Vazivová tkáň a kyselina křemičitá aneb jak se cítit opět fit I.

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vazivová tkáň doslova drží všechno v těle pohromadě. Šlachy, vazy, chrupavky se starají, aby byly naše kosti optimálně spojeny a aby bylo vůbec možno přenášet sílu na kostru. Každý orgán je obklopen ochranným vazivovým pouzdrem a každý sval přenáší sílu na kost přes šlachu. K těmto strukturám vazivové tkáně se počítají také meziobratlové ploténky. Jen pro zajímavost, každý člověk má, dle velikosti, zhruba 10-12 kg vazivové tkáně. Protože je vazivová tkáň velmi důležitá a ne každý může říci, že je zcela v pořádku, pojďme se společně podívat, co vše můžeme udělat, aby se její stav o něco zlepšil.

Mládí, to je pružnost, stáří, to je ztuhlost. Podle čeho poznáme, že stárneme a naše vazivová základna již nefunguje tak, jak má?

  • časté škobrtnutí při chůzi
  • sklony k tříselné kýle
  • časté bolesti v zádech
  • časté bolesti kloubů
  • artróza
  • potíže s Achillovou patou
  • sklon k celulitidě
  • vrásčitá, ochablá pokožka

Pohyb a jídelníček ušitý přímo na míru

Ano, snad vás hned na samém začátku neodradím, nicméně jedno bez druhého bude stěží fungovat. Vzpřímené držení těla signalizuje sebevědomí a sílu. Udělejte tedy něco pro svá záda. Ideální formou pohybu bude plavání, gymnastika ve vodě, ale také jóga, která je léčivá, harmonizující, blahodárná nejenom pro tělo, ale také duši. Samotný pohyb zlepšuje zásobování šlach, vazů, chrupavek, protože ty jsou živeny z největší části prolínáním výživných látek. A navíc, pohyb také udržuje zdraví našich kostí. Mnoho lidí si myslí, že osteoporózu zvládnou prostřednictvím potravinových doplňků na bázi vápníku. Omyl. Kosti potřebují především správně a pravidelně prokrvit. Jedině prokrvená kost je silná a zdravá. Navíc, odpovídající svalové cvičení výrazně zvyšuje stupeň ukládání vápníku v kostech. Svou úlohu zaujímá také vitamín D a právě jídelníček šitý přímo na míru.

Jednou z dokonalých aktivit, kterou posílíme nejenom kostru či ducha, bude chůze. Ano, chůze, během které si lze také vyčistit hlavu, krok po kroku napomoci redukci váhy, oblažit buňky kyslíkem. Chůze, to je meditace, léčivý proces a přesto, kdo z nás denně zařazuje procházku?

Strava, jako zázračný lék

Doplňky stravy, prosím, nevnímejme tak, že jakmile nastane problém, stanou se jediným lékem. Ten hledejme především ve stravě. Představím vám látky, které vyživují vazivovou tkáň a které můžeme velmi snadno doplňovat stravou.

Začneme u kyseliny křemičité. Jejím základním stavebním dílem bude křemík, potřebný pro síťování kolagenových vláken. Čím více kolagenových vláken ve šlachách, vazech a meziobratlových ploténkách, tím pevnější je základ vazivové tkáně. Představte si kolagenová vlákna jako vzpěrky v deštníku. Čím budou vzpěrky pružnější, tím bude i deštník stabilnější. Tím menší nebezpečí vzniká, že se v silném dešti převrátí.

Kyselina křemičitá a její funkce

Jak jsme si již pověděli výše, kyselina křemičitá je nezbytná pro síťování kolagenových vláken. Mezi její, neméně záslužné vlastnosti řadíme:

  • zvýšení zatížitelnosti šlach, vazů a chrupavek
  • posílení vlasů a nehtů
  • udržení pružných cév
  • zlepšení léčení kostí a ran
  • transport vápníku do kostí, celkové posílení kostry
  • prevence rakovinných onemocnění
Nejbohatším zdrojem kyseliny křemičité bude bylinka přeslička rolní. Vy, kteří nevěříte mocné síle fytoterapie, nezoufejte, níže představím i další zdroje. Přeslička je však křemičitý zázrak a to je právě ten důvod, proč ji uvádím na prvním místě. Přeslička je pradávnou bylinou, která pokrývala zem již před 300 miliony lety. Její struktura je elastická a ohebná, právě díky 10 % kyseliny křemičité, kterou tělo 100 % zhodnotí. Preparát oxidu křemičitého, který lze zakoupit, však tělo téměř nevstřebá. Účinné je zhruba pouze procento. Proto, máme-li tu možnost, dopřejme si v průběhu 14 dní denně litr čaje z přesličky rolní. Posléze učiňme stejně dlouhou pauzu, abychom přesličku opět zařadili. Budeme-li přesto chtít zakoupit preparát, dbejme na to, aby byl původ kyseliny křemičité rostlinného původu a preparát byl rozpustný ve vodě. Jen takové preparáty budou mít vysokou biologickou hodnotu.

Čaj z přesličky rolní

Aby se uvolnilo co nejvíce křemíku, je třeba, aby se bylina dlouze vařila. Na jeden litr čaje bude třeba 100 g čerstvé přesličky, v sušeném stavu postačí 2 polévkové lžíce. Směs vaříme 30 – 60 minut, následně vylouhujeme, nejlépe přes noc. Poté scedíme a popíjíme.

Další zdroje kyseliny křemičité

Přesličku lze kombinovat i s dalšími křemičitými zdroji, kterými jsou ovesné vločky, ječmen, kopřivový čaj, rýže Natural, ale také proso a bramborové slupky. Brambory vařené ve slupce, oproti těm oloupaným, nakrájeným na kousky, disponují vyšším obsahem vitamínu C, ale také nižším glykemickým indexem. Navíc, máme-li bio brambory, lze bez obav pozřít také slupku. A pokud nám jejich vařená verze nechutná, doporučuji je nakrájet na osminy, potřít kokosovým olejem, poprášit kari kořením, potřít česnekem, velmi zlehka osolit a ve slupce upéci.

Ovesné vločky si lze dopřát na snídani, případně jich hrst přidat do jakéhokoli slaného či sladkého těsta. Snadno se přidávají také do smoothies, ovocných salátů, pečených sušenek, placek. Ráda ovesné vločky melu na mouku, ze které peču palačinky či lívance. Proso, případně jáhly, lze také do jídelníčku velmi snadno zařadit. Jáhly jsou chutné a tvárné, lze z nich uchystat jednoduchou jahelnou kaši, švestkový jahelník, knedlík, kuličky, pokud je dochutíme majoránku, česnekem, lněným olejem a jednou nastrouhanou mrkví, lze je pojmout také jako lehčí slanou přílohu.

Blíží se jaro, čas prvních svěžích kopřiv, které lze přidávat do očistných šťáv, smoothies či salátů. Navíc, experimentujeme-li rádi, z kopřiv lze připravit lahodný špenát.

Kopřiva se vyznačuje svou čisticí a detoxikační silou, antirevmatickými účinky. Svým optimálním složením působí na žaludek, játra, taktéž žlučník. Díky významnému množství železa doporučím při chudokrevnosti a vleklé únavě. Nutno však do stravy přidat vápník, teprve pak bude tato terapeutická železitá dávka pro tělo přínosem. Díky svým výrazným čistícím schopnostem pomůže při diabetu II. typu, zároveň jemně snižuje hladinu krevního cukru. Řadí se mezi aterosklerotické bylinky, pro vyšší obsah křemíku pak slouží také jako součást bylinných směsí na podporu močových cest.

Kopřiva nachází široké uplatnění nejenom jako vítaná součást čajových směsí, ale také jako vyhlášená gurmánská ingredience, která oživí jarní kuchyni. Jak na ni? Stejně jako na oblíbený jarní medvědí česnek, lze ji mixovat, dusit, přidávat do zeleninových směsí, oživit jí rýži, celozrnný bulgur, quinou, jáhly. Nic nebrání jemně ji omýt a začerstva nasekat do nejrůznějších knedlíků, slaných palačinek, nákypů či nádivek. Výborný je špenát, případně pak velikonoční nádivka.

Jarní kopřivový špenát

Kopřivový špenát
    • 1 celá plná mísa kopřiv, bez stvolů, jen listy
    • 2 menší cibule
    • 2 vejce
    • 4 stroužky česneku
    • himalájská sůl
  • avokádový olej

Na avokádovém oleji zpěníme cibulku, přidáme vroucí vodou spařené kopřivy, himalájskou sůl a jemně dusíme, ke konci přidáme rozkvedlaná vejce, česnek a ještě chvíli prohřejeme, servírujeme s kroupovými knedlíčky a dále, jak kdo má rád. U nás se jí spíše vegansky, tudíž nám takto postačí.

Tímto bych dnes skončila, abychom příště navázali a pověděli si více o důležitosti glukosaminu a vitamínu C, manganu, mědi, ale také elastáze. Krásný den ve zdraví!

Seznam použité litaretury:

Feil, Wolfgang, Jak zvýšit svou vitalitu a zdokonalit své tělo. Computer Press, 2007. 160 str. ISBN: 978-80-251-1603-6.