Vitamin D – přírodní všeuměl

cm vitamin d

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Patří do skupiny vitaminů, o nichž široká veřejnost mnoho neví. Třeba, že zodpovídá za celou řadu imunitních procesů, že chrání srdce, buňky, hormony. A že ho miliony z nás mají málo…

Vitamin D je utvářen několika látkami, rozpustnými v tucích. Jeho výroba (a přeměna) je složitá a není nutné ji znát. Důležité je vědět, že výsledná forma – tzv. kalcitriol, vzniká v játrech a ledvinách.

Co vitamin D dokáže?

  • reguluje hladinu vápníku v krvi
  • urychluje hojení ran i sliznic, jelikož výrazně prospívá buňkám
  • působí v organismu protizánětlivě a protivirově
  • chrání kardiovaskulární systém, snižuje riziko vzniku hypertenze
  • dohlíží na správnost hormonálních funkcí
  • reguluje specifické procesy v nervovém systému (jeho deficit zvyšuje riziko degenerativních poškození mozku, snižuje mentální výkonnost a zvyšuje také pravděpodobnost psychických potíží, nejčastěji deprese)

Kdy po něm sáhnout

Z výše uvedeného výčtu je jasné, jak moc je vitamin D pro náš organismus důležitý. Nejčastěji jeho podpůrných vlastností využívají osoby trpící osteoporózou, lidé, kteří prodělali zranění, osoby se slabší imunitou, dále se osvědčil při posílení prevence vzniku vysokého tlaku a nejrůznějších druhů rakoviny. Hovoří se i o prospěšnosti u astmatiků (snížení záchvatů), alergiků, lidí trpících cukrovkou, roztroušenou sklerózou… V neposlední řadě jej vítají i nastávající maminky: působí preventivně proti vzniku preeklampsie i těhotenské cukrovky.

Jenom slunce nestačí

Nejúčinnější, a také tělu nejpřirozenější, forma vitaminu D vzniká díky slunečním paprskům, respektive působení UV záření na pokožku. Znamená to tedy, že máme ležet na sluníčku, jak dlouho to jen jde? To rozhodně ne – efekt by mohl být zcela opačný. Rozumné, krátkodobé a pravidelné pobyty na slunci jsou však bez pochyby zdraví prospěšné. Důležité je chodit ven pravidelně, i když slunce zrovna nesvítí. Čerstvý vzduch a denní světlo jsou zejména pro nás, moderní civilizaci, která víc co víc setrvává v uměle osvětlených kancelářích, důležité, a pokožka si navíc bude na sluneční paprsky postupně zvykat.

Pouze slunce ale nestačí. Pokud nám vitamin D schází, musíme jej doplňovat i z dalších zdrojů, zejména ze stravy a speciálními doplňky stravy (pozor na jejich kvalitu a deklarované množství vit. D!).

Vitamin D najdeme především v:

  • tučných rybách, jako jsou tuňák, makrela nebo losos
  • rybím oleji
  • másle, margarínech
  • cereáliích, ovocných džusech

Víte, že…

… Dospělému člověku stačí k udržení optimální hladiny vitaminu D 20–30 minut pobytu na slunci denně?

… Doporučená denní dávka vitaminu D uvádí hodnoty 200 IU denně pro děti, dospívající a dospělé do 50 let, 400 IU osobám od 51 do 70 let a 600 IU pro lidi starší 70 let?

Aby se dobře vstřebával…

Je nutné dodržovat několik pravidel. Při tvorbě vitaminu D je nepostradatelná kyselina pantotenová. Jeho vstřebávání narušují některé prostředky na hubnutí nebo laxativa – jednoduše sníží vstřebání vitaminu D ze stravy. Přeměnu vitaminu na jeho aktivní – prospěšnou – formu výrazně snižuje alkohol.

Jak se zbavit deficitu vitamínu D

Deficit vitaminu D je až podezřele častý a my mnohdy ani nevíme, že jím trpíme. Jako vhodný doplněk se ukazuje například kvalitní rybí tuk v té nejčistější podobě – bez dalších přidaných vitaminů nebo minerálů. Tak jako ve všech oblastech lidského života i zde platí: všeho s mírou. Neužívejte více výživových doplňků s vitaminem D najednou. Dlouhodobé nadměrné užívání vitaminu D (u dětí více než 1000 IU denně, u dospělých více než 20 000 IU denně) znamená pro organismus výraznou zátěž.

Předávkování signalizuje:

  • kovová pachuť v ústech
  • únava, nadměrná žízeň, průjem
  • bolest kostí, křeče ve svalech