Vlasy – stres ovlivňuje jejich vypadávání (a jak může pomoci přírodní léčba)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Existuje vůbec nějaký vztah mezi stresem a vypadáváním vlasů? Mnoho lidí žije svůj život ve zběsilém tempu. Stres považují za běžnou součást života, který bývá až extrémně vytížený. Vedle způsobování ztrát vlasů nebo jejich zeslabování dokáže stres způsobovat ještě mnohem závažnější zdravotní problémy, ke kterým patří například srdeční infarkty a mrtvice. Pomocí změny životního stylu na jeho klidnější a přirozenější podobu lze dosáhnout zlepšení celkového zdravotního stavu a dát tak vlasům i šanci k zotavení.

Působení stresu na vlasy

Podle encyklopedie The Oxford Dictionary stres odčerpává tělesnou nebo duševní energii. Mnoho lidí usiluje o to, aby se vyrovnali s každodenními nároky, spočívajícími v potížích s financemi, v zaměstnání, manželství, provozu domácnosti, ve výchově dětí, v péči o staré rodiče atd. Tyto pravidelné nároky bývají stresující už jen samy o sobě, avšak občas bývají ještě zhoršovány událostí, způsobující těžký stres, jako je například úmrtí v rodině.

Obecně existují dva typy ztrát vlasů vyvolávaných stresem: telogenní effluvium (náhlý přechod vlasů do konečné fáze jejich vývoje) a alopecia areata (ohraničená ztráta vlasů).

Telogenní effluvium se objevuje, když náhlý nebo silný stres vyvolá zvětšené vypadávání vlasů, které bývá všeobecně odstartováno nepřerušenými stresovými událostmi nebo chronickým stresem. Takový stav bývá spíše přechodný a vlasy začínají znovu růst v průběhu dalších 6 – 9 měsíců.

Alopecia areata bývá mnohem ničivější. Silný stres může odstartovat i tento typ ztráty vlasů. V tomto případě bílé krvinky napadají vlasové folikuly a to zastavuje růst vlasů. Vlasy pak vypadávají relativně rychle – obvykle v celých chumáčích nebo na plochách v průběhu několika týdnů po vzniku stresující události. Vlasy mohou občas zase znovu narůst.

Jak zvládat stres

Když se postižený naučí, jak zvládat stres, zlepší to nejen stav jeho vlasů, ale rovněž i jeho všeobecné zdraví. Vyzkoušejte si následující rady, vedoucí k zlepšení životního stylu.

Zbavte se příčin stresu. Máte problémy se vztahy? Zkuste lépe komunikovat a problémy vyřešit nebo se přestěhujte. Máte stres vyvolaný zármutkem? Připojte se ke skupině lidí, kteří vás podpoří, a projděte si nezbytnými kroky svého zármutku, abyste mohli jít dál. Starosti s financemi? Udělejte si úsporný rozpočet, vyhněte se impulsivnímu utrácení a všechny peníze navíc využijte na splácení dluhů. Pracujete přespříliš? Přibrzděte a přehodnoťte svou situaci – potěšení z času stráveného s rodinou a přáteli nemůže být vyváženo penězi. Máte špatnou tělesnou kondici? Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavovat stresu a určitě bude přínosné pro vaše celkové zdraví.

Masáže, meditace, duchovní aktivity, aroma-terapie, dovolená a čas na čtení dobré knížky nebo sledování komedie může člověku pomoci překonat stres. Dopřávejte si dostatek spánku a jezte zdravou a vyváženou stravu. Tyto aktivity dokáží člověka uklidnit a snížit tím riziko ztráty vlasů způsobované stresem.

Přírodní prostředky, které prospívají vlasům

Kromě toho, že se naučíte zvládat stres, vyhýbejte se šampónům a prostředkům pro péči o vlasy, které vlasy poškozují a přispívají k jejich ztrátám. Komerčně vyráběné šampóny, kondicionéry a barvy na vlasy obsahují chemikálie, které mohou poškozovat vlasy. Vždy si kupujte šetrné, organické a přírodní produkty pro péči o vlasy.