Zakladatel Freshbedýnek Filip Říha o tom, jak mít více energie a být v lepší kondici

cm filipriha1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Znají ho nejčastěji jako toho, co založil Freshbedýnky. Podnikatel a kouč Filip Říha však neustále vyvíjí něco nového – poslední dobou třeba kokosové jogurty ve své firmě Wild & Coco. Má úžasnou ženu Katku, syna Alexe a kdysi dávno vystudoval ekonomii a management. Před deseti lety otočil svůj život novým směrem, a začal se zajímat o tzv. biohacking. Sám Filip o sobě říká: “Po dvou těžkých úrazech si vážím každého dne, kdy cítím radost, chuť do života a jsem zdravý. Baví mě experimentovat a shromažďovat funkční nástroje, jak žít ještě lépe. A to, co funguje nejvíc, předávám dál.“

Filipa jsem požádal, aby nám prozradil, co (mu) funguje úplně nejvíc. 🙂 Následuje výběr z toho nejlepšího, o čem Filip pro Celostní medicínu mluvil:

PROČ MÁME MÁLO ENERGIE

Životní energie je jako bankovní kontokorent. Nové “korunky” nám na něj přibývají s tím, jak o sebe pečujeme. Zároveň z něj “korunky” nebo často i desetitisíce odcházejí. Energii odčerpává nefunkční životní styl a vztahy – k sobě, k lidem, k penězům.

Životní styl není jenom o tom, jestli sportujeme a jíme zdravě. Spíš se podívejme na svůj celý den, co za ten den zažijeme, nasajeme a zkonzumujeme. Tělo je zvyklé se samo čistit, takže špetka smogu a jedno “těžko stravitelné” jídlo nám neublíží, spíš jde o celkový součet těchhle faktorů. Když je příliš vysoký, samočistící schopnost těla nestačí.

Často můžeme získat více energie změnou prostředí, v jakém se pohybujeme. Snižme čas trávených ve městech, kancelářských budovách, v domech s geopatogenními zónami; a na místech, kde je hodně elektrosmogu. A choďme pravidelně do lesa. A také můžeme jezdit na hory a moře – trávit vůbec co nejvíce času v přírodě.

Většina z nás má v životě také nějaký program, který nás stresuje: „Nebudu mít dost peněz a umřu“, nebo „Nedokážu uživit svou rodinu“, „Ostatní mě nebudou mít rádi“. Proto se snažíme být nejlepší a nejde nám to. Je dobré si nejprve udělat revizi těchhle programů a osob, se kterými je máme aktivní (například program se zaměstnavatelem „nebudu mít dost peněz a umřu”, v důsledku čehož se snažíme zabránit vyhazovu a stresujeme se v práci).

Je zbytečné utrácet energii tam, kde to není potřeba. “Když máš destruktivní vztahy a stres v práci a zároveň děláš ty nejlepší věci na zvýšení tělesné kondice, je to jako bys každý měsíc vydělával milión a hned ho vždy neuváženě utratil a ve výsledku nic neměl.“

No a náš životní kontokorent – energie a vitalita – se dlouhodobě ukládá v našich buňkách, orgánech a v bakteriích ve střevech. Těch je dokonce několikanásobně více než našich buněk. Celkově vytvářejí prostředí, ve kterém se buď daří zdraví, nebo nemoci. Je užitečné vědět, že tomu můžeme zásadně pomoci a v podstatě jakýkoliv zdravotní stav změnit k lepšímu zdraví.“

Filip Říha

JAK SE DOSTAT DO TÉ NEJLEPŠÍ FORMY

„Když se podíváme na nejrychlejší cesty, jak mít více energie, tak to jsou především dýchací techniky, sport, protahování a otužování. Jednorázově jimi dokážeme získat více energie. Na druhou stranu, pokud se – jak jsem již říkal – nezamyslíme nad celým svým životem komplexně, můžeme získanou energii zase brzy ztratit.

Následující postupy všem velmi doporučuji:

  • Protahování

„Většinou máme obrovské množství energie uložené někde v těle ve fasciích, což je hmota pod našimi svaly. Ve chvíli, kdy ji dostatečně uvolníme, tak se nám energie rozprskne po celém těle. Je to jako, když si maratónský běžec dá na 40. kilometru datlový sirup (obrovsky ho to znovu nastartuje).

Energii můžeme tímto způsobem získávat například ze cviků yin (jin) jógy. Vyloženě se přitom soustředíme na to, aby se energie rozproudila v našich fasciích. Mám oblíbený cvik, který funguje na hodně lidí a jmenuje se poloviční drak (na googlu „half dragon“). Další, velmi užitečný, cvik yin jógy je velbloud. Protahuje hodně oblastí našeho těla a energetizuje. Jeho varianty najdeme ve všech významných pohybových naukách. Tím získáme první okamžitou várku energie. A naše tělo poté, co projde náročnějším protažením, začne energii importovat.“

  • Dýchání podle Wim Hofa

„Ze všech technik – jako je holotropní dýchání, dračí dech, pránajáma – jsem si vybral právě dýchání podle Wima Hofa pro jeho energetizující účinek a zároveň praktičnost pro každý den.

Trvá přibližně deset minut: Nadechnu zhruba 30 – 40 x nosem a vydechnu pusou. Potom vydechnu a zadržím dech ve výdechu. Toto opakuji zhruba ve čtyřech sériích. Kombinací intenzivního dýchání s absolutním nedýcháním se tělo dostává do velmi zajímavého, meditačního stavu, spojeného s energetizací těla (při běžné meditaci v lotosovém sedu tato energetizace nepřichází).

Wim Hofovo dýchání funguje ráno na to, aby se člověk probral a večer na to, aby lépe spal. Což se může hodit. Optimalizuje to vytváření serotoninu a melatoninu v mozku. Když jsem naposledy jel na dlouhou noční cestu do Chorvatska, každé dvě hodiny jsem zastavil, dal si dvacetipětiminutovou meditaci, potom desetiminutové dýchání a jeli jsme dál. Energetizace za 10 minut se velmi hodí a je to rychlejší, než si dojít na kafíčko, zaplatit a vypít ho.“

Filip Říha

  • Ledová sprcha

„Ledová sprcha nás ochladí a zahřeje. Stáhne naše póry a my, když z ní vylezeme a pořádně se utřeme od chladné vody, tak si naše tělo začíná více vážit vlastního tepla. Najednou více tepla konzervuje, udržuje si ho pro sebe a nevyzařuje  tolik ven. Ledová sprcha nás – zejména poté, co si na to tělo po cca měsíci zvykne – začne zahřívat, což se v zimních dnech docela hodí.

Pokud přijdeš vymrzlej zvenku a dokážeš si dát velmi krátkou ledovou sprchu a pak se zahrabat pod peřinu, tak ti bude dokonale teplo, během několika minut.

Když chci, aby mě sprcha zahřála, tak to trvá tak do jedné minuty. Když chci trénovat své otužování, tak výrazně déle. Ale v tu chvíli je to trénink. Je to, jako když sportuji intenzivně, tak jsem unavený. A když cvičím chvilku, tak se tím jenom zahřeji. Podobně je to s ledovou sprchou. Pokud chci zvyšovat svou odolnost a imunitu a léčit svou štítnou žlázu, tak potom je na místě sprcha nebo koupel, která trvá pět minut nebo déle. A ve chvíli, kdy se chci jenom zahřát, tak stačí čistě ledová sprcha do jedné minuty.“

Moji odolnost a radost z otužování posílily fermentované potraviny a tučná strava. Bakterie ve fermentovaných potravinách uvolňují tělo od stresu a tučný kokos může podpořit termoregulační funkci štítné žlázy. Po každodenní kůře s domácím kokosovým jogurtem se moje tělo začalo otužovat příjemněji.“

  • Meditativní aerobní pohyb – běh či rotoped

„Další metoda, která je vhodná na resetování a zvýšení energie, je intenzivní jednotvárná činnost (sport), při kterém lze snadno upadnout do meditativního stavu. Když si jdu zaběhat, tak se soustředím na monotónní rytmus, na každý krok – na to, jak dopadám, jak zvedám nohu, jak mám posazenou pánev a jak dýchám. Tohle mi přináší další energii. A zároveň mi u běhu často přichází nová inspirace – ať už vztahová, pracovní nebo osobní, co v životě dělat dál. Při běhu té inspiraci přichází absolutně nejvíc. Aby to nebylo příliš monotonní, obden se za tmy “projedu” na rotopedu po zahradě. Kouzelné je to zejména za tmy,  brzy ráno.“

Pokračování Filipových „vychytá-vek“ pro super tělo a kondici přineseme příště.

Varování: Veškeré postupy v článku zmíněné konzultujte napřed se svým lékařem! Autor ani redakce nenesou odpovědnost za jejich nesprávné praktikování.

Webová stránka Filipa Říhy – blog o životním stylu www.filipriha.cz.

Filipovy funkcni potraviny a detox naleznete zde.