Vitamín D – vyšší příjem pravděpodobně snižuje riziko rakoviny, roztroušené sklerózy a cukrovky na polovinu

Dle výsledků výzkumu, které byly nedávno publikovány v časopise Anticancer Research (Výzkum proti rakovině), vědci z University of California (UC) San Diego School of Medicine a Creighton University School of Medicine v Omaze zjistili, že většina lidí potřebuje mnohem vyšší příjem vitamínu D.

Tímto jednoduchým krokem lze snížit riziko vzniku vážných nemocí – včetně rakoviny – zhruba o 50 procent.

Nová studie se týkala výzkumu, kterého se zúčastnilo několik tisíc dobrovolníků, kteří brali doplňky stravy obsahující 1000 až 10 000 IU vitamínu D denně. Výzkumníci odebírali účastníkům krev, aby zjistili hladinu 25-vitaminu D, což je převažující forma vitamínu D cirkulující v krevním oběhu.

„Zjistili jsme, že denní dávka vitaminu D u dospělých osob by se měla pohybovat v rozmezí 4 000 až 8 000 IU, aby byla zajištěna hladina vitamínu D v krvi potřebná k snížení rizika na polovinu u několika nemocí – rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, roztroušené sklerózy a cukrovky typu 1“, řekl médiím Dr. Cedric Garland, profesor rodinné a preventivní medicíny v UC San Diego Moores Cancer Center.

Dodal, že minimální množství vitamínu D potřebné k prevenci proti nemocím je mnohem vyšší než minimální dávka 400 IU denně, která byla původně předepsána ve 20. století k léčbě a prevenci rachitidy. Nicméně, zvýšení dávky vitamínu D na 4 000 IU a více denně je, dle zprávy National Academy of Sciences Institute of Medicine z prosince 2010, bezpečné.

„Většina vědců, kteří se zabývají problematikou vitaminu D, věří, že 40 až 60 ng/ml je přiměřená koncentrace 25-vitaminu D v krvi potřebná k prevenci většiny chorob souvisejících s nedostatkem vitamínu D,“ řekl Dr. Garland. „ Bohužel, dle výsledků nedávného výzkumu (National Health and Nutrition Examination Survey), pouze 10 procent americké populace dosahuje těchto hodnot, přičemž se převážně jedná o lidi pracující venku.“

Významný biomedicínský vědec Robert P. Heaney, doktor z Creighton University řekl, že výsledky nové studie založené na desetiletích výzkumu benefitů vitamínu D na zdraví ho nepřekvapily. „Teď je čas prakticky pro každého začít brát víc vitamínu D jako prevenci některých vážnějších typů rakoviny, některých dalších vážných onemocnění a zlomenin,“ řekl Dr. Heaney tisku.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.