Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Xylitol

18.12.2013
Cukr
V mnoha současných doplňcích stravy se můžeme setkat s xylitolem. Xylitol patří mezi cukry, přesněji mezi cukrové alkoholy. Bývá též nazýván dřevný nebo březový cukr (jeho název pochází z řeckého slova xylo). V přírodě ho můžeme najít v malinách, švestkách, jahodách, ale i ovsu a dalších přírodních zdrojích.

 

Dříve se získával ze dřeva břízy, ale nyní se získává z výše zmíněného bobulového ovoce, kde je součástí rostlinné hemicelulózy. Je stejně sladký jako jiný cukr sacharóza, ale má oproti němu jen dvě třetiny kalorií.

 

Důležité je, že je vhodný i pro diabetiky (jeho metabolická přeměna nevyžaduje inzulín). Uvádí se, že má velmi nízký glykemický index, GI 7. Proto pomáhá udržet nízkou a stabilní hladinu krevního cukru. Významné je, že rovněž neškodí zubům. Z tohoto důvodu je jako přírodní sladidlo součástí mnoha bonbónů a žvýkaček. U žvýkaček, kde působí nejvýrazněji, je výhodou, že pomáhá vytvářet chladivý pocit na jazyku.

 

Forma žvýkaček je důležitá, protože při delším žvýkání se tak dosahuje poměrně dlouhé účinnosti v ústní dutině a navíc se podstatně zvyšuje tvorba slin, které samy o sobě vykazují velmi důležité aktivity zaměřené proti mikrobům a zubnímu kazu.

 

Dále je součástí cukrovinek, zmrzlin, čokolád, marmelád, různých pastilek, jako plnidlo se používá do nízkokalorických potravin nebo i jako stolní sladidlo. Rovněž má využití v zubních pastách, kde hraje roli v prevenci zubního kazu. Tento účinek je založen na jeho průniku do bakteriální buňky, což má za následek její degeneraci a zánik. Toto může být ještě posíleno přítomností fluoru. Bakterie v ústech nedokážou xylitol metabolizovat, takže nedochází ke vzniku kyseliny způsobující vznik zubního kazu.

 

Navíc se xylitol uplatňuje i snížením tvorby zubního povlaku. Důležité je, že i když má sladkou chuť, na rozdíl od klasických sladkostí nevytváří živnou půdu pro vznik plísní. Tím je xylitol vhodné sladidlo pro nemocné trpící opakovanými kandidózami.

 

Také tím, že nepodporuje rozmnožování plísní, naopak podporuje růst zdravé střevní mikroflóry. Na místech, kde již došlo k odvápnění skloviny, se xylitol podílí na procesech vedoucích k její remineralizaci. Jeho užívání má jen dvě nevýhody. Jednak ve větším množství má projímavý účinek, a jednak není vhodný pro zvířata, může u nich způsobovat hypoglykémii. Někdy se ještě uvádí jeho diuretický účinek, ale toto nebylo jednoznačně potvrzeno. V potravinách ho můžeme ve složení najít pod zkratkou E967.

 

Celková nabídka přípravků obsahující xylitol.


Související články:
Cukr je rostlinného původu, proč je špatný?
Plísně v potravinách
Cukry – Sacharidy – Glycidy – (uhlovodany)
Sacharidy a jejich důležitost ve stravě


18.12.2013
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

103,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS