Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Víme, co jíme – Vědomé vaření

14.02.2013

Kdo jídlo vypěstoval, vyrobil, jak a kde? Jídlo bez chemie, které nenacestovalo mnoho kilometrů

Při nákupu si vybíráme vědomě. Tento fakt nás pomalými kroky více a více propojuje s Matkou přírodou i se sebou samými. Vědomý výběr znamená, že se zajímáme o to, jak plodina vyrostla, zda její vypěstování bylo v souladu s přírodou, jestli se neznečistily spodní vody, půda nebo ovzduší.

 

Správným výběrem potravin podporujeme místní zemědělce, kteří pracují s půdou bez užívání chemických hnojiv a kteří mají k půdě i rostlinám vztah. Máme možnost se přímo podívat, jak zemědělec hospodaří, vzít k němu na návštěvu i své děti a učit je v terénu. Vybíráme tak, abychom dělali dobře nejen svému tělu, ale i přírodě a lidem okolo nás. Je příjemné vymanit se malými krůčky z konzumní společnosti a vstupovat do energie přírody. Příroda nám s láskou dává vše, co nezbytně potřebujeme a my jí můžeme vyjádřit svůj dík tím, že jíme pokrm příliš nezatížený technikou a chemií. Potřebujeme navázat s Matkou přírodou spojení a toto je jedna z forem.

 

Čím více budeme myslet a konat podle toho, tak nás naše činy i myšlenky budou přetvářet. I příroda bude mít najednou daleko větší prostor ke komunikaci s námi. Určitě nemusíme žít ve výčitkách, rvát si vlasy z hlavy a zpytovat svědomí, když zrovna nemůžeme koupit zdravou potravinu. Jde o něco jiného. O vědomý přístup, který nás posouvá a vnitřně rozvíjí. I když tady a teď nezměníme způsob pěstování zeleniny, vypalování deštných pralesů, způsob chovu zvířat, hladomory, můžeme změnit svou vědomou reakci. Nejsme apatičtí a lhostejní a už tím, že přemýšlíme a řešíme problém, pomalými krůčky měníme své okolí a nakonec i celý svět.

 

Beru zodpovědnost za své zdraví, psychické i fyzické

Chceme-li něco změnit, musíme začít vždy u sebe. Být upřímní sami k sobě, vzít odpovědnost za svůj stávající stav. To, co se nám právě děje, není náhoda. Co nám tato situace chce sdělit? Kam nás vede? Co se máme naučit? A tak si na chvilku sedněme a naslouchejme svému tělu, vnímejme jej a zapisujme si hlavně ty informace, které nechceme slyšet. Je dobré je otevřít a energii zde pročistit. Jakmile si v sobě neseme zátěž, kterou přehlížíme, děláme, že není, pak ona s námi neviditelně pracuje, dalo by se říci, manipuluje s námi. Zátěž se může za delší dobu projevit ve vnitřním neklidu, somatických potížích, od bolestí hlavy, zad, až po těžká onemocnění, jako je rakovina, cukrovka, deprese atd. Jednou z cest, jak tělo uzdravovat, je vysílat všem buňkám v těle lásku. A to může být právě formou zdravého vaření. Pokud děláme zdravým jídlem dobře svému tělu, děláme nenápadně dobře i své psychice. Jelikož svým postojem a činem vysíláme signály, mám se rád/a, záleží mi na mně. Dělá mi dobře se o sebe starat. Dovoluji si být zdravý/á.

 

Šetřím peníze za nákup přebytečného jídla

Kuchařka, kterou právě držíme v ruce, je psaná tak, abychom vše, co navaříme, měli možnost v kuchyni maximálně využít a nemuseli tak nakupovat další a další produkty, které jsou navíc baleny v plastových obalech. Maximální využití suroviny v kuchyni nám šetří nejen peníze, ale i naše zdraví a přírodu. Řada z nás teď může namítnout, že na vyvařování není čas. Ano, při dnešním hektickém životním stylu je to pravdivá námitka. Najděme tedy kompromis a zaujměme postoj, který je v souladu s naším srdcem a přírodou.

 

Ovesné zelánky


1 a 1/2 hodiny
4 porce
Vegani

V chladých dnech.

 

Suroviny:

 • 250 g jemných ovesných vloček
 • 2 střední mrkve
 • 1/2 balení bio kyselého zelí
 • 2 stroužky česneku
 • hrst čerstvé petrželové natě
 • 1/2 lžičky nerafinované soli
 • semínka dle chuti a libosti (len, sezam, slunečnice, dýně)

 

Postup:

 1. Vybraná semínka předem opražíme na suché pánvi. Jsou-li hotová, poznáme snadno – len začne vyskakovat z pánve, slunečnice chytne světle zlatavý nádech a sezam mezi prsty lehce rozdrolíme.
 2. Nastrouháme najemno mrkev i česnek. Čerstvou petrželku pokrájíme na drobné kousky.
 3. V míse smícháme zelí s připravenou zeleninou, opraženými semínky, solí a jemnými vločkami.
 4. Vše důkladně promícháme a rukama prohněteme. Pokud vločky hodně sají, můžeme přidat převařenou vodu. Těsto necháme alespoň půl hodiny bobtnat.
 5. A pak již na pečicím papíře tvarujeme dukátky neboli malé placičky, potřeme je olivovým olejem, můžeme posypat semínky, a pečeme 30 – 35 minut při teplotě 150°C.

 

Knihu Víme, co jíme - Vědomé vaření naleznete v naší nabídce.


Související články a videa:
Potraviny s logem Vím, co jím chrání lidské zdraví
Vegetariánská a veganská strava
VIDEO: Monika Divišová - Jak se správně stravovat


14.02.2013
autor: Lenka Žák
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

299,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS