prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Rubrika: Výživa

Jak se neztratit ve výživových směrech
20.02.2017
Výživa

K sepsání tohoto článku mne opět vyzval život sám. Současný svět, taktéž díky internetu, je nám snáze přístupný a s ním i řada nejrůznějších informací, které se blyští jako levná pozlátka. Jak si v tom všem chaosu zachovat čistý úsudek? Neztratit se? Co se týká stravy, mnozí jí přikládáme nulový význam. Má pouze zasytit, abychom cítili uspokojivý pocit plného žaludku, nic víc a nic míň. Ano, mnozí bohužel takto ke stravě přistupujeme. Většinou, vstoupí-li do života nemoc, máme tendence zpytovat své svědomí, abychom si po čase uvědomili, že to není pouze strava, je to více, troufnu si říci, že náboj, mnohdy i směr a motor pro naše nejcennější sny. A tak se snažíme hledat v zástupu nejrůznějších výživových směrů, které jsou kolikrát tak odlišné, až se bojíme jeden z nich zvolit. Stravování podle pěti elementů, vegetariánství, veganství, makrobiotika, vitariánství, dělená strava, ketodieta, často označována též LCHF.

Budu „light“ díky „light“ výrobkům a potravinám?
16.02.2017
Light - hubnutí

V návaznosti na můj minulý článek: „Umíte číst z obalů potravin?“ bych se chtěla věnovat pár týdnů určitým skupinám potravin o něco konkrétněji a ráda bych Vám přinesla pohled na další postupy při výběru potravin. V dnešním článku si vezmu pod drobnohled „light“ potraviny…

Dary přírody během první poloviny roku
13.02.2017
Jarní bylinky
Dnešní článek bych ráda věnovala všem, kteří se, stejně jako já, baví sběrem nejrůznějších bylin, sušením sladkého ovoce či koření, konzervací vitamínů, které pak v chladných zimních dnech dokáží povzbudit naši imunitu. Nyní jsme stále ještě na začátku roku, kdy vše dobré teprve vypučí, dozraje, získá svou životodárnou sílu. Pojďme si tedy představit několik základních darů přírody, na které se v průběhu měsíců můžeme těšit.
„Jsou novodobé zeleninové chipsy lepší než klasické brambůrky?“
09.02.2017
Zelenina
Brambůrky, chipsy…říkejme tomu, jak chceme, ale raději to nejezme. „To bychom nemohli jíst nic…,“ myslí si možná někteří z nás. Ano i ne... Poledních pár svých článků jsem začala věnovat potravinám, pro lepší uvědomělost při jejich výběru, nákupu a zpracování. A je pravda, že na naší znečištěné planetě plné potravin s éčky, barvivy, konzervanty, chemickými postřiky, nadbytečnými tuky, solí a cukru je opravdu těžké najít potraviny, co za něco stojí, ale pořád si říkám, že když už je situace taková, jaká je, tak proč si ještě zbytečně přikládat pod kotel polínka a zkracovat naší „trvanlivost“ na tomto světě?
Proč spíše upřednostňovat potraviny ve svém přirozeném stavu
06.02.2017
Zelenina

Zkusme se na chvíli zastavit a uvědomit si, kolik přirozeného a čerstvého naše jídelníčky čítají. Kolik je v nich obsaženo zeleniny, kolik ovoce, neupravených celozrnných potravin, luštěnin, konzumujeme-li mléčné výrobky, čerstvých zakysaných produktů, čerstvých ryb, jejichž původ je nám alespoň trošku znám, čisté vody či bylinkových čajů, ořechů, semínek, kvalitních olejů, koření. Na druhou misku vah pak položme potraviny, které jsou zakonzervované, instantní, prosolené či proslazené, zmražené, fastfoodového typu, patřící spíše mezi laskominy, nežli pořádné jídlo, které má odpovídající sytící efekt.

„Umíte číst z obalů potravin?“
02.02.2017
Lupa
Současná doba nám přinesla do obchodů s potravinami neskutečný fenomén – a to nepřeberné množství potravin. Na jednu stranu výhoda, máme z čeho vybírat, řekneme si. Ale je to opravdu taková výhoda pro lidi, kteří velmi často neumí nebo nechtějí číst z potravinových obalů? Z vyprávění klientů často slýchám názory, že někteří preferují menší obchůdky právě z důvodu užší nabídky potravin, a jak tvrdí, výběr pak není tak zdlouhavý a dává jim to možnost se rychleji a snadněji rozhodovat.
Jak stravou „vyladit“ mateřské mléko
30.01.2017
Kojení

Kojení, láska, trpělivost a čas, to jsou jedny z nejdůležitějších atributů, kterými můžeme nově narozené dítě uvítat. Všichni víme o prospěšnosti kojení, které přináší celou řadu benefitů jak děťátku, také pak matce. Mateřské mléko, to je dokonalý koktejl uchystaný na míru, lehce stravitelný, s výtečnou vstřebatelností. Vždyť jenom v porovnání s mlékem umělým, díky laktoferinu, získává dítě kojením 50 % důležitého železa, zatímco z mléka syntetického pouhopouhých 10 %.

„Konzumace alkoholu z několika úhlů pohledu“
26.01.2017
Pivo
Na začátku ledna jsem se v článku s názvem „Ke štíhlé postavě se člověk musí projíst a prochodit“ věnovala tomu, co si myslím, že stojí za tím, proč lidé nejčastěji přibírají na tělesné hmotnosti, tuku a proč se jim nedaří, i přes snahy, zhubnout. Jedním z důvodů byl i příjem alkoholu. Pojďme se podívat na konzumaci alkoholu trochu jinýma očima než těma, které vidí jen to, že po alkoholu nastává dobrá nálada, ale když se to přežene, tak následně i stavy opilosti a druhý den i pořádná kocovina.
„Proč jde pohyb ruku v ruce s vhodným jídelníčkem?“
19.01.2017
Běh
Měsíc leden je diametrálně jiný, než prosinec, kdy nejprve byla naše hlava zatížena shonem spojeným s předvánočními přípravami a poté pro změnu bylo v mnoha případech i naše tělo vystaveno nedostatku pohybu a naopak dostatku jídla a alkoholu. Následně pak ale došlo znovu na tu hlavu, která pak řešila, že zase hřešila. Ve druhé polovině ledna už jsou lidé navráceni ve svých „zajetých kolejích“ a někteří z nich zcela vyjedou a zvolí nový směr. V jejich životních stylech nastává posun v podobě větší četnosti tělesného cvičení, sportu, změny jídelníčku nebo shazování (nejen) vánočních kil. Pokud jde pohyb a jídelníček ruku v ruce, je to mocná volba. Určitě jste si již mohli v mých článcích všimnout, že jsem velký propagátor pohybové aktivity. Na pár příkladech bych Vám ale chtěla ukázat, proč cvičení bez dobře vyladěného jídelníčku nemusí mít příliš efekt, a naopak, proč i ten sebelepší jídelníček bez „hnutí brvou“ může být bez známek úspěchu.
Hubneme po Vánocích
18.01.2017
Váha
Tradiční téma mnoha článků po prosincových svátcích je, jak odstranit nabrané kilogramy ze svátečního hodování. V tomto článku se budu věnovat roztřídění přírodních přípravků na podporu hubnutí, podle obsažených látek, do několika skupin. Přípravků je na trhu hodně a řada zájemkyň (mužů už je pomálu) se v některých nemůže tak dobře orientovat. V každém případě je třeba na začátek zdůraznit, že užívání vybraného přípravku musí být nezbytně doprovázené dietním a pohybovým režimem u toho, kdo hubne, samozřejmě přiměřeným jeho věku a zdravotnímu stavu.
Článků: 720   1 2 3 4 5 ... 72
Zapomenutý objev německého držitele Nobelovy ceny
Stravování žen po čtyřicítce
Mocná dvojice minerálů
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Vladimír Kafka: „Nemoc je dluh lásky na sobě. Vlažnost nás pomalu zabíjí.“ – 1. část rozhovoru
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Vladimír Kafka: „Základem vyléčení je vytvořit si jasný obraz toho, kým chci být. Nemoc je reakce.“ – 2. část rozhovoru
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS