Význam svalů pro zdraví

Mitochondrie svalových buněk fungují jako elektrárna, ve které se pálí většina tuku a cukru ve prospěch energie potřebné k životu. Svaly nutí tělo k tomu, aby udržovalo pevné kosti, a co je zajímavé, svaly představují jeden ze základních faktorů, které udržují také tělesnou imunitu a tedy odolnost vůči všem chorobám. Biochemici zjistili, že množení buněk imunitního systému (a tedy veškerá imunitní činnost) je závislé na dostupnosti aminokyseliny glutaminu. Organizmus jej potřebuje velké množství a přitom samotné imunitní buňky si jej nedovedou vyrábět. To dělají svaly.

Tvoří obrovské množství glutaminu. Svalové cvičení má mít tři cíle. První a nejdůležitější je udržet a zvýšit svalovou hmotu. Druhý je udržet oběhový systém. Třetí je udržet pružnost a zdravé kosti. Takže hurá na aerobik! Nebo raději ne. Napřed si něco málo řekněme o srovnávací studii McMasterovy univerzity v Ontariu, kde srovnávali výsledky desetidenního cvičení s činkami a současně aerobiku s účinky aerobiku samotného u pacientů s ischemickou srdeční chorobou. Do studie byli zařazeni pacienti přibližně se stejnou výkonností. Skupina se samotným aerobikem měla 2x týdně po 75 minutách aerobiku. Skupina s činkami a aerobikem měla 2x týdně po 35 minutách cvičení s činkami a pak aerobik tak, aby celkové cvičení dosáhlo 75 minut. Obě skupiny tedy věnovaly cvikům přesně stejnou dobu.

Výsledky dopadly jednoznačně v neprospěch aerobiku. Skupina samotného aerobiku vykázala 2% zvýšení oběhové kapacity, o 1% zvýšení odolnosti proti únavě (měřené dobou šlapání stacionárního rotopedu až do únavy). Při tréninku s činkami se zvýšila oběhová kapacita o 15 % a mohutně se zvýšila odolnost proti únavě o celých 105 %.

Cvičení s činkami bylo také lepší pro zvýšení svalové hmoty. Skupina aerobiku nedocílila žádné zvýšení ani při testech roztahování spirály pažemi, tlaku nohou nebo natahování nohou. Zato se u skupiny s činkami zvýšila svalová síla při roztahování spirály o 43 %, při tlaku nohou o 21 %, při natahování nohou o 24 %.

Teď ještě o ztrátě tuku:
Další studie srovnávala množství tělesného tuku u sedavých žen, u žen provádějících aerobik a u žen cvičících přemáháním nějakého mechanického odporu. Těla sedavých žen obsahuje v průměru 21 % tuku. Těla žen provádějících aerobik obsahuje v průměru 16,2 % tuku. Těla žen provádějící cvičení proti mechanickému odporu obsahují 14,7 % tuku. To mluví samo za sebe. Aerobik nedovede udržovat množství svalové hmoty. Cvičení s činkami svalovou hmotu nejen udrží, ono ji dokonce zmnoží, a tím zajistí i bohatý přívod glutaminu tolik důležitého pro imunitní systém. Měli bychom cvičit s činkami, chceme-li si udržet dlouhý život ve zdraví, ale musíme cvičení začlenit do své normální každodenní rutiny. Nepotřebujeme nutně komplikované stroje, můžeme cvičit kdekoliv. Váha vlastního těla a zemská přitažlivost dávají dostatek mechanického odporu.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.