Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Význam svalů pro zdraví

18.05.2005

Mitochondrie svalových buněk fungují jako elektrárna, ve které se pálí většina tuku a cukru ve prospěch energie potřebné k životu. Svaly nutí tělo k tomu, aby udržovalo pevné kosti, a co je zajímavé, svaly představují jeden ze základních faktorů, které udržují také tělesnou imunitu a tedy odolnost vůči všem chorobám. Biochemici zjistili, že množení buněk imunitního systému (a tedy veškerá imunitní činnost) je závislé na dostupnosti aminokyseliny glutaminu. Organizmus jej potřebuje velké množství a přitom samotné imunitní buňky si jej nedovedou vyrábět. To dělají svaly.

Tvoří obrovské množství glutaminu. Svalové cvičení má mít tři cíle. První a nejdůležitější je udržet a zvýšit svalovou hmotu. Druhý je udržet oběhový systém. Třetí je udržet pružnost a zdravé kosti. Takže hurá na aerobik! Nebo raději ne. Napřed si něco málo řekněme o srovnávací studii McMasterovy univerzity v Ontariu, kde srovnávali výsledky desetidenního cvičení s činkami a současně aerobiku s účinky aerobiku samotného u pacientů s ischemickou srdeční chorobou. Do studie byli zařazeni pacienti přibližně se stejnou výkonností. Skupina se samotným aerobikem měla 2x týdně po 75 minutách aerobiku. Skupina s činkami a aerobikem měla 2x týdně po 35 minutách cvičení s činkami a pak aerobik tak, aby celkové cvičení dosáhlo 75 minut. Obě skupiny tedy věnovaly cvikům přesně stejnou dobu.

 

Výsledky dopadly jednoznačně v neprospěch aerobiku. Skupina samotného aerobiku vykázala 2% zvýšení oběhové kapacity, o 1% zvýšení odolnosti proti únavě (měřené dobou šlapání stacionárního rotopedu až do únavy). Při tréninku s činkami se zvýšila oběhová kapacita o 15 % a mohutně se zvýšila odolnost proti únavě o celých 105 %.

 

Cvičení s činkami bylo také lepší pro zvýšení svalové hmoty. Skupina aerobiku nedocílila žádné zvýšení ani při testech roztahování spirály pažemi, tlaku nohou nebo natahování nohou. Zato se u skupiny s činkami zvýšila svalová síla při roztahování spirály o 43 %, při tlaku nohou o 21 %, při natahování nohou o 24 %.

 

Teď ještě o ztrátě tuku:
Další studie srovnávala množství tělesného tuku u sedavých žen, u žen provádějících aerobik a u žen cvičících přemáháním nějakého mechanického odporu. Těla sedavých žen obsahuje v průměru 21 % tuku. Těla žen provádějících aerobik obsahuje v průměru 16,2 % tuku. Těla žen provádějící cvičení proti mechanickému odporu obsahují 14,7 % tuku. To mluví samo za sebe. Aerobik nedovede udržovat množství svalové hmoty. Cvičení s činkami svalovou hmotu nejen udrží, ono ji dokonce zmnoží, a tím zajistí i bohatý přívod glutaminu tolik důležitého pro imunitní systém. Měli bychom cvičit s činkami, chceme-li si udržet dlouhý život ve zdraví, ale musíme cvičení začlenit do své normální každodenní rutiny. Nepotřebujeme nutně komplikované stroje, můžeme cvičit kdekoliv. Váha vlastního těla a zemská přitažlivost dávají dostatek mechanického odporu.


Celková nabídka přípravků na zlepšení svalové činnosti.


Související články:
Regenerace a růst svalů
Průvodce aminokyselinami
Pro sportovce - "oxidativní stres"
Sval potřebuje vitamin E
Pocit osiny v zadku, aneb obtíže s piriformním svalem
Fibromyalgie


18.05.2005
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

369,- Kč

546,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS