Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vitaminy v klíčkách

18.01.2018
Klíčky
Nakličování semínek, nejen obilných, nabízí dobrou možnost, jak rychle doplnit vitaminy, minerály i enzymy do těla, a tím na oplátku získat více energie, vnitřní svěžesti či pevnější imunitu. Množství v klíčcích obsaženého vitaminu C je srovnatelné s citrusovými plody. Větší výhonky (klíčení trvá kolem dvou týdnů) obsahují dostatek chlorofylu.

LÉPE ČERSTVÉ

Pro zachování co nejvyššího množství výživných látek je lepší konzumovat klíčky a výhonky v syrovém stavu. Například mohou tvořit součást zeleninových salátů, osvěžit chléb s máslem či obohatit pomazánku a tvaroh. V teplé kuchyni se přidávají až úplně nakonec. Hodí se do polévek, omáček, rizota, dušené zeleniny. Některá naklíčená semena, například řeřicha, mohou posloužit jako koření. Fantazii se meze nekladou.

 

JAK KLÍČIT?

Nejprve probíhá proces namáčení. Semena se properou ve studené vodě, poté se zalijí čerstvou vodou a nechají bobtnat. Délka namáčení závisí od velikosti semen. Jestli v sobě má semínko dostatek vláhy, poznáte podle toho, že je mírně vypoulené oproti suchému stavu. Orientačně se větší semena namáčejí kolem 15 hodin a menší kolem 8 hodin.

 

I zde však existují výjimky. Tou je například řeřicha a hořčice či jiná malá semínka. Těm pro naklíčení stačí jen vlhká bavlněná plena a několikrát za den je vlhčit rozprašovačem. Tento způsob se praktikuje u semínek, která při namáčení začínají lepkat. Pro náročnější existují výsevové dekorativní nádoby, v nichž semínka vyklíčí stejně dobře, ale estetický efekt je mnohem vyšší.

 

Poté, co jsou semínka, která nemají tendenci k lepkání, správně nabobtnaná, znovu se propláchnou a udržují se v neustálém vlhku (nikoliv však přímo ve vodě). Je třeba je často proplachovat, aby se zabránilo hnití a vzniku plísní. Můžete je například vložit do cedníku a přes sítko kdykoliv proplachovat. Pak se cedník vloží do misky, přikryje talířem a umístí na teplejší místo, ale ne na přímé slunce či pod umělé osvětlení. Několikrát za den (alespoň dvakrát) se cedník vyndá a propláchne. Ještě neokapaný se vrátí zpátky do misky a zakryje se talířem.

 

Pohodlnější způsob klíčení umožňují tzv. nakličovací misky. V nich lze různé druhy semen nakličovat najednou a konzumace je tak postupná. V okamžiku, kdy semena začínají klíčit, se výrazně zvyšuje koncentrace vitaminů. Po jednom dni klíčení lze již „sklízet“ slunečnici a sezam. Později totiž začínají hořknout. Ostatní semínka vyklíčí kolem 3 až 5 dnů. Je třeba individuálně vyzkoušet, jaká doba naklíčení vyhovuje vaší chuti. Čím déle klíčí, tím více jsou hořká a jakoby zemitější. Z klíčků se postupem dnů stávají výhonky, které se mohou odšťavňovat. Růst klíčků se zastaví tím, že je umístíme do ledničky.

 

CO KLÍČÍ?

Naklíčená slunečnice
  • Z obilovin to je pšenice, žito, nahý oves, nahý ječmen nebo kukuřice a pohanka.
  • Mezi semínka na klíčení určitě patří řeřicha, hořčice, vojtěška, ředkvička i ředkev. Dají se klíčit i olejoviny, například sezam, hořčičné či slunečnicové semínko. Používají se potravinářská semena. Ta určená k výsevu bývají chemicky upravována. Nejlepší je využít semena v biokvalitě, protože zde je největší jistota, že nebyla pěstována za pomoci umělých chemických látek. Nevyklíčí vám loupaná, opražená i jinak tepelně upravovaná semena. Nevyklíčí ani poškozená a rozlámaná semena.
  • luštěnin jsou ke klíčení nejlepší fazole mungo a adzuki, cizrna, čočka či sója. Vhodné naopak příliš nejsou velké fazole, protože jsou v syrovém i naklíčeném stavu těžce stravitelné. Všeobecně jsou však naklíčené luštěniny dobře stravitelné, protože během procesu klíčení dochází k přeměně bílkovin na aminokyseliny, škrobů na jednoduché cukry, takže k jakémusi předtrávení.

 

Klíčkové mléko

Tip pro ty, kteří nechtějí pít kravské mléko nebo na něj mají alergii či jim nevyhovuje sušené sójové mléko. Můžete si připravit „mléko“ z naklíčených sójových bobů. Tento recept je převzat z knihy Encyklopedie léčivých šťáv:

„V mixéru se dobře spojí jeden šálek naklíčených sójových bobů se čtyřmi šálky teplé vody a dvěma kávovými lžičkami tmavšího medu. Mixuje se přibližně pět minut. Směs se poté vlije do kastrolu a za stálého míchání vaří na mírném ohni asi deset minut. Po deseti minutách se budoucí mléko scedí a nechá vychladnout. Hotová tekutina najde uplatnění jako chutná zálivka na cereálie, při přípravě omáček a krémových polévek a všude tam, kde se běžně používá kravské mléko. To, co zbude v cedníku, lze použít jako nádivku do masitých i zeleninových jídel.“


Související články:
Namáčení, klíčení a sušení: Jak probudit ořechy a semínka k životu a proměnit je v lék
Semínka nejen v hlavní roli
Naklíčená semena – ohromující síla klíčků


18.01.2018
autor: Ing. Petra Forejtová
zdroj: Časopis Sféra 2017 - speciál (www.casopis-sfera.cz)
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

145,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS