Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Žampión mandlový, lesklokorka lesklá a houževnatec jedlý - houby pro Vaše zdraví

04.10.2011
V doplňcích stravy se můžeme setkat s řadou výtažků z hub, které se v našich lesích a hájích neobjevují. Jako novinka se v doplňcích stravy objevil žampión mandlový.

Žampion mandlový patří mezi znovuobjevené houby naší doby. Byl znám už v civilizaci Inků v Jižní Americe, kde patřil mezi oblíbené pochoutky. Od té doby zapadl do zapomnění , až byl objeven v 70. letech 20. století v Brazílii v okolí jedné malé vesnice (Piedade) poblíže města Sao Paola, kde je jediné prozatím známé místo, kde roste divoce. Když byl objeven jeho pozoruhodný přínos pro lidské zdraví, začal být uměle pěstován v Japonsku.V porovnání s ostatními druhy žampiónů má delší a silnější třeň a hlavně výraznou sladkou a mandlovou chuť, po které dostal i český název. Obsahuje řadu látek, z nichž nejdůležitější jsou beta-glukany. Patří k nim 1,3-beta-glukan, 1,4-alfa-glukan, 1,6-beta-glukan. Dále obsahuje minerální látky, fosfolipidy, chinin a cukr. Dále obsahuje antioxidanty, které pomáhají likvidovat volné radikály. Podle výzkumů plodnice této houby obsahují ergosterol, což je provitamín D.Tyto látky, beta glukany, podporují imunitu, pomáhají regulovat hladinu krevního tlaku a cholesterolu v organismu. Podílejí se i na snížení hladiny glukózy v krvi, alergie a působí protektivně na játra, srdce a cévy. Tímto komplexním působením pomáhají předcházet civilizačním nemocem.Co je ovšem velmi zajímavé, je to, že vědci zkoumají možnost užívání beta-glukanů, které jsou obsaženy v této houbě a jsou pro ni specifické. Předmětem výzkumů je možnost jejich použití v případě onkologických onemocnění. Vědci zatím pracují s hypotézou, že tyto látky, beta-glukany mohou pomoci zamezit pronikání virů do tkání v případě nádorů a také s tím, že pomáhá zvyšovat aktivitu lymfocytů. Tyto lymfocyty, označované jako cytotoxické T-lymfocyty pomáhají ničit buňky napadené viry a jinými parazity a rovněž i nádorové buňky.Zdůrazňuji, že tento účinek je stále ještě předmětem zkoumání. Pěstování této houby nemá zatím u nás žádnou tradici, proto nejsou zatím k dispozici žádné zkušenosti s její konzumací.S přihlédnutím na charakteristickou výraznou chuť se plodnice nepoužívají na přípravu samostatných pokrmů, ale jako přísada do masitých jídel či do různých specialit. Nejvhodnější jako doplněk léčby je konzumovat tuto houbu ve formě výtažku v různých doplňcích stravy.V našem sortimentu můžete tuto houbu najít v přípravku Imunosan.
K dalším houbám, s kterými se můžeme setkat v doplňcích stravy je lesklokorka lesklá, známá pod cizokrajně znějícím jménem Reishi. V Asii byla již známa před čtyřmi tisíci let, její konzumace byla vyhrazena pouze panovníkům pod hrozbou přísných trestů. Z účinných látek tato houba obsahuje aminokyseliny, selen, triterpeny, vitamíny skupiny B či železo. Povzbuzuje imunitu, pomáhá zlepšovat fungování oběhového systému, hladinu cholesterolu, pomáhá zklidňovat nervy či pomáhá při artritidě. I u ní vědci uvažují jako u doplňku stravy v případě onkologických onemocnění.Výtažek z lesklokorky můžeme najít v přípravcích Mykoimun, Cordyceps Premium a v dalších.
Další asijskou houbou je houževnatec jedlý (lentinus edodes), který roste ve Východní Asii. Je také známý pod názvem Shii-take. Je významným zdrojem proteinů, draslíku a zinku. Rovněž obsahuje polysacharidy a bílkoviny bohaté na esenciální aminokyseliny. Rovněž jako reishi, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a podporuje imunitu. Obsahuje jeden z glukanů, lentinan, o němž vědci uvažují pro jeho působení v případě prevence onkologických onemocnění.Výtažek z této houby obsahují přípravky Ganoderma a shiitake a Mykoimun.


Související články:
Rakovina prsu a preventivní účinek jedlých hub
Rakovina, náš nepřítel, nad kterým můžeme zvítězit aneb 12 skupin protinádorových potravin
Houba shiitake
Ganoderma lucidum
Shiitake
Žampion brazilský


04.10.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

749,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS