Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vliv světla na lidské zdraví (komerční sdělení)

25.02.2010
Trpíte doma či v práci nadměrnou únavou, poruchami soustředění nebo zrakovými obtížemi? Pak vám může značnou úlevu přinést výměna běžných světelných zdrojů za tzv. plnospektrální. Co to znamená?  Jaké jsou výsledky aktuálního výzkumu v České a Slovenské republice? Světlo tu není jen proto, abychom viděli, ale je základním atributem životního prostředí. Bez něj, stejně jako bez kyslíku či bez vody, by na zemi nebyl život.

Také naše tělo se během evoluce přizpůsobilo každodennímu působení slunečního záření, které, jak dokazuje řada vědeckých prací, ovlivňuje řadu fyziologických procesů v těle. Vývoj civilizace nás však uzavřel v místnostech, kde nám na práci či studium svítí namísto slunce žárovky a zářivky. Jejich světlo se však od toho slunečního liší svým spektrálním, neboli barevným složením. Některé barvy (zejména modrá a fialová) v nich prakticky chybějí, zatímco žluté, oranžové a červené je v nich nadbytek.Slunce jako vzor
Problém je ale v tom, že právě barvy s delší vlnovou délkou (tedy žlutá, oranžová a červená), mají výrazné stimulační účinky. Při dlouhodobém působení tak udržují organismus v permanentním stresu a mají i negativní vliv na zrak. V 80. letech prokázal Dr. Fritz Hollwich, že lidé, kteří tráví většinu pracovní pod silným zářivkovým světlem, mají v těle výrazně zvýšenou hladinu stresových hormonů ACTH a kortizolu. Ta přitom může negativně ovlivňovat nejen psychickou pohodu a celkovou vitalitu. To negativně ovlivňuje jejich psychickou pohodu i celkovou vitalitu. Proto se vědci zaměřili na to, aby vyvinuli umělé světlo, které bude co nejvíce podobné slunečnímu svitu. Denní světlo v sobě totiž zahrnuje všech sedm barev duhy, a tak prospívá lidskému zdraví. O tom, z kolika procent se mu světlo podobá, vypovídá index podání barev Ra. Běžné zářivky obvykle mají Ra v rozmezí 60 až 80. Pokud Ra překročí hodnotu 90 a barva světla je denní bílá, mluvíme o plnospektrálním osvětlení, které oproti běžnému velmi prospívá lidskému zdraví. Každé umělé osvětlení, jsme-li zdrávi, je pro nás totiž vždy horší než slunce. Nedávný výzkum vliv běžného a plnospektrálního osvětlení porovnal.  V České i Slovenské republice jej uskutečnila společnost Blue Step spol. s.r.o a bude pokračovat ještě nejméně rok. Už déle je také známá studie Dr. Johna Otta, který srovnával studijní výsledky dětí v učebnách s běžným a plnospektrálním osvětlení. Zjistil, že studenti ze tříd s plnospektrálním světlem vykazovali už po měsíci viditelné zlepšení chování (byli méně neklidní a nepozorní) a také studijních výsledků. Nejvýraznějších pokroků přitom dosahovaly děti trpící hyperaktivitou a poruchami učení.Co potvrdily studie
Více než 300 firmám, školám a dalším institucím byly zdarma zapůjčeny plnospektrální zdroje a jejich zaměstnanci -- celkem tisíc  respondentů -- hodnotili jejich působení po dvou měsících. Výsledky jsou velmi pozitivní:

  • Více než 70 % zúčastněných uvedlo, že jim plnospektrální světlo výrazně zpříjemňuje pobyt na pracovišti, splňuje jejich představy o ideálním osvětlení a návrat k původnímu osvětlení by vnímali jako nepříjemné. Vyskytly se však i negativní reakce způsobené hlavně odmítáním jakékoliv změny.  V případech, kdy stěny byly vymalovány příliš křiklavým odstínem (např. žlutě), při plnospektrálním osvětlení však barva stěn vynikla ještě víc a působila rušivě.
  • Ukázalo se, že záleží také na věku. Osmdesát procent lidé mladších 30 let, kteří jen málokdy trpěli, zdravotními potížemi, neuváděli v rámci výzkumu žádné výraznější změny zdravotního stavu. Ženy přitom byly v porovnání s muži citlivější.
  • Nejdůležitější je, že 62 % dotázaných zaznamenalo menší únavu zraku a pálení očí. Řada z nich dokonce vyměnila své brýle pro práci nablízko za slabší, někdy až o jednu dioptrii. U dalších se upravila světloplachost.
  • 58 % lidí zaznamenalo, že díky plnospektrálnímu osvětlení lépe vnímá barvy a barevné odstíny.
  • Dále řada účastníků výzkumu uvedla výrazně pozitivní vliv na schopnost soustředění, náladu, zmírnění podrážděnosti a únavy.
  • Učitelé základních a mateřských škol potvrdili, že změna osvětlení vedla ke značnému zklidnění dětí (zvláště těch hyperaktivních) a zlepšení jejich soustředění. Nejvíce se tyto změny projevily u žáků na 1. stupni ZŠ, po nástupu puberty se citlivost dětí v tomto směru snižuje.

 

Další studie prokázaly, že plnospektrální osvětlení ve srovnání s běžným osvětlením snižuje únavu zraku a zlepšuje zrakovou ostrost, podporuje zdraví srdečního a pohybového aparátu, pomáhá zmírnit chronické bolesti hlavy a krční páteře a pozitivně ovlivňuje náladu, celkovou vitalitu a pracovní výkonnost. Výzkum ovšem ještě zdaleka není u konce. Pokud byste se do něj chtěli zapojit i v rámci vaší firmy, máte stále možnost (viz www.zdravesvetlo.cz). A pokud se chcete dozvědět více o účincích světla na lidský organismus, doporučujeme knihu Dr. Jacoba Libermana Světlo - lék budoucnosti.


Související články:
Vliv světla na časový systém člověka
Světloplachost
Šišinka - světloměr a regulátor v organizmu
Melatonin - hormon tmy a spánku


25.02.2010
komerční sdělení
autor: Věra Keilová
zdroj: časopis Meduňka 2/2010
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS