Vřes obecný (Calluna vulgaris)

cm vres

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vřes se lidově považuje za symbol vzpomínek a mnoha bylinkářům připomíná v době zimy uplynulou sezonu. Vřes byl mimořádně oblíbený u starých Slovanů, osmý měsíc, kdy kvetl dostal podle něho pojmenování „ vreseň „. Ženy nosily kytičku vřesu za pasem jako ochranu před zlými silami a kousek větvičky si vplétaly do svatebního myrtového věnečku, aby manželství bylo šťastné. Zvláštní tvarová krása vřesu, jeho fialovo-růžové zvonečky květů, které mají v oblibě včely a pěkné tvary metlovitě rozkvetlé lodyhy, jsou hodné obdivu. Tato keříčková bylina se dokáže v některých místech tak množit, že vytváří nádherné, zdaleka viditelné barevné skvrny – vřešoviště.

Vřes je v naší přírodě častý, má velmi rád sucho, a proto jej nejdříve najdeme na suchých loukách, mýtinách a pasekách. Kvete mezi posledními rostlinami v srpnu až září. Odstřiháváme celou rozkvetlou nať, dokud ještě není dřevnatá, droga se i dá koupit v bylinkářství či lékárnách.


Vřes je při snížené funkci ledvin výborným lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Kvůli vícero dobrým vlastnostem tvoří vřes přísadu do mnoha čajových směsí. Především na léčbu nemocí ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikuje močové cesty. Má také protizánětlivé účinky, proto pomáhá také při zánětu ledvin, močového měchýře a močových cest a pomáhá rozpustit močové kameny. Vřes má také jedno speciální uplatnění – je jedna z mála rostlin, které pomáhají při tzv. Řezání, nepříjemném zastavení močení zánětlivého původu. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla a jako všechny močopudné rostliny, prospívá při revmatických onemocněních. Osvědčil se i u starších lidí, kterým po tělesné námaze otékají nohy.


Kromě léčby orgánů močového ústrojí pomáhá vřes uklidňovat nervovou soustavu a zlepšovat spánek. Jeho močopudnost je možné využít při nemocech z prochlazení a horečce, slouží jako utišující prostředek při nespavosti a při poruchách látkové výměny.

I když se vřes užívá především vnitřně, jeho stahující účinky je možné uplatnit i zevně na omývání ran a kožních problémů.

Čaj z vřesu nemá žádné vedlejší účinky, ale jeho doba užívání by neměla přesáhnout 3 měsíce, potom by měla následovat 3 měsíční přestávka.

V článku jsem použila zkušenosti M. Treben, D. Dugase a své.