Víte, jaké je nejdůležitější slovo čínské medicíny? 

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Čínská medicína obsahuje spoustu zajímavých pojmů. Jeden z nich je však naprosto zásadní. Vychází z principu Yin a Yangu – dvou základních sil, které řídí pohyb a dynamiku všeho kolem nás i v nás. A u Yin a Yang také začneme. Vysvětlíme si fungování těchto dvou protichůdných sil a postupnými krůčky se dostaneme ke slovu, které nás tolik zajímá. 

Monáda: Yin a Yang

Vztah mezi Yin a Yangem dokonale vystihuje symbol monády (taijitu). Tmavá část Yin a světlá část Yang. Nejsou oddělené, jen plynule přechází jedna ve druhou. To představuje nikdy nekončící pohyb a změnu. Každá z částí obsahuje malý bod opačné síly – v Yin je zárodek Yangu a v Yang zárodek Yinu. To symbolizuje, že každá síla v sobě obsahuje potenciál svého protikladu. 

Proměny Yin a Yangu jsou nekonečným cyklem. Když Yin dosáhne svého maxima, přemění se v Yang a naopak. Stejně jako v přírodě (střídání dne a noci), tak i v lidském těle probíhá neustálé přelévání energií, které zajišťuje jeho harmonické fungování.  

Monáda ukazuje, jak je rovnováha křehká a proměnlivá, a že klíčem k životu je přijmout tuto dynamiku a žít v souladu s ní.  

Yin a Yang v našem těle  

Každý člověk má v sobě kombinaci Yin a Yangu a udržet obě v rovnováze znamená, že jsme zdraví. Někdo má přirozeně více Yinové energie a jiný zase Yangové.

  • Yang si představte jako teplo, světlo, aktivitu, expanzi.
  • Yin jako chlad, tmu, klid a koncentraci. 

Co se stane, když jedna z těchto sil začne převažovat? Dojde k nerovnováze, která vede až k nemoci.  

Naše zdraví je odrazem křehké rovnováhy mezi Yin a Yangem. Tato rovnováha je navíc proměnlivá a citlivá na vnější vlivy – na stravu, naše chování, vliv prostředí, ve kterém žijeme, i na náš emocionální stav.  

A základem filozofie čínské medicíny je vracet tělo zpět do rovnováhy – ke zdraví. 

Slyšeli jste o Cestě středu?  

Zhong Yong neboli Cesta středu je staré čínské učení, které popisuje ideální stav – rovnováhu mezi Yin a Yangem, stav, který ale v podstatě nikdy nenastane. A i když je ideál nedosažitelný, nikdy bychom se neměli přestat snažit k němu směřovat. Protože jen tak si můžeme zachovat zdravé tělo i mysl. 

V západní medicíně se toto označuje pojmem „homeostáza“ – schopnost organismu udržovat stabilní vnitřní prostředí, které je předpokladem správného fungování orgánů a systémů. 

Bohužel tím, jak žijeme, se od Cesty středu odchylujeme, a protože jsme lidé nepoučitelní, vychýlení od středu bývají často velmi výrazná. 

Co je vlastně nemoc? 

Žijeme-li příliš jednostranně nebo extrémně, výkyvy nahoru nebo dolů přesáhnou hranici, odkud se náš organismus už není sám schopen vrátit zpět k Cestě středu. To nazýváme hranicí nemoci. Po jejím překročení naše tělo potřebuje pomoc „zvenčí“ – léčbu, a je jedno, jestli v podobě akupunktury, bylin, vitálních hub nebo antibiotik. Princip je vždy stejný – zharmonizovat yin-yangový cyklus. Zatlačit vychýlení zpět k Cestě středu.  

Obecně se dá říct, že u problémů akutních či život ohrožujících využívají lidé razanci západní farmakologie a u chronických zdravotních problémů spíše přírodní léčbu. Přírodní prostředky působí jemně, pomaleji, ale účinně a bez vedlejších účinků. Ale i takové čínské bylinné tinktury, pokud se správně indikují, dokážou vyřešit akutní chřipku během jednoho dne. Klasické léky jsou mnohem razantnější, ale často vyvolají další nežádoucí nerovnováhy v těle.  

A jaké že je to nejdůležitější slovo? 

Už po staletí je jedním z nejdůležitějších pojmů čínské medicíny slovo přiměřeně. Vše v životě dělat přiměřeně a zůstávat mezi Cestou středu a hranicemi nemoci.  

Můžete dělat cokoliv, o čem víte, že není pro vaše tělo zdravé, pokud to budete dělat s mírou.  

Jestli vám můžeme radit, naučte se vnímat, co vám vaše tělo říká, jaké vysílá signály, kdy se přestává cítit komfortně a kdy mu docházejí síly. Čím lépe budete toto ovládat, tím snáze upravíte životní styl tak, aby byl přiměřený.  

Poznejte sílu vitálních hub 

Jedním z přírodních prostředků, které účinně pomáhají najít ztracenou rovnováhu, jsou vitální houby. Mají jedinečnou schopnost odhalit, v jakém stavu nerovnováhy se naše tělo nachází, a následně velmi jemně a účinně vyrovnat Yin a Yang. Proto pomáhají u tak širokého a rozmanitého spektra obtíží. 

Pokud chcete žít dlouhý a zdravý život, snažte se kráčet po Cestě středu – přiměřeně, bez extrémů. Jak říká staré čínské přísloví: „Být v souladu s Yin a Yangem znamená život, porušovat jej znamená záhubu.Pamatujte, že přiměřenost je klíčem ke zdraví. 

Autor: Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicíny 

Podnětem pro tvorbu vzdělávacích článků o tradiční čínské medicíně a zdravém životním stylu byla čínská filozofie o umění pěstování života, na jehož čtyřech základní principech stojí náš zdravý spokojený život. Díky tomuto umění vznikl nový inspirativní portál Cesta želvy přístupný pro každého, kdo hledá ve svém životě rovnováhu, moudrost a harmonii. Jde o umění pěstování života postaveném na tisícileté moudrosti tradiční čínské medicíny. Cesta želvy je webový portál, který by vám měl pomoci na vaší cestě životem, cestě za zdravím, štěstím a radostí.