Violka trojbarevná (Viola tricolor)

cm bylinky2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je lidově také nazývána maceška. Je naší hojnou rostlinou, roste zejména na kamenitých a skalnatých půdách podél cest, na náspech, polích, zahradách, v sadech, parcích, na travnatých svazích a pasekách od nížiny až dosti vysoko do hor. Divoce roste na území táhnoucím se z Francie a Anglie přes střední a východní Evropu do Přední Asii. Je to druh velmi proměnlivý, vyskytující se v řadě poddruhů, často bývá zaměňován s violkou rolní (Viola arvensis Murr.), která má většinou poléhavou lodyhu a korunní plátky bledě žluté.

Je to jednoletá až víceletá bylina s plazivým oddenkem a přímou nebo poléhavou, 10 – 30 cm vysokou, lysou nebo dole trochu chlupatou, jednoduchou nebo rozvětvenou lodyhou, která nese v dolní části vejčitě okrouhlé a výše vejčité až vejčitě kopinaté listy, opatřené palisty, s hořejším úkrojkem vejčitě kopinatým a vroubkovaným. Květy jsou poměrně veliké, souměrné, oboupohlavní, nevonné, 15 – 30 mm dlouhé a vyrůstají na stopkách z paždí listů. Jejich barva je velmi proměnlivá, koruna je větší než kalich.

Sbírá se kvetoucí nať, její použití je možné ve formě čaje, lihové tinktury i zevně. Je účinná při onemocněních dýchacích cest, močového měchýře, gynekologických zánětech a dalších.  Doporučovala se k mytí hlavy při vypadávání vlasů, dále ve formě tinktury při smutných a truchlivých náladách. Tato bylina byla kdysi oblíbeným doplňkem nápojů lásky. Staří Řekové ji  také používali ke zmírňování hněvu a utišení bolestí hlavy. Rostlina rovněž znamenala symbol příjemných myšlenek. Odedávna se také užívala jako lék při nemocech cest dýchacích. Violka je proto účinný prostředek na vykašlávání při průduškových kašlích a může pomáhat při celé řadě infikovaných či zanícených kožních projevů.

Je to mírné, čistící diuretikum. Uklidňuje také zanícené tkáně a posiluje krevní cévy, protože obsahuje mimo jiné rutin, který je dobrý regenerační prostředek pro stěnu vlásečnic. Violka obsahuje saponiny, které mají silné čistící účinky. Drogu lze podávat samostatně, ale většinou se používá ve směsích. Saponiny, flavonoidy a glykosidy této rostliny jsou obsažené v různých hotových lécích, které se používají vnitřně i zevně proti kožním chorobám. V homeopatii se violka trojbarevná používá především při kožních a revmatických problémech.

Jako domácí prostředek proti nachlazení a k čištění krve se doporučuje nálev (1/2 lžičky na šálek, ponechat 10 minut) ze stejných dílů natě violky trojbarevné, kořene pampelišky, lipových květů a plodů fenyklu. Violka i samostatně má celou řadu léčebných účinků. V lidovém léčitelství se poučívá stejně jako violka rolní (Viola arvensis Murr.).