Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vzpomínka na začátek internetové poradny

05.06.2019
lékař Přechod z režimu socialistického zdravotnictví do dnešní podoby

Tehdy po revoluci byla velmi vzrušená doba, chtěli jsme změnu, toužili jsme po jiném režimu. I já jsem ve své praxi praktického lékaře toužil po něčem jiném, nebyl jsem spokojen se systémem a filozofií. V březnu 1990 mi můj kolega z Helsinek umožnil stáž u nich v nemocnici a současně také v jiných zdravotnických zařízeních, která mne zajímala. Moc mu za to do dneška děkuji. Měl jsem možnost vidět jiný pohled na medicínu z mnoha různých úrovní. Viděl jsem klasický obraz zdravotní péče jak na klinice, tak v terénu, viděl jsem soukromou homeopatickou kliniku, poznal jsem školní zdravotní službu, již tehdy jsem se setkal s internetovým propojením mezi lékaři a již tehdy jsem se setkal s jistou formou internetové poradny - tedy nic nového (zde) pod sluncem - je tu jen jeden rozdíl, že u nás se objevila až o 10 let později.


V tu dobu jsem byl u nás nucen, dle nařízení, sloužit na pohotovosti v noci a o sobotách a nedělích a viděl jsem zcela jasně, že je pohotovostní princip chybně chápán a je zneužíván; odhadoval jsem, že 80 % lidí chodilo na pohotovost zbytečně. Když jsem byl v Helsinkách (přirovnal bych je velikostí k Brnu), chtěl jsem strávit den na jejich pohotovosti, což vzbudilo u mého kolegy údiv. Posléze mi vysvětlil, že tamější pohotovost má jinou podstatu než u nás. Byla jedna na celé Helsinky, měla jednoho lékaře a jednu sanitku.

 

Jak to tedy fungovalo?

Na to jsem postupně přicházel. Uvedu příklad. Se svým přítelem, pracujícím jakožto dětský (rodinný) a školní lékař, jsme po jeho práci v ambulanci chodívali do klubu, kde se hrály šachy. Byly to příjemné večery se zajímavou atmosférou, nicméně jsem tam poznal, jak onen systém funguje. Můj přítel během večerů prostřednictvím mobilu komunikoval se svými klienty a touto cestou řešil jejich akutní problémy, například dejte zábal, podávejte hodně tekutin při teplotě, ráno se mi přijďte ukázat do ambulance. Nebo zavolal na kliniku, hovořil se službu konajícím lékařem a požádal ho o akutní vyšetření pro svého klienta, protože se domníval, že jeho pacient potřebuje ten či onen zákrok na klinice. (Ráno se pak jel za svým pacientem na kliniku podívat.) Nebo jsme partii šachu přerušili a on se za svým klientem vydal na návštěvu sám. Ale nejvíce to byla ta první komunikace pomocí mobilu. On jako rodinný lékař byl se svým pacientem neustále v kontaktu, to je znal ho, věděl, co si může dovolit, jaký lék užívá, jaké jsou jeho problémy a tak dále. To všechno bylo tehdy v roce 1990 pro mne nové, dokonce i ten mobil byl ještě raritní. Ale co víc, on se tímto způsobem staral také o své klienty pomocí již tehdy fungujícího internetu se svými vzdálenými klienty. Ve Finsku jsou totiž rodiny hodně propojené se Švédskem, rodiny samy jsou často smíšené, takže jejich členové pobývají jak ve Finsku, tak ve Švédsku. Tato komunikace pak odbourala vzdálenost, tato komunikace odbourala pohotovost. Ta zůstala jen pro ty akutní, neodkladné případy.Když jsem se vrátil do Čech, nebylo vůbec divné, že jsem okamžitě jako jeden z prvních lékařů odešel do privátu s myšlenkou prosazovat tuto ideu. 

 

 

Internetovou poradnu i u nás

Když se objevil internet i u nás, hned v začátcích jsem založil také internetovou poradnu. Jenže se ukázalo, že nepůjde pouze o to mít mobil, internet, svobodu a demokracii, nýbrž i o změnu myšlení a postoje člověka k vlastnímu zdraví a nemoci. A lékař, který chce tuto myšlenku realizovat, nakonec stejně nemůže a musí čekat na legislativní a politické uspořádání. O tom, jak dodnes funguje tolik vysněná demokracie a systém zdravotnictví, zvláště pak systém takzvaného rodinného lékaře, nehodlám v této vzpomínce hovořit, každý si udělá úsudek sám. 


Související články:
Co je to celostní medicína?
Léčivé prostředky celostní medicíny I.
Léčivé prostředky celostní medicíny II.


05.06.2019
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

99,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS