Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vegan Multivit - multivitamínový komplex pro vegetariány a vegany

24.10.2017
Vegan Multivit

V současnosti stále stoupá poptávka po doplňcích stravy určených pro vegany a vegetariány. V tomto ohledu ještě zcela jistě není trh nasycen, a proto je dobré, pokud se objeví nový produkt z této skupiny přírodních přípravků. Účelem těchto doplňků stravy je zajistit vitamíny, minerály nebo další látky, které vegani a vegetariáni mohou ve svém jídelníčku postrádat. Jedním z takových přípravků je Vegan Multivit od firmy Natural Medicaments. Obsahuje několik důležitých látek, které by neměl chybět ve složení stravy vegana nebo vegetariána.

Jaké látky Vegan Multivit obsahuje a jaké mají význam?

Přípravek obsahuje vitamín B12 (kyanokobalamin), vitamin D3 (cholekalciferol), železo (jako fumarát železnatý), vápník (jako laktát vápenatý pentahydrát), složku Marisol (směs omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin) a konopný protein.

 

Vitamín B12

Vitamín B 12 (kyanokobalamin) je významný pro tvorbu fosfolipidů buněčných membrán (důležité pro správný přenos nervových vzruchů) a myelinových pouzder (které kryjí a chrání nervové buňky a zrychlují vedení nervových vzruchů). Proto jeho dostatek příznivě působí na stav mentálních funkcí a psychické zdraví. Jeho nedostatek se může v lehčí formě projevit jako snížená citlivost a brnění, v těžší formě může přispět ke vzniku degenerativních onemocnění, jako je například roztroušená skleróza. Nebezpečné je, že neurologické poškození způsobené jeho dlouhodobým nedostatkem může být ireversibilní (nezvratné). Je proto velmi důležité zajistit dostatečný příjem, hlavně kvůli tomu, že známky deficitu se nemusí po několik let projevit. Ve svých aktivních koenzymových formách, methylkobalamin a adenosylkobalamin, je B12 potřebný pro metabolismus bílkovin, tuků a cukrů.

 

Vitamin D3

Vitamin D3 (cholekalciferol) je obsažen zejména v živočišných zdrojích, a proto může být jeho příjem u veganů a vegetariánů nedostatečný. Při jeho nedostatku dochází ke špatnému vstřebávání fosforu a vápníku do krve. Nedostatek těchto prvků má za následek tzv. měknutí kostí (jsou křehké, ohýbají se a snadněji se lámou). U dětí se to nazývá křivice (latinsky rachitis, proto se vitaminu D3 někdy říká antirachitický vitamín). Projevuje se poruchou tvorby kostí, protože u dítěte začíná převažovat chrupavčitá hmota a dochází k deformacím ve tvaru kostí. U dospělých je toto onemocnění označováno jako osteomalacie. Osteomalacie u dospělých vede k měknutí kostí, deformitám a k výrazné svalové slabosti. Při této nemoci se podává vitamin D3 a vápník, což však bohužel neodstraní již vzniklé deformity. U dospělých dochází také ke zvýšené kazivosti zubů.

 

Jaké mohou být příčiny nedostatku vitamínu D3? Příčinou nedostatku vitamínu D3 u dospělých jsou poruchy jeho vstřebávání při celiakii (intolerance lepku), hepatobiliárních či pankreatických chorobách, onemocnění ledvin, při vrozené poruše vstřebávání vitaminu D3, narušení metabolismu fosforu, ale také při užívání některých léků.

 

Vápník

Již bylo zmíněno, že vitamín D3 se často podává s vápníkem a vápník je další složkou přípravku Vegan Multivit. Pokud bychom hledali minerální prvek, který je nejvíce obsažen v našem těle, pak je to právě vápník. Je zcela zásadní pro správnou tvorbu kostí- 99% vápníku v našem těle se právě nachází v kostech (zbytek v krvi a měkkých tkáních). Důležitá je při jeho ukládání (resorpci) do kostní hmoty přítomnost vitamínu D3. U seniorů a u lidí s nedostatkem pohybu či nedostatečným příjmem vápníku dochází k úbytku vápníku z kostní hmoty. To má za následek osteoporózu (lidově řídnutí kostí): kosti jsou křehké, snadno se lámou a zlomeniny se složitě a dlouho hojí. Vápník rovněž přispívá k normální srážlivosti krve, činnosti svalů, funkci nervových přenosů a trávicích enzymů. Rovněž se podílí na procesu dělení a specializace buněk a na normálním fungování energetického metabolismu.

 

Železo

Železo patří rovněž mezi nejdůležitější prvky v našem těle. Je nezastupitelnou součástí hemoglobinu, červeného krevního barviva, které se podílí transportu kyslíku z plic do tělesných tkání a je proto nezbytný pro dýchání. Jako součást hemoglobinu se účastní transportu kyslíku a jako součást cytochromů podmiňuje přenos elektronů v dýchacím řetězci. Dále je součástí myoglobinu (obdoba hemoglobinu ve svalech) a mnoha enzymů v organismu. Malá část železa je jako transportní železo obsažena v transferinu. Transferin je transportní bílkovina, která se podílí na transportu železa v organismu. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje celé tělo energií.

 

Nedostatek železa v našem těle je způsoben jeho nedostatečným vstřebáváním ze střeva nebo chronickými ztrátami krve. Může mít za následek sideropenickou anémii (hypochromní mikrocytární anémie). Anémie (lidově chudokrevnost) je však obvykle již pozdní příznak postupně se vyvíjející sideropenie. V krevním obraze se projeví až po téměř úplném vymizení železa. Proto je důležité odhalit nedostatek železa v raném stádiu, které ještě není doprovázeno anémií. V přípravku Vegan Multivit je železo obsaženo ve formě fumarátu železa. Jedná se o tzv. chelátovou formu, v které je železo nejlépe vstřebatelné. Fumarát želez je chemická ­forma s chelátovou vazbou. Její další výhodou je, že nezpůsobuje, na rozdíl od síranu železa, zácpu.

 

Marisol

Přípravek dále obsahuje složku Marisol, což je směs omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny (nejdůležitější je EPA, kyselina eikosapentaneová a DHA, kyselina dokosahexaenová) jsou esenciální nenasycené mastné kyseliny. Jsou nezbytné pro dobrý zdravotní stav, ale nedokážeme si je vytvořit - musí být získávána z potravy.

 

Tyto kyseliny jsou důležité pro optimální stav našeho mozku, pro jeho činnost, správný růst i vývoj. Jsou důležité pro poznávací funkce jako je paměť a výkonnost mozku, také mají vliv i na chování. Preventivně působí proti vzniku kardiovaskulárních nemocí. Rovněž působí proti zánětům a mohou přispívat ke snížení možnosti vzniku a rozvoje některých chronických chorob. Jejich nedostatek má za následek únavu, špatnou paměť, suchou kůži, srdeční problémy nebo změny nálady až deprese. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny se často kombinují s omega-6 nenasycenými mastnými kyselinami. Optimální poměr je asi 2:1 (tento údaj se může lišit podle zdroje). Nejvíce známou kyselinou ze skupiny omega-6 je kyselina linolenová.  Aby byla v našem těle plně využitelná, musí být příslušnými enzymy přeměněna na gama linolovou kyselinu.

 

Kyselina linolová se zúčastní řady důležitých metabolických reakcí v našem organismu. Hraje důležitou roli ve vyplavování tuků. Přes enzym (tzv. hormon senzitivní lipázu) podporuje vyplavování tuků (mastných kyselin) z tukových buněk (adipocytů), přičemž současně tlumí lipoprotein lipázu, která tuk do tukových buněk ukládá. Studie též prokázaly, že může snižovat hladinu cholesterolu a triacylglycerolů a zvyšovat výdej energie, kterou je však třeba spálit pohybem. Někteří odborníci se domnívají, že působí na celkovou regeneraci, růst svalové hmoty. K dalším omega-6 nenasyceným mastným kyselinám patří kyselina gama-linolenová (GLA) a arachidonová. Velkou část těchto dvou kyselin si tělo syntetizuje z kyseliny linolenové.

 

Konopný protein

Poslední ze složek přípravku je konopný protein. Konopný protein je výborným zdrojem bílkovin vysoké biologické kvality, které obsahuje velké množství aminokyselin a vyvážený poměr nenasycených mastných kyselin (omega 3, 6 a 9). Z dalších látek obsahuje vysoký podíl antioxidantů (tokoferoly, tokotrienoly a chlorofyl), kyselinu listovou a další vitaminy ze skupiny B. Z minerálních prvků obsahuje vápník, železo, fosfor, hořčík a sodík. Zhruba 20 % obsahu tvoří stravitelná vláknina (jenž zůstala po zpracování). Konopný protein je také zdrojem aminokyselin argininu a lysinu, které hrají klíčovou roli při stimulaci uvolňování hormonů, které podporují tvorbu svalů.

 

Přípravek Vegan Multivit od Natural Medicaments naleznete v naší nabídce.


Související články:
Vegetariánství: jenom etika?
Veganství má striktní pravidla
Vitamíny B - v přírodní síle z pivovarských kvasnic


24.10.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS