Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vím, co jím, a proč se hýbám

30.04.2012

Ačkoliv si předsevzetí dáváme na přelomu roku, nejvíce energie pro ně mívá člověk na jaře. Zkrátka slunce nám dodává lepší náladu. Jako bychom chtěli probudit svůj organismus a vybičovat ho k lepším výkonům. Zbavíme se nezdravých návyků, vytvoříme si nové, pozitivní...

 

Zhubnu, budu jíst jen zdravě, budu cvičit, díky tomu lépe vypadat a lépe se i cítit, protože mně záleží jak na mém zdraví, tak na tom, jak mě vnímá moje okolí. Fakt je, že obezita se změnila v jednu z nejvážnějších civilizačních chorob. Podle VZP se s nadváhou nebo obezitou potýká 55 % české populace. Alarmující je situace především u dětí. I jim bychom měli jít příkladem a společně změnit třeba stravovací a pohybové návyky.

 

Kolik mohu a kolik už nesmím sníst?

Zdravý životní styl neznamená jen zdravou a vyváženou stravu, ale i dodržování pitného režimu a dostatek fyzické aktivity. Právě tak si zajistíte rovnováhu mezi přijatou a vydávanou energií. Pokud má člověk přehled o základních živinách v potravinách, je schopen vědomě regulovat jejich příjem. Sledujete nutriční hodnoty na obalech potravin? Vyznáte se ve všech těch údajích? Máme sice k dispozici informace o obsahu energie a živin v celé potravině, někdy v jedné porci, jindy ve 100 g, ale nešlo by to nějak jednodušeji? Na první pohled poznat potravinu, která ze široké nabídky splňuje tělu prospěšné složení živin…

 

Logo jako ve škole

Zkuste se orientovat podle ochranné známky „Vím, co jím“. Právě taková značka vám umožní rychle vybrat nutričně vyvážené potraviny. „Výrobky jsou na přední straně obalu označeny oranžovým terčem s modrým zaškrtávacím znaménkem. Označené zboží splňuje kritéria, jež odpovídají mezinárodním výživovým doporučením, stanoveným Světovou zdravotnickou organizací,“ vysvětluje Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., ze Společnosti pro výživu. Navíc kritéria se každé dva roky revidují podle aktuálních trendů a standardů. Mezinárodní doporučení se týká hodnot v kategoriích:

  • trans-mastných kyselin,
  • nasycených mastných tuků,
  • cukru,
  • sodíku (soli),
  • v některých kategoriích také energie a vlákniny.

 

Do programu se nemohou dostat produkty, které obsahují více než 0,5 % alkoholu, potraviny pro děti mladší než jeden rok, potraviny závislé na schválení lékaře, a doplňky stravy. Více informací o programu naleznete na www.vimcojim.cz.

 

Spolu s pohybem

Jestliže chcete opravdu změnit svůj přístup k životnímu stylu, vyvážená strava vám k tomu nestačí. Nahlédněte do programů sportovních center a do svého týdenního plánu si zařaďte nějaký pohyb. Vyberte si takový, který bude vyhovovat vaší kondici, věku a možnostem. Můžete tak projít od fitness k wellness. Při fyzické aktivitě se vyplavují endorfiny, jež způsobují příjemné pocity a vyvolávají pohodovou náladu. Je tedy vlastně docela jedno, jaký pohyb budete provozovat. Zahnat špatnou náladu a počínající depresi můžete i pouhou chůzí. Dobře děláte, pokud dáváte přednost obyčejným procházkám. Člověk by měl denně nachodit zhruba dvě hodiny. Přirozeně tak bojuje proti nemocem vyplývajícím z nadváhy, jakou jsou např. diabetes II. typu, zvýšený krevní tlak, srdeční a oběhové potíže.

 

Pohyb je důležitý i pro dítě, které by si mělo osvojit zájem o něj co nejdříve, především však před nástupem puberty. Na druhu aktivity opět nezáleží, protože každý má rád něco jiného, a rodiče by měli respektovat individualitu svého potomka.


Související články a videa:
Nová značka nutričně vyvážené potraviny Vím, co jím
Potraviny s logem Vím, co jím chrání lidské zdraví
Naučte se rozumět řeči potravinových obalů
VIDEO: Vím, co jím - pečivo


30.04.2012
zdroj: Focus agency www.vimcojim.cz
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

314,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS