Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Vliv vitaminů a minerálů na naši psychiku

21.02.2013
Spojitost mezi duševní pohodou, rovnováhou, resp. duševním zdravím a přiměřeným množstvím vitaminů a minerálních látek je důležitým faktorem, kterému se však ne vždy věnuje dostatečná pozornost. Obecně se přijímá fakt – a jen málo lidí by asi namítlo – že vitamíny a minerální látky jsou pro zdraví organismu nevyhnutelné. Když nemá lidské tělo potřebnou úroveň těchto látek, nemůžou orgány plnit dostatečně svoji funkci.

Vitamíny a minerální látky jsou důležitými chemickými látkami, které sehrávají roli v biochemických procesech v lidském organismu. Jsou odpovědné za syntézu komplexních enzymů, což jsou látky umožňující takové funkce, jako je například trávení, metabolismus potravy, proměna energie, správná funkce mozkových buněk a neurotransmiterů – přenašečů, které jsou důležité pro přenos informací v rámci nervové soustavy a celého těla. Tyto informace jsou předávány prostřednictvím obrovské sítě elektrických spojení nervových buněk. Když dojde k jakékoli chybě v rámci tohoto systému neurotransmiterů, pak duševní fungování neboli psychika může být narušena, právě kvůli tomuto nesprávnému fungování elektrických spojení a signálů v rámci mozku a nervové soustavy. Lidé nemají vědomou kontrolu nad funkcí neurotransmiterů. Proto při hlubších duševních potížích a poruchách, jako je např. klinická deprese, bipolárně-afektivní porucha a další, je potřebná komplexní léčba (medikamentózní a psychoterapeutická), aby se vyrovnala nerovnováha těchto biochemických pochodů v organismu a správná funkce neurotransmiterů.

 

Na duševní zdraví se často nahlíží jako na něco, co je spíše spojeno s myslí, psychikou – tedy něco „nehmatatelného“, neuchopitelného. Naproti tomu mozek je vnímán jako lidský orgán. Jakýkoli nedostatek nebo porucha, která se váže na chemické procesy důležité pro správné fungování mozku jako fyzické, somatické jednotky, může negativně ovlivnit psychiku, vědomí, psyché člověka, kterou chápeme jako projev různých funkcí centrální nervové soustavy (vnímání, prožívání, představivost, koncentrace, paměť apod.).

 

Důležitými vitamíny, které ovlivňují duševní procesy, jsou vitaminy skupiny B. Větší nedostatek vitaminů skupiny B se spojuje s tak vážnými duševními nemocemi, jako je právě zmiňovaná hluboká deprese. V rámci této skupiny vitaminů existuje několik druhů, ze kterých každý plní svou funkci. Nedostatek thiaminu neboli vitamínu B1 může vést k depresi, úzkosti, pocitům strachu a iritability, podrážděnosti. Nedostatek riboflavínu neboli vitamínu B2 se podle studií spojuje kromě deprese taky s jinou vážnou skupinou duševních poruch, jako jsou psychózy. Nízká hladina vitamínu B12 může způsobovat potíže s pamětí, rychlou unavitelnost, celkové zpomalení duševních procesů, psychomotoriky. Doplňování vitamínů ze skupiny B je proto velmi důležitým prostředkem prevence proti zmiňovaným potížím a uplatňuje se zejména při léčbě deprese.

 

Dalším důležitým vitamínem, jehož nedostatek vede k projevům deprese, je vitamín C, který je i významným antioxidantem, a je důležitý pro vylučování serotoninu. Serotonin je neurotransmiter odpovědný za prožívání nálady, přičemž nedostatečné vylučování vede ke vzniku deprese.

 

Avšak nejsou to jen vitamíny, které jsou důležité pro duševní rovnováhu a psychické zdraví. Svoji významnou roli zde hrají i minerální látky. Zinek je důležitým prvkem pro štěpení enzymů. Ovlivňuje nejen přenos nervových vzruchů v nervové soustavě a také aktivitu štítné žlázy. Jeho nedostatek v organismu vede k depresi a poruchám chování. Nízká hladina hořčíku (magnesium) v organismu vede k vyššímu prožívání stresu a psychické zátěže. Nedostatek magnézia se může projevit ve formě změn osobnosti, osobnostních rysů, deprese, iritability a úzkosti.

 

Existuje celá skupina ostatních vitamínů a minerálních látek, jako je např. kyselina listová, mangan, železo nebo draslík, které jsou důležitými součástmi biochemie nervové soustavy a ovlivňují správné fungování nervových funkcí a mozku jako orgánu. Jejich nedostatek pak ovlivňuje psychické funkce a duševní život člověka. Vitamíny a minerální látky proto jsou výborným výživovým doplňkem zejména při mírných projevech deprese, avšak sami o sobě nejsou lékem na depresi. Důležitou roli však při této léčbě sehrávají!

 

Vitamíny a minerály naleznete v naší nabídce.


Související články:
Pivovarské kvasnice
Riboflavin
Vitamin B12 (cyanokobalamin)
Vitamín B3 – Niacin
Inositol
Cholin
Vitamíny a migréna
Vitamíny a kůže
Jak efektivně načerpat vitamíny z ovoce
Avitaminóza, hypovitaminóza a hypervitaminóza
Minerální látky - jejich zdroje a význam pro organismus
Minerály a vitamíny – pokles obsahu v zemědělských plodinách
Alzheimerova choroba


21.02.2013
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

440,- Kč

570,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS