VIRUS MAYARO

cm komar zika maly

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti jsme svědky informací o nových a nových virech, které mohou ohrožovat lidstvo. Vždy je velmi těžké oddělit novinářské informace od seriózního názoru odborníka. Jedním z velmi populárních témat médií, zejména v době olympiády v Riu de Janeiru, byl virus zika. V jeho stínu zůstaly informace o jiném viru, který ovšem může být také potenciálním zdravotním rizikem i mimo původní oblast rozšíření.

Virus Mayaro

Jedná o virus s označením Mayaro. Jeho výskyt byl dosud zaznamenán v severní polovině Jižní Ameriky (ve státech Trinidad, Brazílie, Kolumbie a Bolívie). Je přenášen komáry rodu Hamemagogus, kteří se v těchto zemích vyskytují. Žijí v korunách tropických stromů, kde samice nakladou vajíčka mezi jednotlivými vrstvami kůry stromů. Jakmile nastane období tropických dešťů, vajíčka na povrchu kůry se navlhčí dešťovou vodou a vyvinou se v larvy. Dospělí komáři se vyznačují dlouhou životností, takže bohužel mohou nebezpečné viry (kromě viru Mayaro také virus Ilheus) přenášet velmi dlouho. Komáři nakazí také opice, žijící v korunách stromů, takže i ony mohou být přenašeči viru.

Projevy infekce virem Mayaro

Infekce virem Mayaro (také známý pod zkratkou anglického názvu MAYV) se projevuje horečkou, bolestmi hlavy a svalů, vyrážkou a revmatickými bolestmi. Přítomnost viru se musí potvrdit několikrát opakovanou zkouškou v biochemické laboratoři (důkaz protilátek typu IgM pomocí sérologického vyšetření ELISA). Specifická léčiva (antivirotika) nejsou zatím k dispozici, ale vědci na nich intenzivně pracují.

Výskyt viru Mayaro

Problémem je ovšem, že virus Mayaro se již objevil v některých jihoamerických městech. Zde je nebezpečí, že by nositelem nebyl jen již zmíněný tropický komár rodu Hamemagogus, ale i ve městech běžnější druhy, jako je komár egyptský a komár tygrovaný. Nicméně, vše se ještě musí potvrdit, zatím nelze z dosavadních výskytů v městských aglomeracích vyvozovat podrobnější závěry. Do jisté míry je ovšem znepokojivé, že při výskytu v brazilském státě Manaus byla popsán i příznak, který se při “tropické” infekci virem Mayaro nevyskytoval, a to mírné krvácení (hemoragie). Byly zaznamenány již i ojedinělé a izolované případy výskytu infekce tímto virem v USA nebo Francii (turisté).

Vědci uvažují, do jaké míry může dojít k modifikaci průběhu nemoci, pokud by došlo k masivnějšímu rozšíření viru do městských aglomerací. Příkladem je již v úvodu zmíněný virus Zika, kde jeho negativní účinky na plod v těle matky také odborníci původně nepředpokládali.