Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vodní meloun a zázračná melounová slupka

01.09.2014
Meloun
Melouny, jejich sezóna již pomalu končí, přesto, zkusme si jich ještě chvíli užívat, i s jejich drahocennou melounovou slupkou. Málokdo totiž ví, že ta je mnohem výživnější, než ona slaďoučká dřeň. Nejdříve si však povíme něco k ní.

Vodní meloun si dozajista zaslouží nálepku jedné z nejzdravějších potravin světa. Už jenom pro svůj vysoký obsah vody, dále pro velmi hezké množství lykopenu a konečně také pro vysoký obsah vitamínu B6. Pomocí něj vytváří lidské tělo mozkové látky, jako jsou serotonin a melatonin, které pomáhají tělu zvládnat úzkost a paniku. Obsahuje také značné množství draslíku a málo sodíku.

 

Dále zde najdeme zajímavé množství podpůrných karotenoidů a zdrojů vitamínu A, jako je betakaroten či beta-kryptoxantin. Výše jsem zmínila také lykopen, oč se tedy jedná? Také on patří mezi jedny z nejúčinnějších karotenoidů, představuje červené barvivo, nacházející se ve stejně zbarvených plodech. Přikládají se mu preventivní protirakovinné účinky, především žaludku a prostaty, jícnu, slinivky, tlustého střeva a konečníku. Hezké množství lykopenu ukrývají rovněž rajčata, paradoxně pak výrobky z nich, kdy dochází k narušení buněčné stěny jednotlivých buněk, díky čemuž pak organismus lykopenu přijme více.

 

Co se vitamínu A týká:

 • pozitivně ovlivňuje zrak, umožňuje lepší viditelnost v šeru,
 • vliv na kosti a krvetvorbu,
 • zajišťuje růst, vývoj, kvalitu a funkčnost sliznic,
 • potřebný pro vývoj spermie i vajíčka, plodu v těle matky,
 • silný antioxidant, chránící před rakovinou.

 

Meloun je tvořen 92 % vody. Je-li voda součástí potravin či ovocných koktejlů, takový pokrm nás pak dříve zasytí a dle průzkumů toho sníme méně. U melounu to platí dvojnásob, v létě pro mne nebyl žádný problém sníst jej celé kilo a pak si jít zaběhat. Co se týká redukce váhy, u celé řady výživových poradců, na seznam hubnoucích potravin meloun patřit nebude, nicméně, u mne máte zelenou. Jeho glykemický index je sice možná 72, nicméně, glykemická nálož zaujímá pouhou hodnotu 4. To znamená, v porovnání s koncentrovanými potravinami, jako jsou např. sušenky, cereálie, brambory, jej můžeme zkonzumovat víc, aniž by došlo k rychlému nárustu hladiny krevního cukru. Díky té úžasné spoustě vody jej stejně sníme jen tolik, kolik žaludek dovolí. Což se u čokolády a různých dalších pamlsků říci nedá. U těch právě spousta lidí nezná zdravou míru.

 

Melouny řadíme mezi dobrá projímadla, právě díky vodě, ale také vláknině, které ukrývají v jednom šálku 2 g. I tato složka pak mírně napomůže udržet hladinu krevního cukru ve své přirozené míře.

 

Pokud jsme navíc příznivci očistných kúr, můžeme vyzkoušet kúru melounovou, kdy po dobu jednoho týdne budeme snídat, svačit, obědvat i večeřet meloun. Sama jsem si toto melounové dobrodružství na vlastní kůži užila a mohu vřele doporučit. Neznám lepší očisty, jak zde ulevit ledvinám, krvi, ale také mysli, kdy již během prvních třech dní dochází k výraznému pocitu lehkosti, na těle i duši.

 

No a teď k oné blahodárné slupce, kterou, bez jakéhokoli ostychu většina ponechává ladem. Přitom, šťáva z ní je tolik lahodná, navíc s téměř nepatrným množstvím sacharidů, bez obav si ji mohou tedy dopřát také diabetikové.

 

Ona slupka obsahuje velmi významné množství zinku, který je:

 • nezbytný pro správnou funkci stovky enzymů,
 • nepostradatelný při tvorbě inzulínu,
 • reguluje tvorbu dopaminu, chemické látky, která zlepšuje náladu, zmírňuje deprese a zlepšuje náladu,
 • minerálem krásy, výrazně zlepšující stav naší pleti,
 • upevňuje oční rohovku,
 • vliv na metabolismus sacharidů, bílkovin a celé řady vitamínů,
 • další z významných antioxidantů,
 • důležitý pro udržení optimálního množství vitamínu A v krvi,
 • potřebný pro správnou funkci bílých a červených krvinek,
 • urychluje hojení ran, pomáhá předcházet potížím s prostatou, použitelný při neplodnosti.

 

Na zinek je dobré myslet, pokud je charakter naší stravy spíše kyselý. To znamená, konzumujeme velké množství bílé mouky a produktů s ní spjatých, masa, cukru, kávy, sladkých bublinkových nápojů, na úkor čerstvého ovoce a zeleniny. Zinek, to je přeci imunita, energie, se kterou se zde každé ráno budíme, abychom vyběhli čelit světu. Mysleme na něj. A pokud možno spíše na večer, neboť jej tehdy tělo využije nejlépe.

 

Další zdroje zinku: dýňová a slunečnicová semínka, vlašské ořechy, mandle a kešu, fazole, čočka, pšeničné klíčky, quinoa, amarant, pivní kvasnice. Z nevegánských zdrojů pak játra, červené maso, mořské plody, drůbež, vejce, sýr.

 

Jak na melounovou šťávu

Vše co potřebujeme, je odšťavovač, do kterého nakrájíme samotnou slupku, anebo slupku s růžovou dužninou. Volbu nechám na vás. Osobně si ráda užiju dužninu a odšťavňuji již jen slupku. Ze slupky cca 4 kilového melounu získáme asi 1,5 litru šťávy. Slupku však pečlivě omyjme, ostatně jako vše, protože nikdy nevíme, jak bylo s ovocem a zeleninou zacházeno. Šťávu si užívejme bezprostředně po odšťavnění, neskladujme, ztrácí rychle svou sílu a podléhá zkáze.


Související články:
Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy
Sedmidenní očistná kúra pomocí ovocných a zeleninových šťáv
Ovocné a zeleninové šťávy
Jak se ochladit v horkých letních dnech
Hořčičné semínko, železná zásobárna zinku


01.09.2014
autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS