Wild Yam

cm wild yam

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Wild Yam, latinsky Dioscorea villosa, česky smldinec chlupatý, je exotická rostlina obsahující velmi zajímavé látky, které nám mohou pomoci při řadě zdravotních problémů. Jak již název napovídá, nejedná se o rostlinku z našich luhů, ale pochází původně z oblasti střední a jižní Ameriky, kde ji již před mnoha staletími používali jako léčivou rostlinu staří Aztékové a Mayové.

Wild Yam – účinky

K jeho dalším půvabným názvům patří jména, jako kolikový kořen či ďáblovy kosti. Hlavní oblast použití této bylinky jsou ženské hormonální problémy. Obsahuje tzv. fytoestrogeny, látky působící podobně jako klasické ženské hormony. Tyto látky se vážou na estrogenní receptory a narušují tak funkci endogenních estrogenů v organismu. Proto se užívají při zmírňování negativních příznaků menopauzy, jako jsou změny nálad, pocení, návaly a podobně. Tyto látky patří chemicky mezi steroidní saponiny a v extraktu ze smldince k nim patří látky jako diosgenin a dioscin. Pomáhají dosáhnout rovnováhy mezi ženskými hormony jako progesteron a estrogen, takže se dá říci, že optimalizují hormonální systém. Tím se stává přírodní alternativou klasické chemické terapie, která nemusí každé ženě vyhovovat a která sebou přináší nežádoucí účinky.

Ovšem díky zmíněné optimalizaci hormonálního systému může pomoci i ženám před klimakteriem, které trpí silnou či nepravidelnou menstruací. Podle odborníků také obsahují látky, jež dokáží zvýšit citlivost ženských pohlavních orgánů, takže patří vlastně i mezi afrodisiaka.

Smldinec dále obsahuje fytosterol betasitosterol, alkaloidy a taniny (třísloviny). Tyto látky mají protizánětlivé či spasmolytické působení (v historii léčitelství se používal i ke zmírnění porodních bolestí). Dnes spasmolytické působení pomáhá při křečovitých bolestech, spojených například se syndromem přecitlivělého střeva (dráždivý tračník) a při menstruačních bolestech. Obecně pomáhá i u jiných bolestí žaludečního traktu, které jsou charakterizovány křečemi.

Rovněž pomáhá při chronickém únavovém syndromu a působí proti degenerativnímu opotřebení svalů a kostí. Podporuje i díky obsaženým látkám, tvorbu žluče a pozitivně působí na rozšiřování cév.

Wild Yam užívají kulturisté při cvičení jako nutriční doplněk, aby pomohli nárůstu svalové hmoty. Uvádí se, že kombinovaným působením se příznivě ovlivní poměr tukové a svalové tkáně v těle. Může také pomoci i u diabetiků, u kterých optimalizuje hladinu glukózy v krvi. Jednoznačný vztah mezi působením steroidního saponinu a nárůstem svalové hmoty ovšem zatím nebyl vědecky prokázán. Nežádoucí účinky nebyly dosud popsány. Přípravky se smldincem nesmějí užívat děti (do 15 let), těhotné a kojící ženy.

Wild Yam – užívání

Kořen smldince se používá nejčastěji ve formě odvaru, nálevu či prášku v kapslích. Dnes se kořen smldince využívá především průmyslově pro izolaci steroidního saponinu dioscinu, ze kterého se následně vyrábí progesteron a řada steroidních léků (mimo jiné antikoncepce). Legislativa EU uvádí jako doporučenou denní dávku 100 mg, ale starší literatura doporučuje obvykle průměrně celkem denně 400 mg v 1 dávce. Doba užívání smldince, ať už ve formě přírodního přípravku či odvaru, by neměla přesáhnout dva měsíce, poté musí následovat 3-týdenní přestávka.