Zánět pochvy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zánět pochvy, známý pod latinským označením kolpitis nebo vaginitis je jedním častých onemocnění, kterým trpí zejména sexuálně aktivní ženy. Dochází k němu porušením rovnováhy vnitřního prostředí a přemnožením patogenních mikroorganismů. Tato rovnováha je ovlivněna celou řadou faktorů. K nim patří slizniční imunitní systém, hladina hormonů v organismu, kyselé pH či mikroorganismy, které jsou přítomny v pochvě i za normálních podmínek.

Velmi důležité je kyselé prostředí, o které se starají mikroorganismy označované jako laktobacily. Jejich funkcí je produkce kyseliny mléčné, která zabezpečuje kyselé prostředí v pochvě. Zánět může být způsoben infekcí, alergickou reakcí, nedostatkem hormonů (vyšší věk) nebo dokonce i přítomností cizího tělesa, např. tampónu dlouho ponechaného v pochvě.

Vaginální infekce jsou obvykle způsobovány plísní Candida albicans (nejčastější příčina) nebo parazitickým prvokem Trichomonas vaginalis. V obou případech se objevuje výtok. Další formou je vaginitida nespecifická, kterou způsobují baktérie osídlující vaginu i za normálních okolností. Z dosud nezjištěných příčin se tyto baktérie začínají rozmnožovat a způsobí výtok.

Zánět pochvy může být také zapříčiněn reakcí na spermicidní krémy používané jako součást bariérové antikoncepce nebo také na kosmetiku, což je zapříčiněno některými chemickými látkami obsaženými v deodorantech, koupelových pěnách či solích nebo v mýdlech. Infekce se léčí pomocí vybraných antibiotik a protiplísňových léků. V případě alergie je třeba zjistit příčinu alergie a tyto látky odstranit. V případě cizího tělesa v pochvě ho vyjmout a zahájit léčbu druhotné infekce.