Výživa očima odborníka

cm kolac potravinova pyramida

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Autor je naším špičkovým odborníkem na výživu a problematiku fyziologie a dietologie vrcholového sportu. Má bohaté znalosti a zkušennosti v řadě oborů počínaje klinickou biochemií, přes imunochemii až po léčebnou výživu a vývoj výživových doplňků. RNDr. Petr Fořt je autorem řady populárně-vědeckých publikací.

Starejte se o svoje zdraví – nebudete muset připlácet na léčbu

Lidstvo se vypořádalo s infekčními nemocemi? Ani náhodou! Dožíváme se stále vyššího věku, takže jsme zdraví? Nikoliv, nikdo není dokonale zdravý. Medicína vyléčí všechno, nebo téměř všechno? Rozhodně nikoliv. Naopak, otevřeně se publikují odborné články o nebezpečí polyterapie. Co to je? Situace, kdy si pacienta předávají lékaři – specialisté a každý předepíše léky ze svého oboru. Tak se stává, že (především starší lidé) pacient užívá 8-10 různých léků, jejichž vzájemné negativní působení a jednotlivé vedlejší účinky nikoho z lékařů netrápí.


Nemuselo by tomu tak být pokud bychom si my „potencionální pacienti“ včas uvědomili, že se musíme o vlastní zdraví starat sami. Péče o zdraví by dokonce měla začínat již obdobím před početím a měla by pokračovat celý život. Se zdravím nelze hazardovat. Jistě, takováto péče by mohla vést ke zbytečným obavám, protože jakmile se o něco úzkostlivě snažíte, nedopadne to dobře. Nicméně je jasné, že člověk si uvědomí co znamená zdraví až když ztrácí.


Pokud se chceme zařadit mezi vyspělé státy Evropské Unie, měli bychom nejenom intenzivně pracovat, ale také se důsledně starat o vlastní zdraví. Na Západě je PREVENCE chápána jako naprostá samozřejmost. Kdo je zdravý platí nižší pojistku, má větší šanci na dobré zaměstnání, víc vydělá, protože může víc (nebo lépe) pracovat.


V mnoha státech je k dispozici nejenom klasická, tzv. západní medicína, ale také medicína přírodní (zvaná naturopatie), homeopatie, ajúrvéda, tradiční čínská medicína, osteopatie, což jsou všechno obory, které dohromady tvoří tzv. komplementární (doplňkovou) medicínu. V USA se nyní dokonce etabloval samostatný obor medicíny, zvaný anti-ageing medicine, čili medicína proti stárnutí . Zcela běžně lidé využívají nejenom psychoanalytiky, ale také dietology. Není divu. Způsob stravování spolu s možností využití doplňků stravy jako důležitých prostředků přírodní medicíny je považován – a to zcela oprávněně – za základní prvek zdraví. U nás? Raději nemluvit.

Lidstvo trápí nemoci navzdory pokrokům v medicíně. Hlavní příčinou není výhradně neschopnost medicíny, nýbrž lidský faktor. Současný trend přístupu k životu, tedy řekněme životní filosofie, je na Západě typická pozitivní přístupem k životu. Je to přístup jistě příjemný a prospěšný, ale pro nás neobvyklý. To proto, že si o něm myslíme, že vede k „zakrývání očí před realitou“. Přitom ji sami vidět nechceme. Zásadní chybou „zdravých“ lidí totiž je přesvědčení, že zrovna jim se nic nestane.