Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

VIRUS MAYARO

16.11.2016
Komár
V současnosti jsme svědky informací o nových a nových virech, které mohou ohrožovat lidstvo. Vždy je velmi těžké oddělit novinářské informace od seriózního názoru odborníka. Jedním z velmi populárních témat médií, zejména v době olympiády v Riu de Janeiru, byl virus zika. V jeho stínu zůstaly informace o jiném viru, který ovšem může být také potenciálním zdravotním rizikem i mimo původní oblast rozšíření.

Virus Mayaro

Jedná o virus s označením Mayaro. Jeho výskyt byl dosud zaznamenán v severní polovině Jižní Ameriky (ve státech Trinidad, Brazílie, Kolumbie a Bolívie). Je přenášen komáry rodu Hamemagogus, kteří se v těchto zemích vyskytují. Žijí v korunách tropických stromů, kde samice nakladou vajíčka mezi jednotlivými vrstvami kůry stromů. Jakmile nastane období tropických dešťů, vajíčka na povrchu kůry se navlhčí dešťovou vodou a vyvinou se v larvy. Dospělí komáři se vyznačují dlouhou životností, takže bohužel mohou nebezpečné viry (kromě viru Mayaro také virus Ilheus) přenášet velmi dlouho. Komáři nakazí také opice, žijící v korunách stromů, takže i ony mohou být přenašeči viru.

 

Projevy infekce virem Mayaro

Infekce virem Mayaro (také známý pod zkratkou anglického názvu MAYV) se projevuje horečkou, bolestmi hlavy a svalů, vyrážkou a revmatickými bolestmi. Přítomnost viru se musí potvrdit několikrát opakovanou zkouškou v biochemické laboratoři (důkaz protilátek typu IgM pomocí sérologického vyšetření ELISA). Specifická léčiva (antivirotika) nejsou zatím k dispozici, ale vědci na nich intenzivně pracují.

 

Výskyt viru Mayaro

Problémem je ovšem, že virus Mayaro se již objevil v některých jihoamerických městech. Zde je nebezpečí, že by nositelem nebyl jen již zmíněný tropický komár rodu Hamemagogus, ale i ve městech běžnější druhy, jako je komár egyptský a komár tygrovaný. Nicméně, vše se ještě musí potvrdit, zatím nelze z dosavadních výskytů v městských aglomeracích vyvozovat podrobnější závěry. Do jisté míry je ovšem znepokojivé, že při výskytu v brazilském státě Manaus byla popsán i příznak, který se při “tropické” infekci virem Mayaro nevyskytoval, a to mírné krvácení (hemoragie). Byly zaznamenány již i ojedinělé a izolované případy výskytu infekce tímto virem v USA nebo Francii (turisté).

 

Vědci uvažují, do jaké míry může dojít k modifikaci průběhu nemoci, pokud by došlo k masivnějšímu rozšíření viru do městských aglomerací. Příkladem je již v úvodu zmíněný virus Zika, kde jeho negativní účinky na plod v těle matky také odborníci původně nepředpokládali.

 

Celková nabídka cestovní medicíny.


Související články:
PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích
Hmyzí bodnutí a kousnutí
Virus Zika
Tularémie


16.11.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Celer – léčivá potravina
Collesova zlomenina
Melatonin - hormon tmy a spánku
„Hodný“ HDL cholesterol a „zlý“ LDL cholesterol
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
5 tipů, jak posilovat mozek!
Účinky alkoholu na lidské tělo z hlediska ajurvédy
Psychosomatika: zdánlivě triviální věda
Jak upravit hormonální nerovnováhu
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS