Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Vliv bílkovin na život člověka

30.06.2010
Bílkoviny spolu s  tuky a sacharidy (cukry) patří mezi základní složky naší potravy. Podle zásad zdravé výživa a vyvážené stravy je jejich poměrové energetické zastoupení ve stravě dospělého člověka, vzhledem k tukům a sacharidům, nejnižší (10 - 15 %).  Přesto se nedoporučuje zanedbávat jejich pravidelný denní přísun. Mohli bychom si tím zadělávat na vážné zdravotní problémy. A je zcela jedno, kolik je nám let, protože kvalitní bílkoviny jsou nezbytné pro každého - potřebné pro zdravý vývoj dětí, nepostradatelné pro sportovce (rekreační i vrcholové) a důležité pro stárnoucí organismus.

Pro pochopení problematiky související s bílkovinami (proteiny) a výživou, potřebujeme porozumět jejich základním rolím, funkcím a procesům přeměny přijatých bílkovin na bílkoviny tělu vlastní.


Role bílkovin v organismu
S bílkovinami je spojena řada dalších výrazů - aminokyseliny, peptidy, oligopeptidy, proteiny aj. Všechny zahrnujeme pod pojem bílkoviny. Tato bohatě rozvětvená rodina organických sloučenin, která je součástí všech buněk organismu a podílí se na řadě biologických procesů, musí být neustále stravou obnovována.Bílkoviny jsou jediným zdrojem dusíku a síry. Tyto biogenní prvky - potřebné pro činnost organismus - si tělo neumí vytvořit z jiných živin. Atmosférický dusík organismus nedokáže využít, přestože se rozpouští v krvi a tuku. Proto jej musí přijímat vázaný v organické podobě, tedy v bílkovinách. Rostliny získávají dusík z dusičnanů z půdy činností baktérií.Bílkoviny - vysokomolekulární látky (makromolekuly) - jsou hlavní stavební složkou nezbytnou pro růst, vývoj a zachování tělesných struktur organismu. Příkladem mohou být jednoduché bílkoviny jako kolagen, elastin, kreatin, které nalezneme v kůži, vlasech, cévách, kostech aj.Ve spojení s nukleovými kyselinami (DNA) hrají bílkoviny podstatnou roli v dědičnosti, jsou obsažené v buněčných jádrech, chromozomech. Jsou důležité pro opravu či  tvorbu nových tkání (histidin), pro zajištění pohybů (ve formě bílkovin svalových vláken).Bílkoviny plní řadu fyziologických funkcí. Zúčastňují se tvorby hormonů, enzymů, krevního barviva, trávicích šťáv, podílejí se na zvýšení látkové výměny (metabolismu), pomáhají udržovat stálý osmotický tlak buněk (správný tlak ve vnitřním prostředí a tím i rovnovážný stav tekutin v těle). Jsou důležité pro přepravu (transport) tuků, cukrů, kyslíku na místo určení. Umožňují prostup mezi buněčnými membránami.Bílkoviny dokáží mobilizovat obranné buňky (imunitní systém) k aktivitě. Jako zdroj imunoglobulinů (protilátek) brání organismus před napadením infekcemi. Plní funkci ochrannou - zamezují krvácení při poranění (prostřednictvím produktu srážení krve fibrinu, fibrinogenu).Při stresu, např. z nedostatku kyslíku, při nadměrném pití, nervovém vypětí, se v těle vytváří tzv. stresové bílkoviny, které pomáhají tělu přizpůsobit se stresové situaci.Bílkoviny mohou být za mimořádných (patologických) situací i zdrojem energie.


Související články:
Pomoc bílkovin při hubnutí
Syrovátka
Glutamin


30.06.2010
autor: Mgr. Svatava Hanzlová
zdroj: www.favea.cz
další články v rubrice: Výživa


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

546,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS