Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Wild Yam

03.03.2014
Wild Yam
Wild Yam, latinsky Dioscorea villosa, česky smldinec chlupatý, je exotická rostlina obsahující velmi zajímavé látky, které nám mohou pomoci při řadě zdravotních problémů. Jak již název napovídá, nejedná se o rostlinku z našich luhů, ale pochází původně z oblasti střední a jižní Ameriky, kde ji již před mnoha staletími používali jako léčivou rostlinu staří Aztékové a Mayové.

Wild Yam - účinky

K jeho dalším půvabným názvům patří jména, jako kolikový kořen či ďáblovy kosti. Hlavní oblast použití této bylinky jsou ženské hormonální problémy. Obsahuje tzv. fytoestrogeny, látky působící podobně jako klasické ženské hormony. Tyto látky se vážou na estrogenní receptory a narušují tak funkci endogenních estrogenů v organismu. Proto se užívají při zmírňování negativních příznaků menopauzy, jako jsou změny nálad, pocení, návaly a podobně. Tyto látky patří chemicky mezi steroidní saponiny a v extraktu ze smldince k nim patří látky jako diosgenin a dioscin. Pomáhají dosáhnout rovnováhy mezi ženskými hormony jako progesteron a estrogen, takže se dá říci, že optimalizují hormonální systém. Tím se stává přírodní alternativou klasické chemické terapie, která nemusí každé ženě vyhovovat a která sebou přináší nežádoucí účinky.

 

Ovšem díky zmíněné optimalizaci hormonálního systému může pomoci i ženám před klimakteriem, které trpí silnou či nepravidelnou menstruací. Podle odborníků také obsahují látky, jež dokáží zvýšit citlivost ženských pohlavních orgánů, takže patří vlastně i mezi afrodisiaka.

 

Smldinec dále obsahuje fytosterol betasitosterol, alkaloidy a taniny (třísloviny). Tyto látky mají protizánětlivé či spasmolytické působení (v historii léčitelství se používal i ke zmírnění porodních bolestí). Dnes spasmolytické působení pomáhá při křečovitých bolestech, spojených například se syndromem přecitlivělého střeva (dráždivý tračník) a při menstruačních bolestech. Obecně pomáhá i u jiných bolestí žaludečního traktu, které jsou charakterizovány křečemi.

 

Rovněž pomáhá při chronickém únavovém syndromu a působí proti degenerativnímu opotřebení svalů a kostí. Podporuje i díky obsaženým látkám, tvorbu žluče a pozitivně působí na rozšiřování cév.

 

Wild Yam užívají kulturisté při cvičení jako nutriční doplněk, aby pomohli nárůstu svalové hmoty. Uvádí se, že kombinovaným působením se příznivě ovlivní poměr tukové a svalové tkáně v těle. Může také pomoci i u diabetiků, u kterých optimalizuje hladinu glukózy v krvi. Jednoznačný vztah mezi působením steroidního saponinu a nárůstem svalové hmoty ovšem zatím nebyl vědecky prokázán. Nežádoucí účinky nebyly dosud popsány. Přípravky se smldincem nesmějí užívat děti (do 15 let), těhotné a kojící ženy.

 

Wild Yam - užívání

Kořen smldince se používá nejčastěji ve formě odvaru, nálevu či prášku v kapslích. Dnes se kořen smldince využívá především průmyslově pro izolaci steroidního saponinu dioscinu, ze kterého se následně vyrábí progesteron a řada steroidních léků (mimo jiné antikoncepce). Legislativa EU uvádí jako doporučenou denní dávku 100 mg, ale starší literatura doporučuje obvykle průmerně celkem denně 400 mg v 1 dávce. Doba užívání smldince, ať už ve formě přírodního přípravku či odvaru, by neměla přesáhnout dva měsíce, poté musí následovat 3-týdenní přestávka.

 

Doporučujeme přípravek Wild Yam Premium.

Celková nabídka přípravků obsahující Wild Yam.


Související články:
Fytoestrogeny
Sitosterol
Nepravidelná menstruace


03.03.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS