Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pokud se snažíte o zdravý životní styl, jistě jste již zabrousili do vod tzv. alkoholových cukrů neboli polyolů. U těch těžíme zejména z toho, že téměř neovlivňují hladinu cukru, šetří tedy inzulín, vykazují nižší obsah kalorií, nezpůsobují zubní kaz. Mezi polyoly řadíme například sorbitol, manniol, xylitol, isomalt, maltitol, laktitol, ale také erythritol. Potravinářský průmysl s nimi dnes nešetří, jaký však mohou mít skutečný dopad na zdraví a je to s nimi opravdu vždy růžové?
Co je to xylitol?
Xylitol řadíme na seznam zmiňovaných, velmi často vyhledávaných polyolů, které vykazují vysokou sladivost, aniž by rozbouřily hladinu krevního cukru. To znamená, po požití čistého xylitolu se hladina cukru prakticky nezmění, šetří se i inzulín, čehož mohou využít zejména diabetici, případně lidé v redukčním módu. Dalším benefitem určitě je, že pokud bychom porovnali sladivost xylitolu s klasickou sacharózou, tedy řepným cukrem, jazýček vah by byl prakticky uprostřed. Dříve se xylitol získával z březového dřeva, nyní je základem pro výrobu rostlinná hemicelulóza ze švestek, kukuřice či malin.
Xylitol se často využívá jako zdravější sladidlo žvýkaček, zmrzlin, čokolád, bonbónů, zubních past. Byť se daný výčet předností zdá úchvatný, mysleme na to, že každá mince má dvě strany.
Nadbytečný příjem polyolů se může projevit průjmem, zvýšeným močením. Na stránkách www.ferpotravina.cz se také dočteme, že…
Před schválením látky uvedla organizace FDA ve svých přípravných materiálech, že se jedná o látku, která potenciálně způsobuje nádory. Studie proběhly na zvířatech (krysách) náchylných ke vzniku nádorů a byly krmeny vysokými dávkami xylitolu. FDA pak ale prohlásila, že výsledky takové studie se nedají přenést na člověka a nedoporučila provést další studie…
Pokud jsme tedy zvyklí používat xylitol, snažme se najít rozumnou míru. Uberme na cukrových obrátkách tam, kde jich není třeba. Začněme u kávy, čaje, zredukujme množství použitého sladidla během pečení koláčů, sladkost znásobme přidáním ovoce, zvykejme si pozvolna na příjemné, přirozené chutě.
Pozor: xylitol a psi
Již výše jsme si naznačili, že pokud potravina obsahuje cukr, beta buňky slinivky břišní počnou uvolňovat inzulin, který odemyká buňky, lačnící po energii (glukóze). Pokud však konzumujeme namísto cukru xylitol, hladina cukru zůstává stabilní, mozek nevysílá instrukci k vyplavení inzulínu. U psů však bude přesně naopak. Sní-li pes xylitol, například v čokoládě, zmrzlině, v některé ze sušenek, v poměrně krátkém čase jeho organismus začne vypouštět inzulín, který snižuje hladinu glykémie. Jelikož má však xylitol na hladinu krevního cukru nulový vliv, inzulín brzy vychytá veškeré, pro tělo přijatelné množství cukru, což psa přivede do stavu hypoglykémie.
Tento stav u našich čtyřnohých miláčků vede k silnému poškození, až selhání jater. Za smrtelnou dávku se uvádí již 2 g xylitolu zkonzumované na kilogram tělesné hmotnosti.
Příklad z praxe nabádá, že pokud doma máme pejska, měli bychom se zcela vyhnout nákupům výrobků s obsahem xylitolu. Byla jsem totiž svědkem toho, jak asistenční psík vyskočil na kuchyňskou linku domácnosti, aby si ze skříňky odebral několik čokoládových bonbónů s xylitolem, což se mu stalo téměř fatálním.
Erythritol: škodlivost?
Osobně fandím spíše kokosovému cukru, případně pak čekankovému sirupu, který se vyznačuje rovněž nulovým glykemickým indexem, kdy hladinu cukru ovlivní jen minimálně. Proč? Protože mi polyoly od začátku nesedí. Už pro svůj častý laxativní efekt. Nicméně, pojďme společně odkrýt další pokličky.
Zatímco xylitol získáváme z březové kůry, malin, švestek a kukuřice, základem pro erythritol bude pro změnu čistá glukóza, která se nechá přirozeně zkvasit na zmíněný polyol. Použitá glukóza se získává převážně z kukuřice a pšenice. Na tom by nebylo ještě nic divného, neboť celý proces zní poměrně ekologicky, navíc se během přípravy neužívá aditiv. Nicméně…
Jedna z dnes již čím dál hojnějších studií Umělé sladidlo erythritol a riziko kardiovaskulárních příhod | Přírodní medicína (nature.com) z roku 2023 uvádí, že…
Zde jsme zkoumali běžně užívanou náhražku cukru erythritol a riziko aterotrombotických onemocnění. V počátečních necílených metabolomických studiích u pacientů podstupujících hodnocení kardiálního byly cirkulující hladiny více polyolových sladidel, zejména erythritolu, spojeny s rizikem závažných nežádoucích kardiovaskulárních příhod. Následné cílené metabolomické analýzy v nezávislých validačních kohortách stabilních pacientů podstupujících elektivní srdeční vyšetření v USA potvrdily tuto souvislost. Na fyziologických úrovních erythritol zvýšil reaktivitu krevních destiček in vitro a tvorbu trombózy in vivo. A konečně, v prospektivní pilotní intervenční studii vyvolalo požití erythritolu u zdravých dobrovolníků výrazné a trvalé zvýšení plazmatických hladin erythritolu výrazně nad prahovými hodnotami spojenými se zvýšenou reaktivitou krevních destiček a potenciálem trombózy ve studiích in vitro a in vivo. Naše zjištění ukazují, že erythritol je spojen s rizikem zvýšené trombózy. Studie hodnotící dlouhodobou bezpečnost erythritolu jsou oprávněné…
Podtrženo, sečteno, používání erythritolu může podporovat tvorbu krevních sraženin a následný vznik trombózy. Trombózou rozumíme vznik krevní sraženiny uvnitř tepny nebo žíly. Taková sraženina pak ucpává cévu a znesnadňuje přítok či odtok krve do postižené oblasti. Pokud se trombotická sraženina uvolní, putuje řečištěm a zakotví v některé z úzkých cév, nejčastěji v mozku či v plicích, výsledkem může být tzv. embolie.
Pro zajímavost přikládám ještě jeden podrobný a velice dobře zpracovaný článek o škodlivosti erythinolu, který je obohacen i pěkně zpracované grafy. Další zajímavé studie pak najdeme také na oblíbeném serveru PubMed (nih.gov), do vyhledávače stačí zadat klíčové slovo erythritol.
Erythritol a histamin
Některé studie a lékařské zprávy uvádějí negativní vliv erythritolu na aktivaci žírných buněk a zvýšené uvolňování histaminu. U xylitolu pak naopak uvolňování histaminu pozorováno nebylo. Jelikož však erythritol vzniká fermentací glukózy, při histaminové intoleranci bych s použitím erythritolu byla velmi opatrná.
Alternativy: čím tedy sladit?
Obecně se dá říci, že všeho moc škodí. A i zmíněný čekankový sirup nám v nadbytku díky své parádní porci inulinu může způsobit zažívací potíže, zejména, co se nadýmání týče. Použijeme-li například 1 polévkovou lžíci polyolů denně, nic se zajisté nestane, problém však může nastat, pokud to s polyoly budeme přehánět.
Mám klienty, kteří si erythritolem sladí kávu, přislazují kaši, pečou buchty, přidávají jej do marmelád, kečupu, dokonce i sladce laděných omáček. Zde bych pak byla určitě opatrnější. Zejména pak, pokud se v rodinné anamnéze objevuje trombóza, máme diabetes 2. typu, vysoký tlak, cholesterol či vyšší množství triglyceridů v krvi. Vedle erythritolu pak stále můžeme v umírněné a rozumné míře využít kokosový cukr, který je sušenou, krystalickou šťávou z květů kokosové palmy a jehož glykemický index dosahuje cifry 35. Na místě mohou být také různé sladěnky, jejichž glykemický index se točí kolem hodnoty 40. A samozřejmě, starý dobrý čekankový sirup.
Ovšem, stále platí slaďme s mírou. Vyhýbejme se nadbytečné konzumaci sladkostí, zvykejme si na přirozené chutě pokrmů, které je možné příjemně dosladit například ovocem. Takové borůvky, maliny, ostružiny či banán kaši nejenom dochutí, ale také nutričně pozvednou. Ukrývají v sobě totiž léčivé polyfenoly, o kterých si polyoly mohou nechat zdát.