Vyšetření alfa-fetoproteinu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Informace z poradny celostní medicíny – Když se objeví dotazy, které mají stejné téma, považuji za užitečné uveřejnit článek, který takový problém vysvětluje. V tomto případě jde o vyšetření alfa-fetoproteinu.

Alfa-fetoprotein (AFP) vytváří každý plod, je přítomen v plodové vodě i v mateřské krvi. Je-li hladina alfa-fetoproteinu v mateřské krvi abnormálně vysoká (pozitivní test) kolem 4. měsíce těhotenství, může to znamenat, že plod má otevřenou neaurální trubici (neúplný uzávěr neurální trubice kolem míchy nebo mozku). Také to může znamenat, že jde o dvojčata nebo, že plod je starší, než se myslí. V každém případě je potom provedeno ultrazvukové vyšetření a když se při něm nepotvrdí možnost otevřené neurální trubice, je provedena amniocentéza a stanoven alfa-fetoproien plodu. Když je test pozitivní (vysoká hladina alfa-fetoproteinu), je s 90 % pravděpodobností plod postižen defektem otevřené nervové trubice. Dvojice, v jejichž rodinách nebo u nichž se defekt neaurální trubice vyskytl, mají poněkud vyšší riziko, že budou mít stejně postižené dítě, a měly by si po rozhovoru se svým lékařem, nechat provést krevní test na alfa-fetoprotein.

I když test nedává jednoznačnou odpověď, k jeho provedení stačí pouze vzorek krve. Velmi nízká hladina alfa-fetoproteinu může také ukazovat na zvýšené riziko chromozomální abnormality, jako je Downův syndrom, a to může být důvodem pro další testování k vyloučení této choroby.

Amniocentéza je testování plodové vody-amniové tekutiny. Buňky plodu, které jsou přítomny v amniové tekutině, jsou kultivovány a potom vyšetřovány na uvedené chromozomální abnormality, zvláště na Downův syndrom.