prsy nebo v záhybech velkých kožních řas). Tam se vytváří teplé a vlhké prostředí, které je ideálním místem pro množení plísní, kvasinek a bakterií. Dochází k tomu tak, že je kůže dlouhodobě vystavená vlhkosti a mechanickému oděru. Tím je náchylná na poškození a vzniká místo pro zachycení infekce.

Dochází k tomu díky tomu, že máme v létě na sobě často delší dobu zpocené oblečení, ale také k tomu může dojít i v zimě, pokud máme na sobě několik vrstev oblečení.

Jaká je prevence?

Pro zabránění zamezení výskytu zapařenin je nutné nosit volnější spodní prádlo, aby kůže dýchala, vyhýbat se půjčování si spodního prádla nebo ručníků, pro riziko přenosu spór plísní dokonale si po sprše vysušit pokožku v oblasti třísel. Muži jsou na tyto problémy náchylní více než ženy.

Pokud se toto onemocnění rozšiřuje, obvykle postupuje dolů po vnitřní straně stehna, okraj bývá více červený a vydutý jako oblast, která byla infikovaná dříve. Rozšiřující se okraj bývá šupinatý a velmi snadno odlišitelný od normální kůže. Zapařeniny se obvykle ošetřují pomocí lokálních mastí, pokud plísně postihují jen vrchní část kůže. Pokud je exantém (vyrážka) velmi červený a svědí, zejména pokud už se na okrajích tvoří puchýřky, pak lékaři předepisují masti s kortikosteroidy, které se mohou ovšem používat jen omezenou dobu na menších místech a vždy jen na doporučení lékaře.

Plísňové onemocnění podpažního prostoru obvykle postihuje častěji muže v mladším a středním věku (vzhledem k odlišnému složení potu a kožního mazu). Krátkodobé svědění se obvykle mění brzy v prudkou bolest zasaženého místa. Sytě červené ložisko je ploché a bolestivé (na rozdíl od bolestivé bouličky v podpaží způsobené zanícením potní žlázy).

Může se vyskytovat i jinde, než v podpaždí či v oblasti třísel, a to pod kožními převisy: Plíseň se vyskytuje pod prsy, u obézních lidí pod převislým břichem a v tříslech, v téměř uzavřeném pupku, u extrémně obézních lidí ve kterýchkoli dalších kožních převisech nebo záhybech. Onemocnění začíná svěděním a brzy přichází zarudnutí kůže, které však nemusí být nijak bolestivé. Zvláště starší lidé nevyhledají lékaře kvůli studu a plíseň brzy přechází do chronického (dlouhodobého) stádia.

Je důležité si uvědomit, že u rozvinutých plísňových kožních nemocí nepomáhá zvýšená hygiena. Časté sprchování nebo koupání naopak podporuje rozvoj akutních kožních plísní. Kožní plísně se rovněž vyskytují častěji u lidí postižených cukrovkou. Zvláště neléčená nebo nepoznaná cukrovka je potravou pro plísně a kvasinky.

V případě zapařen in lze doporučit krém Balcann.