Zachování rovnováhy kyselin a zásad

cm limetky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tělo má k zachování rovnováhy mezi kyselinami a zásadami – optimální hodnota by se měla pohybovat mezi 6,8 – 7,8 pH, několik mechanismů. Plíce například vylučují těkavé kyseliny (kysličník uhličitý a kyselinu uhličitou) při dýchání, a ledviny se starají o vylučování netěkavých metabolických kyselin (mléčné, močové a pyrohroznové) močí.

V krvi se rovněž vyskytují látky, nazývané „tlumiči“, které udržují pH naší krve v určitých hranicích. Schopnosti našeho těla zachovat si rovnováhu zásad a kyselin jsou však omezené. Jestliže někdo konzumuje příliš mnoho kyselinotvorných potravin, jak je tomu u stravy bohaté na bílkoviny, anebo pokud trpí chronickou zácpou, může dojít k vyčerpání zásob zásaditých látek. A je-li hladina kyselin v těle vyšší než normál, snižuje se odolnost našeho těla proti nemocem.

Je to také důvod, proč je nutné, aby naše strava obsahovala dostatečné množství zásadotvorných potravin jako je ovoce a zelenina. Každá potrava, kterou strávíme, zanechává v našem těle zbytkový „popel“, který je buď kyselý, zásaditý, či neutrální, podle druhu potravy, ze které pochází. Dr. Paavo Airola odhaduje, že přirozený poměr mezi kyselinami a zásadami by se měl ve zdravém těle pohybovat v poměru 1:4. Jestliže je tento poměr zachován, tělo je odolné proti nemocem. Podle švédského výživového poradce dr. Ragnana Berga by ideální strava měla obsahovat 80 % zásadotvorných a 20 % kyselinotvorných potravin. Někteří výživový poradci doporučují poměr 50:50.

Vegetariánská strava, která je bohatá na alkalické ovoce a zeleninu, působí na mnoho chorob léčivě a je rovněž dobrou prevencí. Zde je sestupný seznam potravin, které tvoří v našem těle zásaditý, kyselý a neutrální popel. Pro mnoho lidí se tato informace stala neocenitelnou při sestavování zdravého jídelníčku. Proti překyselení organismu je zvlášť vhodné čerstvé ovoce a zelenina.

Zásadotvorné potraviny:

  • fíky, sója, fazole lima, fazolové výhonky, meruňky, švestky, tuřín, hrozinky, mandle, mrkev, datle, celer, okurky, cukrový meloun, salát, vodnice, brambory, zelí, grepfruity, rajčata, broskve, jablka, hrozny, banány, proso, paraořechy, pohanka.

Kyselinotvorné potraviny:

  • ústřice, ryby, maso, kuře, vejce, obiloviny, pšenice, ořechy (mimo mandlí a paraořechů), sýry, čočka, arašídy, bílý cukr.

Neutrální potraviny:

  • mléko, máslo, rostlinný olej.

Lidoví léčitelé doporučují pramenitou vodu k řešení mnoha zdánlivě nesouvisejících chorob, jako jsou ledvinové kameny, zvětšená prostata, špatné trávení a vyčerpanost. Mohou mít totiž společného jmenovatele: překyselenost. A pramenitá voda, která je bohatá na alkalické ionty, může pomoci neutralizovat aciditu a vyčistit organismus.