Vitamin D

cm vitamins

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vitamin D společně s parathyroidním hormonem (parathormonem), napomáhají regulovat vápníku a fosfátů v organismu. Pomáhá zlepšovat vstřebávání vápníku ze žaludečního traktu a je důležitý pro pevnost zubů a kostí. Funkce parathormonu, který je produkován příštitnými tělísky, spočívá ve zvyšování hladiny vápníku v krvi. Vitamin D je vlastně souhrnné označení pro steroidní hormonální prekurzory, známé pod názvem kalciferoly.

Jak většina z nás ví, nejlepším zdrojem pro vápník je mléko a mléčné výrobky. K dalším některým zdrojům patří mořské ryby (sardinky, tuňák, losos), dále játra nebo vaječné žloutky. Důležité je také, že vitamin D se vytváří z chemických látek obsažených v kůži pod vlivem slunečního záření. Vytváří se z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, což je derivát cholesterolu. Vitamín D, který vzniká, se přesně označuje jako cholekaciferol neboli vitamin D3. Další formou je vitamin D2 neboli ergokalciferol, který lze nalézt i v předepisovaných lécích.

Průměrné denní potřebné množství je 10 mikrogramů (v přepočtu na mezinárodní jednotky je to 400 m.j.). Toto množství se obvykle podává preventivně. U těhotných a kojících žen je toto množství větší. Nedostatek vitaminu D mohou způsobit nevhodná strava nebo nedostatečné slunění. Riziko nedostatku se zvyšuje, pokud lidé pracují v průmyslových oblastech s vysokým obsahem smogu nebo pracují hlavně v noci. Nedostatek vitamínu D se může objevit i u předčasně narozených dětí, striktních vegetariánů nebo starších lidí.

K nedostatku vitaminu D může dojít i při některých onemocněních, například při nemocech kostí, při snížení resorpce ze žaludečního traktu, nemocech ledvin nebo při dlouhodobém užívání některých léčiv. Vitamin D se také užívá při léčbě hypoparatyroidismu. Pokud dojde k dlouhodobému nedostatku vitaminu D, dochází ke snížení hladiny vápníku a fosfátů v organismu. Následkem tohoto nedostatku dochází k tzv. měknutí kostí. U dětí se tento jev označuje jako křivice a u dospělých jako osteomalacie a označuje abnormální vývoj kostí. Tato porucha vede k bolestem zad, svalové slabosti, bolesti kostí a zlomeninám.