Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vitamin E (tocoferolum aceticum, tokoferol)

29.08.2008
Vitamin E, tokoferol, patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Tyto vitamíny se uchovávají v těle delší dobu než druhá skupina vitamínů, které jsou rozpustné ve vodě (hlavně skupina vitaminů B a vitamin C). Vitamíny rozpustné v tucích (kam kromě vitaminu E patří ještě vitamin A, D a K) se ukládají hlavně v tukové tkáni a játrech. Vitamin E se dále může nalézat v srdci, svalech, varlatech, děloze, krvi, nadledvinách i v podvěsku mozkovém.

Vitamin E je vlastně souhrnný název pro skupinu látek označovaných souhrnně jako tokoferoly. Vyskytují se ve čtyřech formách - alfa, beta, gama a delta. Nejúčinnější a tudíž nejvyužívanější je alfa-forma. Vitamin E má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus. Některé zdroje uvádějí, že chrání proti toxinům z cigaretového kouře a jiných znečišťujících látek. Vědci zatím zkoumají možnosti, zda vitamin E může pomáhat při boji proti nemocem jako jsou rakovina či ateroskleróza a které souvisejí s působením volných radikálů.

 

U aterosklerózy může pomáhat ji předcházet (zesílení stěn artérií vzhledem k nánosům tuků a minerálů). Krev obsahuje zvláštní nosiče pro látky typu cholesterolu a mastných kyselin, které jsou označovány jako lipoproteiny. Jeden z nich, LDL, zvyšuje riziko arteriosklerózy, pokud je oxidován volnými radikály. Vitamín E pravděpodobně snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí především vzhledem k tomu, že chrání LDL proti oxidaci. Vitamín E tak svým účinkem proti volným radikálům pomáhá při prevenci srdečních onemocnění. V boji proti těmto nemocem také napomáhá fakt, že hraje určitou roli při bránění tvorbě krevních sraženin. To by mohlo hrát pozitivní roli při prevenci infarktu, anginy pectoris či dokonce i mozkové mrtvice.

 

Dále posiluje tímto účinkem rovněž imunitní systém. Vitamín E se používá jako doplněk léků pro léčení Parkinsonovy nemoci, ale vitamín sám o sobě tuto nemoc není schopen léčit. Vitamín E je užíván v této nemoci vzhledem k porušení nervových buněk při této vážné nemoci mozku, které mohou být vyvolány volnými radikály. Lékaři ho dále doporučují jako doplněk při léčbě ženské neplodnosti. Vitamin E se vyskytuje v potravinách hlavně v pšeničných klíčcích. Dále je obsažen v rostlinných olejích, ořechových jádrech, některých semenech (například mandle či slunečnicová jádra) a listové zelenině.

 

Nedostatkem vitamínu E může dojít k anémii (snížení množství hemoglobinu v krvi), poruchám metabolismu nervů a svalů a poruchám kapilární permeability (propustnost). K některým příznakům jeho nedostatku patří poruchy zraku, ochablá - suchá kůže, únava, pokles výkonnosti, záněty v zažívacím traktu, neplodnost, onemocnění srdce, stařecké skvrny nervová dráždivost, oslabení koncentrační schopnosti a špatné hojení ran. V porovnání s jinými vitamíny rozpustnými v tucích není vitamín E toxický. Většina dospělých jedinců snáší vysoké dávky mnoha set miligramů bez potíží, ačkoli někteří lidé mohou trpět bolestmi hlavy, nevolností nebo průjmem.

 

Lidé léčení antikoagulačními léky by neměli přijímat takto vysoké dávky, neboť by se mohlo zvýšit riziko hemoragií (krvácení do tkání) a nemocní se žilní trombozou. Ze stejného důvodu by neměl být užíván přibližně dva dny před a dva dny po operačním zákroku. Vitamin E by dále neměly užívat ženy v období těhotenství a kojení. Vitamín E poškozují a ničí anorganické soli železa, proto se tyto látky nemohou užívat společně. Toto doporučení se netýká organických železnatých solí.

 

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Vitamin E.


Související články:
Vitamínu C máme v těle stále málo
Vitamíny a kůže
Jak efektivně načerpat vitamíny z ovoce
Co nezpůsobuje smrt: vitamíny, minerály, aminokyseliny ani byliny
Vitamin E v přírodní formě
Selen


29.08.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

154,- Kč

148,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS