Žampión mandlový, lesklokorka lesklá a houževnatec jedlý – houby pro Vaše zdraví

cm muz zena palce nahoru

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V doplňcích stravy se můžeme setkat s řadou výtažků z hub, které se v našich lesích a hájích neobjevují. Jako novinka se v doplňcích stravy objevil žampión mandlový.

Žampion mandlový patří mezi znovuobjevené houby naší doby. Byl znám už v civilizaci Inků v Jižní Americe, kde patřil mezi oblíbené pochoutky. Od té doby zapadl do zapomnění , až byl objeven v 70. letech 20. století v Brazílii v okolí jedné malé vesnice (Piedade) poblíže města Sao Paola, kde je jediné prozatím známé místo, kde roste divoce. Když byl objeven jeho pozoruhodný přínos pro lidské zdraví, začal být uměle pěstován v Japonsku.

V porovnání s ostatními druhy žampiónů má delší a silnější třeň a hlavně výraznou sladkou a mandlovou chuť, po které dostal i český název. Obsahuje řadu látek, z nichž nejdůležitější jsou beta-glukany. Patří k nim 1,3-beta-glukan, 1,4-alfa-glukan, 1,6-beta-glukan. Dále obsahuje minerální látky, fosfolipidy, chinin a cukr. Dále obsahuje antioxidanty, které pomáhají likvidovat volné radikály. Podle výzkumů plodnice této houby obsahují ergosterol, což je provitamín D.

Tyto látky, beta glukany, podporují imunitu, pomáhají regulovat hladinu krevního tlaku a cholesterolu v organismu. Podílejí se i na snížení hladiny glukózy v krvi, alergie a působí protektivně na játra, srdce a cévy. Tímto komplexním působením pomáhají předcházet civilizačním nemocem.

Co je ovšem velmi zajímavé, je to, že vědci zkoumají možnost užívání beta-glukanů, které jsou obsaženy v této houbě a jsou pro ni specifické. Předmětem výzkumů je možnost jejich použití v případě onkologických onemocnění. Vědci zatím pracují s hypotézou, že tyto látky, beta-glukany mohou pomoci zamezit pronikání virů do tkání v případě nádorů a také s tím, že pomáhá zvyšovat aktivitu lymfocytů. Tyto lymfocyty, označované jako cytotoxické T-lymfocyty pomáhají ničit buňky napadené viry a jinými parazity a rovněž i nádorové buňky.

Zdůrazňuji, že tento účinek je stále ještě předmětem zkoumání. Pěstování této houby nemá zatím u nás žádnou tradici, proto nejsou zatím k dispozici žádné zkušenosti s její konzumací.

S přihlédnutím na charakteristickou výraznou chuť se plodnice nepoužívají na přípravu samostatných pokrmů, ale jako přísada do masitých jídel či do různých specialit. Nejvhodnější jako doplněk léčby je konzumovat tuto houbu ve formě výtažku v různých doplňcích stravy.

K dalším houbám, s kterými se můžeme setkat v doplňcích stravy je lesklokorka lesklá, známá pod cizokrajně znějícím jménem reishi. V Asii byla již známa před čtyřmi tisíci let, její konzumace byla vyhrazena pouze panovníkům pod hrozbou přísných trestů. Z účinných látek tato houba obsahuje aminokyseliny, selen, triterpeny, vitamíny skupiny B či železo. Povzbuzuje imunitu, pomáhá zlepšovat fungování oběhového systému, hladinu cholesterolu, pomáhá zklidňovat nervy či pomáhá při artritidě. I u ní vědci uvažují jako u doplňku stravy v případě onkologických onemocnění.

Další asijskou houbou je houževnatec jedlý (lentinus edodes), který roste ve Východní Asii. Je také známý pod názvem Shii-take. Je významným zdrojem proteinů, draslíku a zinku. Rovněž obsahuje polysacharidy a bílkoviny bohaté na esenciální aminokyseliny. Rovněž jako reishi, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a podporuje imunitu. Obsahuje jeden z glukanů, lentinan, o němž vědci uvažují pro jeho působení v případě prevence onkologických onemocnění.