Víme, co jíme – Vědomé vaření

cm vime co jime

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo jídlo vypěstoval, vyrobil, jak a kde? Jídlo bez chemie, které nenacestovalo mnoho kilometrů

Při nákupu si vybíráme vědomě. Tento fakt nás pomalými kroky více a více propojuje s Matkou přírodou i se sebou samými. Vědomý výběr znamená, že se zajímáme o to, jak plodina vyrostla, zda její vypěstování bylo v souladu s přírodou, jestli se neznečistily spodní vody, půda nebo ovzduší.

Správným výběrem potravin podporujeme místní zemědělce, kteří pracují s půdou bez užívání chemických hnojiv a kteří mají k půdě i rostlinám vztah. Máme možnost se přímo podívat, jak zemědělec hospodaří, vzít k němu na návštěvu i své děti a učit je v terénu. Vybíráme tak, abychom dělali dobře nejen svému tělu, ale i přírodě a lidem okolo nás. Je příjemné vymanit se malými krůčky z konzumní společnosti a vstupovat do energie přírody. Příroda nám s láskou dává vše, co nezbytně potřebujeme a my jí můžeme vyjádřit svůj dík tím, že jíme pokrm příliš nezatížený technikou a chemií. Potřebujeme navázat s Matkou přírodou spojení a toto je jedna z forem.

Čím více budeme myslet a konat podle toho, tak nás naše činy i myšlenky budou přetvářet. I příroda bude mít najednou daleko větší prostor ke komunikaci s námi. Určitě nemusíme žít ve výčitkách, rvát si vlasy z hlavy a zpytovat svědomí, když zrovna nemůžeme koupit zdravou potravinu. Jde o něco jiného. O vědomý přístup, který nás posouvá a vnitřně rozvíjí. I když tady a teď nezměníme způsob pěstování zeleniny, vypalování deštných pralesů, způsob chovu zvířat, hladomory, můžeme změnit svou vědomou reakci. Nejsme apatičtí a lhostejní a už tím, že přemýšlíme a řešíme problém, pomalými krůčky měníme své okolí a nakonec i celý svět.

Beru zodpovědnost za své zdraví, psychické i fyzické

Chceme-li něco změnit, musíme začít vždy u sebe. Být upřímní sami k sobě, vzít odpovědnost za svůj stávající stav. To, co se nám právě děje, není náhoda. Co nám tato situace chce sdělit? Kam nás vede? Co se máme naučit? A tak si na chvilku sedněme a naslouchejme svému tělu, vnímejme jej a zapisujme si hlavně ty informace, které nechceme slyšet. Je dobré je otevřít a energii zde pročistit. Jakmile si v sobě neseme zátěž, kterou přehlížíme, děláme, že není, pak ona s námi neviditelně pracuje, dalo by se říci, manipuluje s námi. Zátěž se může za delší dobu projevit ve vnitřním neklidu, somatických potížích, od bolestí hlavy, zad, až po těžká onemocnění, jako je rakovina, cukrovka, deprese atd. Jednou z cest, jak tělo uzdravovat, je vysílat všem buňkám v těle lásku. A to může být právě formou zdravého vaření. Pokud děláme zdravým jídlem dobře svému tělu, děláme nenápadně dobře i své psychice. Jelikož svým postojem a činem vysíláme signály, mám se rád/a, záleží mi na mně. Dělá mi dobře se o sebe starat. Dovoluji si být zdravý/á.

Šetřím peníze za nákup přebytečného jídla

Kuchařka, kterou právě držíme v ruce, je psaná tak, abychom vše, co navaříme, měli možnost v kuchyni maximálně využít a nemuseli tak nakupovat další a další produkty, které jsou navíc baleny v plastových obalech. Maximální využití suroviny v kuchyni nám šetří nejen peníze, ale i naše zdraví a přírodu. Řada z nás teď může namítnout, že na vyvařování není čas. Ano, při dnešním hektickém životním stylu je to pravdivá námitka. Najděme tedy kompromis a zaujměme postoj, který je v souladu s naším srdcem a přírodou.

Ovesné zelánky

1 a 1/2 hodiny 4 porce Vegani

V chladých dnech.

Suroviny:

  • 250 g jemných ovesných vloček
  • 2 střední mrkve
  • 1/2 balení bio kyselého zelí
  • 2 stroužky česneku
  • hrst čerstvé petrželové natě
  • 1/2 lžičky nerafinované soli
  • semínka dle chuti a libosti (len, sezam, slunečnice, dýně)

Postup:

  1. Vybraná semínka předem opražíme na suché pánvi. Jsou-li hotová, poznáme snadno – len začne vyskakovat z pánve, slunečnice chytne světle zlatavý nádech a sezam mezi prsty lehce rozdrolíme.
  2. Nastrouháme na jemno mrkev i česnek. Čerstvou petrželku pokrájíme na drobné kousky.
  3. V míse smícháme zelí s připravenou zeleninou, opraženými semínky, solí a jemnými vločkami.
  4. Vše důkladně promícháme a rukama prohněteme. Pokud vločky hodně sají, můžeme přidat převařenou vodu. Těsto necháme alespoň půl hodiny bobtnat.
  5. A pak již na pečicím papíře tvarujeme dukátky neboli malé placičky, potřeme je olivovým olejem, můžeme posypat semínky, a pečeme 30 – 35 minut při teplotě 150°C.

Knihu Víme, co jíme – Vědomé vaření naleznete v naší nabídce.