Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Výživa z přírody pro náš mozek

28.06.2017
Mozek

Řada z nás hledá prostředky na posílení paměti, soustředění či koncentrace. Mnozí preferují čistě přírodní přípravky, ať už se jedná o výtažky z léčivých rostlin či hub, vitamíny, minerály či stopové prvky. Většina přírodních přípravků obsahuje právě kombinaci těchto látek a často je pro běžného zájemce těžké se vyznat v tom, která složka má jaký význam. To vše ještě stěžuje legislativa EU, která povoluje na doplňcích stravy uvádět pouze tzv. schválená zdravotní tvrzení, které se ovšem týkají jen určitých látek a navíc jsou formulovány dosti neurčitě.

Proto jsem v článku místo obvyklého výčtu přírodních látek zvolil opačný postup. Vyberu si 3 zavedené přípravky na našem trhu, které obsahují více látek, a stručně budu charakterizovat, proč je obsahují.

 

PM Elixír na posílení paměti a potlačení trémy

První z nich je přípravek firmy Purus Meda - PM Elixír na posílení paměti a potlačení trémy. Obsahuje extrakty z rozrazilu lékařského, přesličky rolní, klanoprašky čínské, jinanu dvoulaločného (Ginkgo Biloba), révy vinné a propolis.

 

 • Rozrazil lékařský (Veronica officinalis) je vhodná léčivá rostlina (mimo jiné) pro relaxaci, protože pomáhá zmírňovat napětí a úzkost a doporučuje se i starším pacientům (u těch je vhodné, že pomáhá zmírňovat i závratě).
 • Přeslička rolní (Equisetum arvense) bývá součástí tradičních bylinných směsí (právě spolu s rozrazilem lékařským) při zhoršování paměti. Přeslička obsahuje navíc jako jednu z látek kyselinu kávovou, takže je možné spekulovat, že může pomáhat k zlepšení soustředění (je obsažena v kávě, ale působí jinak než kofein, zatím není povzbuzující účinek prokázán). V každém případě kyselina kávová je antioxidant, který pomáhá chránit náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.
 • Klanopraška čínská (Schizandra chinensis) pomáhá jako adaptogen - přírodní látka, která nás činí odolnější vůči jako stresu a negativním podmínkám z okolí obecně, tak nám pomáhá dobře snášet jak náročnou fyzickou, ale i psychickou práci. Odolnější jedinec se samozřejmě bude i lépe soustřeďovat na věci, na kterých mu záleží.
 • Jinan dvoulaločný (ginkgo biloba) je vazodilatans - zvyšuje roztažení cév a tím i lepší prokrvení jednotlivých tkání včetně mozkové a jejich zásobení kyslíkem. Lepší zásobení kyslíkem v mozku napomáhá tak se lépe soustředit a je pozitivní i pro lepší paměť.
 • Výtažek z vinné révy (Vitis vinnifera), přesněji řečeno ze zrníček z jejích plodů také pomáhá rozšiřovat všeobecně cévy a tím i v rámci toho zlepšit zásobování mozku kyslíkem a tím posílit paměť a koncentraci.
 • Propolis sice nemá přímý vztah k paměti, ale součástí přípravku je zřejmě proto, že má silné antioxidační vlastnosti, které pomáhají v působení proti nepříznivým vlivům životního prostředí a volným radikálům.

 

Dr. Popov Kapky bylinné Paměť soustředění

Další přípravek je Dr. Popov Kapky bylinné Paměť soustředění 50ml, který obsahuje extrakty z jinanu dvoulaločného (ginkgo biloba), eleuterokoka, maralu a gotu kola.

 

 • Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) byl již v článku zmíněn.
 • Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) patří mezi adaptogeny, stejně jako už uvedená klanopraška čínská a působí stejným mechanismem coby tato látka. Jeho zařazení do tohoto přírodního přípravku podporuje i to, že se podává u nemocí ovlivněných stresem či při stresu samotném a obecně pomáhá zlepšovat psychický stav.
 • Maral neboli parcha saflorová (Leuzea carthamoides alias Rhaponticum carthamoide) patří rovněž mezi adaptogeny. Ruští výrobci ho obvykle prodávají pod názvem Leuzea. Navíc maral zklidňuje a podporuje psychický výkon. Důvodem k tomu může být, že obsahuje látku s názvem N-feruloylserotonin, který byl izolován ze semen rostliny, jež má strukturní podobnost se serotoninem nebo melatoninem.
 • Gotu kola neboli pupečník asijský (Centella asiatica) podporuje zlepšení periferního krevního oběhu. To posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve, zlepšení zásobování mozku kyslíkem a tím posílení kognitivních funkcí (paměť, koncentrace). V přírodní medicíně je doporučován i starším pacientům, protože pomáhá zlepšovat mentální funkce a zpomalovat degenerativní změny v mozku.

 

Super lecitin + E

Třetí přípravek Super Lecitin + E od firmy Natural Medicaments obsahuje sice jen dvě složky, lecitin a vitamín E, ale jedna z nich, lecitin patří k velmi oblíbeným na podporu paměti.

 

 • Lecitin pomáhá posilovat mentální procesy - paměť, koncentraci a všeobecně soustředění. Obsahuje cholin, který se v našem těle přemění na acetylcholin, který přenáší v mozku impulsy mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek odborníci spojují s poruchami paměti a tudíž se zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Přestup cholinu do mozku je dán i tím, že je významným tzv. lipotropním faktorem (patří mezi několik málo látek, které jsou schopny proniknout bariérou mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání a tím usnadňují přístup látek přímo k mozkovým buňkám).
 • Druhá složka, vitamín E, sice nemá přímý vztah k paměti, ale také patří k antioxidantům, které nás chrání před negativním působením volných radikálů z okolního životního prostředí.

 

Celková nabídka přípravků pro posílení mozkových funkcí a paměti.


Související články:
Tipy pro dobrou paměť
Cizí jazyky udržují mozek v kondici. 5 tipů, jak se je naučit a kdy je dobré odjet do zahraničí
Jídelníček pro váš mozek - jaké přírodní látky a potraviny pomáhají zlepšit mozkové funkce
Alzheimerova choroba se může projevit i v mladém věku, paměť posílí pravidelný trénink nebo bylinky


28.06.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

219,- Kč

154,- Kč

395,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS