Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Zánět slinivky I

30.03.2007
Vaše slinivka je velká žláza, která se nachází mezi žaludkem a dvanácterníkem. Slinivka vyrábí důležité trávicí enzymy, které se vyplavují do dvanácterníku, má společné ústí se žlučníkem. Enzymy pomáhají trávit tuky , bílkoviny a uhlovodany. Slinivka také uvolňuje do krevního oběhu hormony inzulin a glukagon. Tyto hormony sehrávají důležitou roli v metabolizmu cukrů.

Někdy se stane, že trávicí enzymy se aktivují a začnou napadat slinivku, dojde k zánětu. V mnoha případech dochází ke krvácení do žlázy, k poškození tkáně, infekci a k tvorbě cyst. Enzymy a toxiny se dostanou do krevního oběhu a tak mohou působit i na jiné orgány jako srdce, plíce a ledviny.

 


Rozeznáváme dvě formy zánětu slinivky.
Akutní forma přichází náhle a může mít těžký průběh s mnohými komplikacemi. Obvykle se pacienti uzdraví kompletně. Jestliže ale napadení slinivky pokračuje, podobně jako když člověk pokračuje v pití alkoholu, vyvine se chronická forma. Přináší těžkou bolest a snižuje funčnost slinivky, která ovlivňuje trávení a v tom důsledku způsobuje ubývání na váze. K nemoci dojde, když slinivkou proběhne zánět a později se zlepší.

 


Někteří pacienti mají více než jeden záchvat, ale po každém záchvatu dojde k úplnému zhojení. Většina případů akutního zánětu slinivky vzniká jednak po požití alkoholu, jednak v důsledku žlučníkových kamenů. K jiným záchvatům dochází po užití léků, po úraze nebo chirurgickém zákroku v dutině břišní. Ve vzácných případech je záchvat důsledkem infekce, např. příušnic. Asi v 15 % je příčina neznámá.

 

 

Jaké jsou příznaky akutního zánětu slinivky?
Obvykle začíná bolestí v horní části břicha, která se projevuje několik dní a může být velmi svízelná, stále stejná. Lokalizuje se do břicha nebo do páteře ale i do jiných oblastí. Může také přijít neočekávaně a intenzivně nebo může začít jen mírnou bolestí, která se zhoršuje s jídlem a pomalu narůstá. Břicho je jakoby oteklé a přecitlivělé. Nemoc doprovázejí také jiné příznaky jako pocit na zvracení až samotné zvracení, horečka a vzrůstající pulzová frekvence. Osoba se často cítí (a také tak vypadá) velmi nemocně. Často se přidá dehydratace, pokles tlaku krve. Později se dostaví příznaky v důsledku selhávání srdce, plic nebo ledvin. U těch nějtěžších případů (krvácení do slinivky) vede ke vzniku šoku a někdy k smrti.

 


Jak se diagnostikuje zánět slinivky ?
Během akutního záchvatu je v krvi přítomna vysoká hladina amylázy (je to enzym, který se ve slinivce tvoří). Také dochází ke změnám hladiny vápníku, hořčíku , sodíku, draslíku a bikarbonátu. Pacienti mají v krvi také velké množství cukrů a lipidů. Po ústupu záchvatu se většinou tyto hodnoty normalizují.

 


Jaká je léčba akutního zánětu slinivky?
Intenzita léčby závisí na tom, jak je silný záchvat, a na tom, jaké komplikace s sebou přináší. Akutní zánět slinivky obvykle sám ustoupí a léčba spočívá jen v podporujících krocích. Obvykle se pacient dostane do nemocnice, kde lékaři zahájí infuzní léčbu do žíly a snaží se upravit krevní poměry. Při hrozbě selhávání plic, srdce nebo ledvin lékařské kroky vedou k jejich stabilizaci.

 


Někdy je úporné zvracení, které pacient sám nedovede zastavit, protože došlo k rozvratu metabolizmu. Opět lékař pomůže infuzní léčbou a zavedenou sondou přímo do žaludku, kde odsává tekutiny a vzduch a vhodnými roztoky se opět snaží o vyrovnání vnitřního prostředí. První dny nesmí pacient přijímat žádnou stravu a veškerou výživu dostává infuzí do žíly. Akutní záchvat pomalu odeznívá během 3 - 4 dnů, pokud není například ucpán společný vývod se žlučníkem žlučovými kameny. V takových těžkých případech je pacient udržován na umělé výživě i několik týdnů, dokud se slinivka malu nezahojí.

 


Když jsou známky bakteriální infekce, přidávají se antibiotika. Někdy se musí přistoupit k chirurgickému řešení - u zaklíněných žlučníkových kamenů, cyst atd..

 

 

Po zvládnutí akutní nemoci by měly následovat kroky k předcházení recidivy záchvatu. O to se ovšem musí postarat pacient sám.

 

 

Z diety - žádný alkohol, ledové nápoje, (někdy vadí i bublinky) jíst jen malá množství jídla, výrazně omezit jídla tučná, mastná, přepalovaná, dráždivá. Obecně je špatně snášen česnek, syrová cibule, čerstvá paprika. Pozor na ořechy, majonézu, hořčici a pozor na sladkosti, krémy, smetanovou zmrzlinu. Zákaz kouření. Naopak jídla bohatá na enzymy, listovou zeleň.

+ suplementy s enzymy- třeba Super Bromelain, Enzyme Star, Mladý ječmen

 

Také jsou doporučované extrakty z červené řepy, křenu a borůvek.
Trvání dietního omezení může záviset na intenzitě proběhlého zánětu, v zásadě je však vhodné doporučit trvalé dietní omezení.


Související články:
Zánět slinivky II - z duchovního pohledu
Slinivka břišní
Oddiho svěrač
Příušnice jsou známy již od dob Hippokrata
Jak pečovat o slinivku


30.03.2007
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

390,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS