Včelí jed – přírodní léčba rakoviny prsu na dohled?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

🧬 Jed, který léčí? Vědci odhalili, že složka včelího jedu – melitin – umí cíleně ničit agresivní nádorové buňky, aniž by poškodila ty zdravé. Nová studie ukazuje, že by se tato přírodní látka mohla stát účinnou zbraní v boji proti rakovině prsu, kde tradiční léčba často selhává. Jak je možné, že tak malá molekula má tak silný účinek – a co to znamená pro budoucnost onkologie?

Nová naděje pro léčbu agresivních forem rakoviny prsu

Vědci z Austrálie a USA přinesli překvapivý důkaz o tom, že včelí jed – konkrétně jeho hlavní složka melitin – může cíleně ničit buňky dvou velmi nebezpečných forem rakoviny prsu: triple-negativní (TNBC) a HER2-pozitivní. Tyto typy jsou známé svou agresivitou a častou rezistencí na běžnou léčbu.

Jak to funguje?

Melitin je malý peptid (řetězec aminokyselin), který tvoří asi polovinu suché hmotnosti včelího jedu. Tento peptid má schopnost vázat se na buněčné membrány a vytvářet v nich póry – drobné otvory, které způsobí rozpad buňky. Ale vědci zjistili, že melitin není jen “mechanický ničitel”. Má i specifický biochemický účinek.

Melitin se váže na povrch rakovinných buněk a blokuje klíčové receptory (EGFR a HER2), které nádorové buňky používají ke svému růstu. Bez aktivace těchto receptorů dochází ke ztrátě signálu pro dělení a přežití – a buňka odumírá.

Proč je to důležité?

HER2 a EGFR jsou tzv. receptorové tyrosinkinázy. Představme si je jako antény, které zachycují “růstové signály”. Pokud je zablokujeme, nádor se zastaví. V současné medicíně existují léky, které se na tyto receptory zaměřují, ale u agresivních typů rakoviny často dochází k rezistenci. Melitin tuto blokádu provádí jiným mechanismem než běžné léky – místo vnitřního zásahu “odřízne” celý signální kanál na povrchu buněk.

Selektivní zbraň

Jedním z největších problémů v onkologii je, jak zabít rakovinné buňky a přitom nepoškodit zdravé. Zde melitin boduje: ve studii měl výrazně vyšší účinek na nádorové buňky než na zdravé buňky prsu nebo fibroblasty. Navíc vědci dokázali jeho selektivitu ještě zvýšit – přidali na něj tzv. RGD motiv, malý biochemický „navigátor„, který ho navede na nádorové buňky a skutečně obejde ty zdravé.

A co rizika?

Včelí jed je známý i svou schopností vyvolat alergické reakce. Výzkum se proto zaměřuje na syntetický melitin nebo jeho modifikované formy, které by měly zachovat účinek a snížit riziko vedlejších efektů. Stejně tak to snaha o neohrožení včelích společenstev v přírodě.

Přírodní produkt s moderním potenciálem

Výzkum potvrzuje, že i tradiční přírodní látky mají své místo v moderní onkologické léčbě. Včelí jed, levně uměle vyrobitelný po celém světě, by mohl být v budoucnu například součástí kombinované terapie u nádorů, které dnes lékaři léčí jen velmi obtížně.

DOI: 10.1038/s41698-020-00129-0