Zánět dutin (sinusitida)

Jako zánět dutin je označován zánět vedlejších, tzv. paranasálních nosních dutin. Tyto dutiny se nacházejí v lebce za tvářemi a obočím. Prostory, které vytvářejí, jsou normálně naplněny vzduchem. Jejich stěna je vystlána sliznicí. Jsou to párové prostory, jeden z nich je uložen na pravé a jeden na levé straně lebky. Vedlejší dutiny se nacházejí v čelní, klínové a čichové kosti a rovněž v horní čelisti. Mají na starost odlehčení kostí lebky a rezonanci hlasu.

S nosní dutinou jsou spojeny krátkými průduchy. Při zánětu nosních dutin dochází k zánětu sliznic těchto dutin. Příčinou tohoto onemocnění je uzavření průduchů vedoucích do nosní dutiny. Vzhledem k tomu, že dochází k zamezení přístupu vzduchu, dochází k množení bakterií a vznikajícího hlenu, který nemůže volně odtékat. Důvodů může být několik. Nejčastější příčina je virové onemocnění doprovázené rýmou. K dalším příčinám patří alergie, onemocnění horních cest dýchacích, infekce zubu v horní čelisti, úraz, vrozené vady či velmi časté užívání léků ze skupiny antihistaminik.

Zánět se projevuje tupou bolestí v oblasti hlavy a obličeje, zvláště čela a nad-čelistních prostor. Někdy se objevuje tlak v uších. Bolest se zvětšuje při změně tlaku a polohy hlavy, hlavně při předklonu, vleže či smrkáním. Ze smyslových vjemů je snížen čich, chuť a někdy i sluch. Dotek postižených míst je nepříjemný a bolestivý. Smrkání je obtížné, nosní hlen je husté konzistence a žlutozelené barvy, někdy s příměsí krve. Nemocný je celkově unaven, jeho pracovní výkon se snižuje, tento stav mohou provázet zvýšené teploty až horečky. Dech má z důvodu infekce typický zápach, v ústech je nepříjemný pocit. Někdy se přidá i bolest v krku či kašel.

Lékem první volby jsou antibiotika, jako doplněk bývají předepisovány nosní kapky a léky snižující otok nosní sliznice. Někdy mohou pomoci koupele paží a dolních končetin v teplé vodě. Pokud nic z tohoto nepomůže, lékař obvykle přikročí k tzv. punkci. Při tomto zákroku se speciální jehlou odsávají nahromaděné hleny a postižená oblast se proplachuje. Pokud je stav opravdu závažný, přistupuje se k chirurgickému zákroku. Při zánětech dutin hrozí několik komplikací, ke kterým patří zánět průdušek, očnice či dokonce encefalitida nebo meningitida.

Prevence je v podstatě stejná, jako u všech zánětlivých onemocnění. Je třeba posilovat imunitu (multivitamíny či jiné přírodní produkty na podporu imunity), včas léčit banální nachlazení, aby nedošlo ke komplikacím, u přecitlivělých osob je důležité vyhýbat se alergenům. Rovněž je dobré nahřívání dutin nad horkou párou s nějakým uvolňujícím prostředkem, jako je aromatický olej či podobně. Rovněž je vhodné světelné či tepelné nahřívání. Toto vše je třeba použít dříve, než dojde k zánětu. K vhodným přírodním produktům při zánětech dutin patří vitamin C (protizánětlivé působení), beta karoten (ochrana sliznice dýchacích cest) či echinacea (podpora imunitního systému). Mezi dalšími přírodními přípravky, které lze užít ke zvýšení imunity, lze uvést například medový sirup s mateří kašičkou, propolisem, echinaceou a vitamínem C , či vilcacora.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.