Vitamíny a kůže

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kůže je největší orgán našeho těla. Ke kůži náleží i nehty, chlupy, vlasy a rovněž také i mazové a potní žlázy a  mléčná žláza.  Kůže je z velké části tvořena vodou. Jak stárneme, podíl vody v kůži ubývá. Stejně tak s věkem ubývají i další části kůže, což jsou kolagenová a vlasová vlákna, která pomáhají udržovat pleť pružnou a elastickou.

Kůže ke své, řekněme údržbě, potřebuje celou řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků. Jedním z nejvýznamnějších je vitamín D. V kůži se jeho neaktivní forma, kterou by organismus nevyužil, mění na aktivní formu, kterou naše tělo využívá k tvorbě kostí. Pro tvorbu vitamínu D je třeba také část světelného záření označovaná jako UVB. Další celou velkou skupinou jsou antioxidanty, populárně označované jako lapače volných radikálů, které mimo jiné zapříčiňují stárnutí pokožky. Volné radikály jsou nestabilní ve velké části škodlivé částice, které vznikají během oxidačních procesů v lidském organismu. Kromě stárnutí pokožky mají i důležitou negativní roli při stárnutí obecně a mohou podporovat vznik některých nemocí, jako jsou nemoci tepen či rakovina.

Z antioxidantů je z vitamínů nejznámější vitamin C. Jeho množství se také s přibývajícím věkem v pokožce snižuje. Důležitý je i beta karoten, provitamín, ze kterého vzniká vitamín A a také vitamín E. Již zmíněný vitamín A je důležitý pro kůži, protože může pomoci oddálit její stárnutí. Také hraje důležitou roli při léčbě lupénky a akné a rovněž i při opalování, kdy dokáže upravit změny způsobené UV zářením, například narušení kolagenních vláken.

Z minerálních prvků, které jsou pro kůži důležité, lze uvést zinek či selen. Oba se podílí na kvalitě vlasů a nehtů a zinek se používá jako doplněk při léčbě akné. Rovněž je důležité si uvědomit, že pokožka vedle vody obsahuje i sůl, tedy chlorid sodný. Z dalších prvků jsou to hořčík a vápník, které jsou důležitou složkou vody z mrtvého moře, která se používá při léčbě lupenky či ekzému.

Součástí kůže je i kyselina hyaluronová, která je hlavní součástí hmoty mezi buňkami. Je to hustá, rosolovitá tekutina, která vyplňuje prostor mezi buňkami. Využívá se její velká schopnost vázat vodu a tím přispívá k udržení hydratace a udržení objemu pokožky.