Záhada jménem propustné střevo: co to je?

brichobig2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Syndrom, či spíše diagnóza propustného střeva se snaží objasnit některé zdravotní problémy trávicího traktu, se kterými se řada z nás potýká. Je nutné zdůraznit, že ne všichni lékaři uznávají platnost této diagnózy a někteří z nich ji přímo zpochybňují. Nicméně, určitě je užitečné se s ní seznámit.

Často se můžete setkat i s články amerických naturopatů, tedy odborníků v oblasti přírodní medicíny (nejedná se o klasické lékaře), která je stále v USA stále populární. Nicméně tomuto syndromu se věnují i odborné lékařské časopisy. Obojí vlastně odráží dosud nejednoznačné přijetí u odborné veřejnosti.

Co je to syndrom propustného střeva a jaká přináší rizika?

Základním bodem této teorie je představa, že sliznice našeho střeva může propouštět do krevního oběhu jen velmi malé částice. Vniknutí větších již za obvyklých okolností brání. Při syndromu propustného střeva se spojení střevní sliznice oddalují a umožňují vstup i takto velkým částicím různých látek (lepek, baktérie nebo nestrávené pozůstatky potravin). Ty se najednou dostávají tam, kde by rozhodně být neměly – v krevním oběhu.

Tyto látky tak mohou být spouštěčem různých druhů onemocnění jako je celiakie, potravinová alergie, intolerance potravin (to není totéž co alergie), bolesti kloubů, autoimunitních onemocnění, akné, žaludeční potíže nebo bolestí kloubů.

Vznik alergie na potraviny může způsobit to, že nestrávené bílkoviny a tuky se dostanou přes porušenou sliznici střeva do krevního oběhu.  Propustá střevní sliznice může podle tohoto výkladu ale nadělat i další škodu. To, že se dostanou do krevního oběhu baktérie či jiné cizorodé mikroorganismy, má za následek, že se tělo začne bránit spuštěním imunitní reakce. To ovšem ale může mít souvislost s následným vznikem autoimunitního onemocnění, kdy dochází k tomu, kdy některá ze složek imunitního systému reaguje na struktury organismu vlastní, které tím zpravidla poškozuje. Jinak řečeno, jedná se o imunitní odpověď na tělu vlastní antigeny.

Podle některých odborníků tento syndrom může být i příčinou cukrovky 1. typu (vyznačuje se absolutním nedostatkem inzulínu v těle). Může také docházet ke špatnému vstřebání důležitých látek (tzv. malabsorpční syndrom), jako jsou železo, vitamin B12 (cyanocobalamin) nebo zinek. Syndrom se může projevit nespecifickými příznaky, které mohou být lékařem posouzeny jako symptomy jiných nemocí. Může se jednat o nadýmání a bolest kloubů, potravinové alergie, únavu a různé potíže s pokožkou (nejčastěji akné a ekzém). Pokud dojde k rozvoji syndromu, mohou se objevit příznaky jako zánětlivé onemocnění střev, artritida, deprese, lupenka a další.

syndrom propustneho streva

Otázkou je, co vlastně poškození sliznice vyvolává?

Podezřelých je hned několik. Mohou to být takové bílkoviny (označované jako lektiny a fytáty), které se nacházejí například nenaklíčená semena, geneticky modifikované potraviny (známé pod anglickou zkratkou GMO), cukr nebo některé mléčné výrobky. Může to být bílkovina kasein v mléce. Zmíněný cukr může přispívat k poškození sliznice střev tím, že podporuje růst baktérií a kvasinek, které pak následně na tuto sliznici zaútočí a poškodí ji.

Negativně může působit také dlouhodobý (chronický) stres nebo toxiny, které přijímáme z okolního prostředí nebo některé léky. Negativní roli může hrát také špatný stav střevní mikroflóry (tzv. dysbióza).

Jaké řešení nabízí přírodní medicína a naturopatie?

Přirozené je se vyvarovat zmíněných potravin (geneticky modifikované potraviny, potraviny s vyšším obsahem lepku, cukr nebo nenaklíčená semena). Rovnováhu střevní mikroflóry je dobré posílit kombinací probiotik s prebiotiky. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou v přiměřeném množství konzumovány a příznivě ovlivňují zdravotní stav uživatele. Prebiotika nejsou na rozdíl od probiotik živé, ale jsou potravou pro zdraví prospěšné střevní bakterie. Chemicky se jedná o sacharidy, které jsou jinak pro člověka nestravitelné, jako příklad můžeme uvést poměrně známý inulin. Bakterie, existující v tlustém střevě, získávají energii a jako produkt biochemických reakcí při tomto ději vznikají organické kyseliny. Tyto kyseliny zase fungují jako zdroj energie pro buňky stěny střeva.

Američtí naturopaté doporučují doplnit jídelníček fermentovanými potravinami (známe naše kysané zelí či korejské kimchi). Určitě je vhodné užívat po jídle trávící enzymy, které přispívají k lepšímu trávení jídla (pomáhají rozštěpit cukry, bílkoviny nebo tuky). Je možné si koupit jako doplněk stravy.

V doplňcích stravy jsou zdrojem enzymů hlavně přírodní zdroje, jako bromelain či papain z ananasu či papáji.

Někdy je doporučován jako doplněk stravy u tohoto syndromu aminokyselina glutamin. Glutamin patří mezi nejrozšířenější aminokyseliny v lidském těle, v kosterním svalstvu představuje až 60 % celkového množství aminokyselin. Jedná se sice o ne-esenciální (postradatelnou) aminokyselinu, která není součástí svalové bílkoviny, nicméně je nenahraditelná jako zdroj dusíku pro mnoho biochemických reakcí. Nejvíce je jí v pšeničné bílkovině, ale i v tvarohu, protože její významný podíl je v kaseinu. Aminokyselina glutamin je patrně nejoblíbenějším antikatabolickým doplňkem používaným ve sportovní medicíně. Zde by mělo pomoci, že přispívá k potlačení rozvoje zánětu a podporuje růst a obnovu střevní sliznice.