Vděčnost pro pokročilé (nadstavbová technika) 

vdecnost

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vděčnost energetizuje. Zvyšuje naši energii a činí nás šťastnými. Možná už vděčnost praktikujete. Píšete si každý den tři, pět nebo deset věcí, za které můžete být vděční. Neříkám, že to samo o sobě není skvělé, můžeme však udělat ještě jeden krok nad to.

O vděčnosti jsem na Celostní medicíně psal již několikrát, připomenout si můžete například článek Léčivá síla vděčnosti – jak praktikovat soustavné uznávání. Vděčnost přináší do života radost – podle pozitivní psychologie přispívá k podpoře zdraví, podle ezoterických nauk zase zvyšuje naše vibrace a vede k úspěchu. Je v našem nejlepším zájmu zaměřovat co nejčastěji (ideálně trvale) svou pozornost na vše, co je krásné, božské a hodné obdivu. Pojďme hned k dnešní praxi:

Jak zpříjemnit život lidem ve svém okolí

Zatímco u základních cvičení na vděčnost používáme optiku našeho „já“ a hledáme, co bychom ocenili na sobě, na našem životě, na světě, na přírodě, na jednotlivých předmětech nebo činnostech nebo i druhých lidech a dalších bytostech, v této pokročilé verzi vytváříme seznamy, jak zpříjemnit život druhým lidem. Ladíme se v duchu na jejich radost a vytváříme tak dobrodiní nejen sobě, ale i ostatním.

Tohle vám může prozářit den a neskutečně zintenzivnit vaši radost: Představte si, jak si celé odpoledne představujete, jak jsou druzí lidé ve vašem okolí šťastní – a jak jsou šťastní z konkrétních věcí, kterými jste je pozitivně překvapili; které jste pro ně vymysleli nebo zorganizovali.

Podobně jako si jedna z největších propagátorek vděčnosti a oceňování na světě Esther Hicks jednou napsala 100 věcí, za které může být vděčná svému polštáři; a podobně jako jsem já už několika lidem napsal seznam 101 kladných stránek, které na nich oceňuji, můžete si i vy vytvořit seznamy – když ne sto, tak alespoň padesáti nebo dvaceti věcí, díky nimž budou druzí zářit štěstím.

Je to opravdu fenomenální praktika. Jen prosím: Nic neočekávejte. Nezavděčujte se. Nic za to po druhých podvědomě nechtějte. Vděčnost se vyučuje primárně pro náš dobrý pocit, tato pokročilá verze vyžaduje mít alespoň do jisté míry zvládnuté nelpění na výsledku a na tom, že nás někdo pochválí (i když i to může někdy k oboustranně vzájemně vynikajícímu pocitu přispět).

Malá nápověda pro váš seznam

Chcete malou nápovědu, jak takový seznam „vděčnosti pro druhé“ může vypadat? Tady je:

1. Obejmu člověka, kterému chybí láska.

2. Rozesměji souseda.

3. Překvapím svůj protějšek prémiovým obědem.

4. Vybranému člověku budu v duchu posílat lásku, světlo a mír (o některých věcech druhý nemusí ani vědět).

5. Někomu dám nečekaně květinu (nemám-li peníze, tak ji natrhám nebo vyrobím z papíru).

6 …

7. …

Vymýšlejte jen věci, které vás budou energetizovat (ne vyčerpávat). Bavte se a bavit se budou i druzí.

Literatura:

Grout, P. (2018): Vděčností k úspěchu. Brno: Albatros Media.

článek Vylepši si kalendář (časopis IN 02/2022, str. 7)

Jiří Hamerský