Vláknina a žlučník

cm zelenina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tento článek volně navazuje na předchozí dva články, které pojednávaly o vláknině a jejím vlivu na zdraví člověka. Nyní se chci věnovat vlivu na žlučník.
Ve žlučníku je tekutina, jejíž hustota může být ovlivňována cholesterolem. Protože za normálních okolností je zde cholesterol obsažen v jistém poměru se solemi žlučových kyselin a lecitinu. Pokud jeho obsah stoupne a zároveň klesne množství solí žlučových kyselin a lecitinu, přestává fungovat podstata žlučového roztoku a cholesterol se začne přetvářet do podoby krystalků. Z nich pak vznikají kameny.

Vznik žlučových kamenů je tedy závislý do jisté míry na rovnováze hladiny cholesterolu. Méně cholesterolu ve žlučovodech a žlučníku znamená menší náchylnost ke žlučovým kamenům.

Pravidelná konzumace dostatečného množství vlákniny tedy působí preventivně. Vláknina udržuje správný poměr jmenovaných substancí přirozeným způsobem. Žlučové soli se vylučují do střeva, zčásti se vstřebávají do krve a s ní přicházejí zpět do jater. Dostatečné množství vlákniny ve stravě je v tomto okamžiku podstatné, protože se váže na žlučové soli a stolicí je vylučuje. Vlákniny tím přispívají k regulaci celého systému, spjatého s cholesterolem, žlučovými solemi a lecitinem. Žluč přitom zůstává jemně viskózní a nevytváří usazeniny, z nichž by mohly vznikat žlučové kameny.

V našich průmyslových zemích sestává 80% všech žlučových kamenů především z cholesterolu.

Kromě uvedeného vlivu existuje řádka dalších faktorů, které mohou také vést k výskytu žlučových kamenů. Například u pacientů s poruchami jater je pravděpodobnost vzniku žlučových kamenů až dvoj- i trojnásobná. Konzumenti alkoholu musejí s větší pravděpodobností s kameny také počítat. Podobně vznik kamenů podporuje i cukrovka, nadváha a u žen počet porodů. Věková hranice vzniku kamenů se dnes posouvá díky špatným stravovacím návykům u mládeže i do jejich věkové kategorie. Statistiky uvádějí, že se žlučové kameny vyskytují nejčastěji u žen ve stáří 50 – 60 let a u mužů ve stáří 65 – 70 let.

Pokud by tito pacienti vědomě přešli na stravu obsahující více vláknin 15 let před tím, než se dostali do popsané věkové skupiny, kdy se nejvíce vyskytují žlučové kameny, neonemocněla by většina z nich touto chorobou.