Výživa podle krevních skupin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tento způsob stravování staví na faktu, že každý jsme geneticky a metabolicky trochu odlišný. Máme jiný základ po předcích, jiné trávení a jinak umíme využívat jednotlivé zdroje energie. Propagátorem metody byl naturopat Dr. Peter J. D‘Adamo, který navázal na výzkumy svého otce. Vycházely ze zjištění, že každá krevní skupina vznikala v jiném období vývoje lidstva. Krev tedy v sobě nese genetické informace o životním stylu a podmínkách v tom kterém období.

ZÁKLADNÍ PRINCIPY

Každá krevní skupina se vyznačuje výskytem jiného antigenu (specifického znaku). Krevní skupina A má na červených krvinkách antigen A, skupina B antigen B, skupina AB antigeny oba a skupina 0 nemá antigen žádný. Podle typu krevní skupiny, která nám koluje v žilách, můžeme rozdělit všechny potraviny na vhodné, neutrální a nedoporučované určité krevní skupině. Stejně tak existuje názor, že dle typu krevní skupiny máme i vrozené dispozice k určitým nemocem. Teorie hlásá, že každý jsme potomkem určitých historických skupin, našich genetických předků. Podle toho jsou považováni příslušníci krevní skupiny A za potomky zemědělců a pěstitelů, osoby s krevní skupinou B za potomky kočovných pasteveckých kmenů a lidé se skupinou 0 za potomky lovců. Krevní skupina AB je pak kombinací A a B. Tomu by měl být přizpůsoben jídelníček.

CO BY TEDY MĚLI LIDÉ URČITÉ KREVNÍ SKUPINY JÍST?

Krevní skupina A – jako správní zemědělci, pěstitelé, by měli dávat přednost vegetariánské stravě a vyhýbat se masu, zejména červenému. Vhodné jsou výrobky ze sóji, fazole, čočka, zelenina, rostlinné oleje, amarant, pohanka, arašídy, z ovoce například ananas, meruňky, třešně a pak omezeně drůbež a některé ryby – kapr, losos, treska a výrobky z kozího mléka. Dále zelený čaj, červené víno a káva. Měli by dávat přednost stravě tepelně neupravované. Naprosto nevhodné jsou kromě červeného masa například banány, meloun, papája, mango, mandarinky, pomeranče, čínské, červené a bílé zelí, olivy, lilek, batáty, houby shitake, rajčata, paprika, houby, brambory, ořechy para, kešu, pistácie, plísňové a krémové sýry, podmáslí a mnoho dalšího. Jedinci s krevní skupinou A mají prý dispozice k srdečním chorobám, rakovině, diabetu a jsou také náchylnější k infekčním onemocněním.

Krevní skupina B – může konzumovat rostliny i většinu masa, s výjimkou kuřecího a vepřového. Dále je vhodné mléko a mléčné výrobky, mořské ryby – zejména treska a losos, nebo ryby s bílým masem, játra, vejce, oves, rýže nebo špalda, brambory, zelí a houby, olivový olej. Naopak vyhnout by se měla například pšenici, pohance, kukuřici, fazolím, čočce a rajčatům, dýním, avokádu, ředkvičkám, olivám, většině ořechů (zejména arašídům, kokosu, kešu) a semínek, sezamovému, slunečnicovému a kukuřičnému oleji atd.

Krevní skupina AB – většina potravin, které jsou nevhodné pro skupinu A nebo B, jsou pravděpodobně špatné i pro skupinu AB. Přesto existují výjimky, jako například rajčata, která se této skupině naopak doporučují. Dále by lidé s krevní skupinou AB údajně měli jíst mořské plody a řasy, tofu, zakysané mléčné výrobky, vejce, čočku a luštěniny vůbec, rýži a obiloviny, veškerou zeleninu, z ovoce jsou ideální ananas, hroznové víno, blumy a bobuloviny. Měli by se naopak vyhnout fazolím, kukuřici, pohance, pšenici, hovězímu a kuřecímu masu, mangu, banánům, ořechy a semínka by měli konzumovat pouze omezeně.

Krevní skupina 0 – jako správní lovci by měli stavět na vysokém příjmu bílkovin z masa, vnitřností a ryb. Mohou konzumovat některé druhy ovoce jako blumy, švestky a fíky, a zeleninu – velmi vhodná jsou rajčata, kapusta, římský salát, brokolice a špenát, ořechy, semena a oleje. Omezovat by pak měli obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a vejce. Zcela nevhodné potraviny jsou pšeničný lepek v jakékoliv formě, kukuřice, fazole, čočka, růžičková kapusta, zelí, květák a hořčice. Víceméně odpovídá jejich stravování pojmu paleo dieta. Lidé s krevní skupinou 0 mají predispozice k nemocem štítné žlázy, slinivky, mají pomalejší metabolismus, nižší hladinu některých faktorů krevní srážlivosti a sklony k artritidě.

Výživa podle krevních skupin

MŮJ NÁZOR

Genetické dispozici jedince určitě věřím a hlavně tomu, že každý jsme jiný. Ale… opravdu je to dáno krevní skupinou? Já osobně mám krevní skupinu A, měla bych být tedy spíše vegetariánem. Pokud se stravuji bez masa, mé tělo funguje dobře, je mi lehce. Ale s příchodem chladnějších dní přímo toužím po hovězím vývaru nebo kusu masa. A nemám pocit, že by jejich konzumací mé tělo nějak strádalo, naopak. Také mám v krvi dispozici k vyšší srážlivosti a sklony k artritidě, přestože nemám krevní skupinu 0. Jako Středoevropanovi se mi ani příliš nelíbí neustále zmiňovaná vhodnost sóji, mořských řas, ananasu a podobně. Pořád si myslím, že čerstvé a lokální zdroje jsou nejlepší, ať už si z nich do jídelníčku zařadím cokoli podle sezony a podle toho, co mi naprosto subjektivně dělá nebo nedělá dobře, bez ohledu na krevní skupinu. Nicméně všimněte si, že doporučení výživy podle krevních skupin nezahrnuje nic jiného než základní suroviny, jasné potravinové zdroje. Nenaleznete zde žádné polotovary, umělá ochucovadla, ani fast food. A to je prospěšné v každém případě.

SALÁT S ČERNOU ČOČKOU A TOFU PRO „A“

(4 porce)

Salát
  • hlávkový salát, polníček, rukola, salátová směs
  • 1 větší mrkev
  • 1/2 salátové okurky
  • 1 bílá cibule nebo jarní cibulka
  • 1 hrnek černé čočky vařené s řasou Arame nebo čočka z plechovky
  • 1 polévková lžíce kvalitní hrubozrnné hořčice
  • 2 polévkové lžíce javorového sirupu nebo medu
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl
  • pepř
  • uzené tofu
  • uzené mandle – nemusí být

Pokud nepoužijeme čočku z plechovky, uvaříme černou čočku ve vodě s řasou Arame na skus (20–30 minut). Listy salátu omyjeme, osušíme a natrháme, cibuli nakrájíme. Mrkev a okurku nakrájíme škrabkou na brambory na delší proužky. Vše dáme do mísy a promícháme. Uděláme dresink smícháním sirupu a hořčice. Do salátu přidáme prochladlou čočku, pokapeme olivovým olejem, dresinkem, dochutíme solí a pepřem. Doplníme uzeným tofu nakrájeným na kostičky, můžeme přidat i nasekané mandle.

TIP: Příslušníci krevní skupiny B mohou nahradit černou čočku v tomto salátu uzeným lososem či kozím sýrem.

KUS MASA S TEPLOU ZELENINOU A PINIEMI PRO „0“

(4 porce)

  • 4 porce kvalitního hovězího steakového masa nebo lososa
  • 1 červená cibule
  • 1 stroužek česneku
  • 1 větší brokolice
  • 1 svazek mangoldu nebo velký sáček listového špenátu
  • 1 hrst piniových oříšků
  • 4 lžíce olivového oleje na naložení masa + 2 lžíce na zeleninu
  • 1 lžíce sójové omáčky Tamari
  • pepř
  • čerstvý kopr a citronová šťáva, pokud použijete lososa

Maso naložíme do olivového oleje alespoň na 2 hodiny. K lososovi přidáme nasekaný kopr a kapku citronové šťávy. Maso pak připravíme na grilu nebo grilovací pánvi. Opékáme cca 4 minuty z každé strany. Mezitím si připravíme zeleninovou přílohu. Cibuli nakrájíme na proužky či půlkolečka, česnek nadrobno. Brokolici rozdělíme na malé růžičky a společně se špenátem nebo mangoldem, ze kterého jsme vykrojili tuhý stonek, dáme do cedníku a přelijeme horkou vodou. Na pánvi na olivovém oleji restujeme cibuli, česnek, spařenou zeleninu a piniové oříšky. Lehce zakápneme Tamari a dochutíme pepřem. Podáváme s hotovým masem.