Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Velikonoční vítání jara

25.03.2016
Velikonoce

Velikonoce dnes vnímáme především jako svátky jara, dny naplněné sluníčkem a radostí ze života, veselé a barevné. Jsou pro nás příslibem. Cítíme sílu prvních jarních paprsků prohřívajících probouzející se Zemi, její vůni, všude se rodí mláďata a vzniká nový život. Tento čas lidé odjakživa vítali a s radostí slavili. Často pro ně tyto dny měly (a dodnes mají) také hluboký náboženský význam.

S oslavou příchodu jara nebo Velikonoc byla vždy spojena řada rituálů. Vycházely z přirozeného začátku dalšího ročního cyklu, z obnovy prací na poli a v zahradách, tolik důležitých pro dobrou úrodu, hojnost a zdravý život. Pohanské tradice se později prolnuly s křesťanskými, uctívajícími památku Krista.

Velikonoční zvyky jsou pro nás nedomyslitelně spjaté s mnoha symboly, u nichž si již ani neuvědomujeme, co ve skutečnosti znamenají. Jedním z nejčastěji používaných je zajíček. Jeho původ zřejmě pramení v kultu anglosaské bohyně jara a plodnosti Eostry, kterou zajíc doprovázel. Z jejího jména je odvozen anglický název Velikonoc – Easter. Podle legendy bohyně Eostre proměnila ptáčka, který umrzl ve vánici, v zajíce. On pak z vděčnosti každé jaro kladl vejce jako pták. Proto možná v řadě zemí nosí dětem velikonoční čokoládová vajíčka zajíček a schovává je na zahradě nebo v domě, děti je pak na Velikonoční pondělí (někde už v neděli) hledají. Také panovala tradice pečení velikonočního chleba ve tvaru zajíčka, do kterého se vložilo vejce.

 

V řecké, čínské nebo egyptské mytologii zajíc symbolizuje štěstí, běh času a krátký život, v Bibli je nazýván stvořením „maličkým na Zemi, moudřejším nad mudrce“. Představuje skromnost a pokoru. V lidovém pojetí se zase zajíček považuje za symbol zmrtvýchvstání. Proto, že spí s otevřenýma očima.

Zajíc

Až budete dětem dávat jako výslužku za koledu čokoládového zajíčka nebo vám poslouží jako velikonoční dekorace ze dřeva, keramiky, papíru nebo slámy, už budete vědět, jaký má význam. Nebo vám možná jenom připomene všechna mláďata, která se rodí většinou právě na jaře.


Související články:
Vrba bílá (Salix alba)
Svatý Hostýn – jedno z energeticky nejsilnějších míst u nás
Petržel - symbol radosti a slávy
„Velikonoce nám umožňují zmobilizovat touhu po životě, vnitřně se rozednít,“ říká duchovní Miroslav Herold


25.03.2016
zdroj: magazín Vitae 03/2016
další články v rubrice: Ostatní


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS