Warfarin způsobuje vápenatění tepen, vitamin K je naopak uzdravuje

cm paralen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bylo prokázáno, že vitamin K nejen že blokuje hromadění dalšího vápníku v tepnách, ale také snižuje již existující usazené množství vápníku o 37%. Vědci z Maastrichtské Univerzity to zveřejnili v magazínu Blood, který je vydáván americkým sdružením hematologů.

„Jelikož je známo, že vápenatění tepen vede ke kardiovaskulárním onemocněním, omezení tohoto problému může snížit riziko úmrtí u lidí s chronickým onemocněním ledvin a onemocněním koronárních tepen“ napsal hlavní autor Leon Schurgers.

Schurgers a jeho spolupracovníci krmili 10 dnů staré samečky potkanů Wistar Kyoto potravou obsahující Warfarin, lék ředící krev, aby u nich vyvolali hromadění vápníku. Zvířata pak rozdělili do čtyř skupin: první skupině nadále podávali Warfarin, dalším třem skupinám tento „lék“ přestali podávat, namísto toho dostávaly různé dávky vitamínu K. Výzkumníci uvedli, že ve skupině, která užívala dosud běžně uznávanou dávku vitamínu K, i nadále pokračovalo hromadění vápníku v tepnách, přesto že této skupině již nebyl Warfarin podáván.

„Nicméně,“ bylo dále uvedeno, „vysoké dávky vitamínu K (K1 i K2) u dalších kontrolních skupin zvířat nejen že zastavily další hromadění vápníku, ale navíc do 6 týdnů snížily hladinu dříve akumulovaného vápníku o více než 37%.“

Tyto výsledky jsou důležité především pro lidi užívající léky na ředění krve, které jsou známé tím, že prostřednictvím inaktivace proteinu matrix GLA, neboli MGP, který je účinným tlumičem vápenatění, vyvolávají vápenatění tepen.

„Lékařská komunita teď uznává, že vitamín K dependentní protein MGP hraje v boji proti kardiovaskulárním nemocem klíčovou roli,“ řekl Schurgers. „Naše studie ukazuje, že v modelu, který byl vyzkoušen na zvířatech, může užívání velkých dávek vitamínu K významně redukovat hromadění vápníku v tepnách.

Vitamín K je obsažen ve velkém množství jídel, jako například v sóji, olivách a olejích, ale také v tmavé zelené zelenině, jakou je brokolice, kapusta, špenát a růžičková kapusta.

„Zajímavé na této studii je, že vědci za účelem vyvolání hromadění vápníku v tepnách vlastně použili Warfarin – běžný „lék“ určený na „ředění“ krve,“ řekl Mike Adams, autor „7 zákonů výživy“ (The 7 Laws of Nutrition). „To dost jasně poukazuje na fakt, že medicínští výzkumníci dobře vědí, že nejlepším způsobem, jak vyvolat vápenatění tepen, je užití léku ředicím krev,“ řekl Adams. „Tento potenciálně smrtící vedlejší účinek není ale vůbec vysvětlen pacientům, kteří léky určené na „ředění“ krve, jako například Warfarin, užívají.“