Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Vegetariánství: jenom etika?

18.05.2017
Rodina - zdraví Většině z nás nemusím představovat vegetariánství. Víte, o co jde. Definice říká, že vegetariánství je takový způsob stravování, kdy je z jídelníčku vyloučeno maso (červené maso, drůbež, mořské plody a maso z jiných živočichů); může zahrnovat i vyloučení vedlejších produktů z porážky živočichů. Takže ve zkratce, klasický vegetarián, nebo chcete-li správně laktoovovegetarián, odmítá maso a jatečné produkty, ale mléko, mléčné výrobky a vejce jí. Existují však i mnohem striktnější větve vegetariánů, nebo naopak umírněnější.

Důvodů je mnoho

Otázkou je, proč se rozhodne člověk takto vědomě omezit stravování. Většinu z nás napadne, že k tomu mám etické důvody. Chce vyjádřit nesouhlas se zabíjením zvířat pro maso, s příšernými podmínkami a utrpením zvířat ve velkochovech, chce se chovat ekologicky, může mít i náboženské důvody. O těch nelze polemizovat. Akceptovat se dají i etické důvody, i když na ně může být jiný pohled.

 

Striktnější vegetariáni

 • Ovovegetariáni - odmítají maso, mléko a mléčné výrobky
 • Laktovegetariáni - odmítají maso a vejce
 • Suvegetariáni - odmítají maso a některé druhy zeleniny (česnek, cibuli, pórek)
 • Vitariáni - odmítají cokoli, co bylo připraveno při vyšší teplotě než 42 °C
 • Sprutariáni - konzumují jedlé klíčky semen rostlin
 • Džusariáni - konzumují nápoje ze zeleniny a ovoce
 • Frutariáni - konzumují pouze plody (nebo části rostlin), které byly rostlině odebrány bez toho, aniž by byla "zraněna"
 • Vegani - preferují pouze a jedině rostlinnou stravu

 

Mírnější vegetariáni (semivegetariáni)

 • Pescetariáni - jedí občas ryby a mořské plody
 • Pollovegetariáni - jedí občas drůbež
 • Pescopollovegetariáni - odmítají konzumovat maso savců
 • Flexitariáni - konzumují maso a živočišné produkty ve velmi omezeném množství

 

Pokud nechceme podporovat velkochovatele, je v pořádku podporovat velkopěstitele a zpracovatele rostlinné výroby? Není stejná nebo nožná i horší devastace planety monokulturním zemědělstvím, nebo třeba vymítáním pralesů pro získání palmového oleje? Odpověď s dovolením nechám na vás samotných. Setkala jsem se u svých klientů i s prostším důvodem k přechodu na vegetariánství - maso jim nikdy nechutnalo a nechutná. Dokonce jsem už slyšela i názor, že je to prostě jednodušší na přípravu. Což je úsměvný argument, ale jistě na tom kus pravdy také je. Je rychlejší a méně pracné orestovat zeleninu, než uvařit španělské ptáčky...

 

Zásada číslo 1 - pestrost a vyváženost

Když někdo vyloučí z jídelníčku maso, měli bychom se zeptat také na to, jestli si může nějak zdravotně ublížit? Odpovědí je pro mne jasné NE. Už více než 20 let je platné stanovisko Americké dietetické asociace, které zní takto: "Dobře rozvržená veganská strava a všechny druhy vegetariánské stravy jsou vhodné pro všechna životní období, včetně těhotenství, kojení, dětský věk i dospívání." OVŠEM POZOR! Velmi podstatné je spojení "dobře rozvržená". Pokud ze své stravy pouze vyloučíte maso, ale váš jídelníček nebude pestrý, nebude obsahovat dostatek bílkovin a tuků z rostlinných zdrojů, vitamínů, minerálů a vlákniny, jistě svému tělu nepomůžete. Existuje pojem pudinkový vegetarián, což je člověk, který vymění vepřový řízek za smažák, salám za sýr a koblihu nechá koblihou. Takže vegetariánství ano, všemi deseti, ale řízené a plánované, být si jisti zdrojem či původem toho, co jíme, uvažovat nad tím, zda je strava vyvážená, nic v ní nechybí a je pestrá.

 

Hodně let odborníci strašili vegetariány nedostatkem vitamínu B12, který při konzumaci mléčných výrobků a vajec hrozí jen velmi výjimečně, navíc ho lze velmi dobře suplementovat doplňky. Řešili nedostatek bílkovin a nutnost kombinovat jejich zdroje s cílem zajištění všech esenciálních aminokyselin v jednom jídle - není to pravda. Dnes je již prokázáno, že organismus dokáže jednotlivé aminokyseliny využít v delších časových intervalech. Obava byla z nedostatku některých minerálů, jako je železo a vápník, případně nedostatku omega-3 mastných kyselin. Toto vše lze ovšem získat z rostlinných zdrojů v dostatečném množství.

 

Přínos pro zdraví

Vegetariáni mají snad ve všech světových studiích a testech zaměřených na výskyt kardiovaskulárních, oběhových nemocí, cukrovky lepší výsledky než my všežravci, dožívají se vyššího věku, mají nižší BMI atd. Nevím, je to tím, že nejedí maso? Nebo spíš tím, že konzumují většinou mnohem více zeleniny a ovoce? Na to už si odpovězte sami, prosím...

 

Pomazánka z červené čočky

Pomazánka z červené čočky

Potřebujeme:

Postup:

Na řepkovém oleji orestujeme koření (pozor, hořčičné semínko rádo vyskakuje z hrnce), nakrájený pórek a propláchnutou červenou čočku. Zalijeme vařící vodou, přisypeme lžičku sypkého Würzlu a vaříme cca 15 minut. Mezitím najemno nastrouháme zázvor a mrkev. Do uvařené čočky přidáme sojanézu a rozmixujeme do hladka. Vmícháme zázvor, mrkev, koriandr nebo petrželku a dochutíme solí, pepřem, případně Tamari nebo citronem.

 

TIP: Pomazánku můžeme připravit také v dětské verzi, kdy nahradíme hodně aromatický koriandr čerstvou petrželovou natí a sojanézu klasickým tvarohem. Z koření použijeme pouze kurkumu a trošku kmínu. Zázvor vynecháme úplně.

 

Přejeme vám dobrou chuť!

 

Celková nabídka zdravé výživy.

 


Související články:
RAW Energy Bars
Salát s ořechy a avokádovou zálivkou
Špenátový krém s polentovými krutonky
Veganství má striktní pravidla
Pryč se sacharidy. Ale co dál?
Rostlinné proteiny nejen pro vegany a vegetariány
Nenaolejuje-li tě Julie, naolejuji tě já! Aneb zasvěcení do taje olejů a tuků
Výlet za kořeny makrobiotiky
Vegan Multivit - multivitamínový komplex pro vegetariány a vegany
Maso a zas maso? Aneb fakta o zdravém příjmu bílkovin


18.05.2017
autor: Zuzana Komůrková
zdroj: Energy Vitae; Květen 2017
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Nízký krevní tlak
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS