Vavřín vznešený

Vavřín e1574322763875

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Symbol vítězství. Laurus nobilis. Své latinské jméno i pověst si tento statný strom jistě zaslouží. Starořecká báje vypráví příběh kněžky Dafné, které se za pomoci Gaiy (Matky Země) podařilo uniknout neodbytné lásce boha Apollona. Jedna verze praví, že Gaia přenesla Dafné na Krétu a na jejím místě zanechala vavřínový strom, druhá, že se Dafné ve vavřín proměnila. Zdrcený bůh si z něj upletl věnec, který nosil na památku své neopětované lásky. Na Apollonovu počest pak byli vavřínovým věncem korunováni vítězové sportovních her i jiných soutěží, vítězní vojevůdci či význační básníci. Staří Římané tuto legendu a zvyk převzali a zpopularizovali. Vavřínové věnce nosili už i mocní a bohatí lidé, jako symbol či „amulet“ nehynoucí slávy, úspěchu, bohatství a zdraví. Na ochranu před neštěstím se snítky vavřínu umisťovaly do dveří či oken, věřilo se také, že vavřínový věnec uchrání před blesky – před bouřkou ho prý nosil i císař Tiberius.

Díky vavřínu dnes existují i některá slova, např. laureát – z latinského poëta laureatus: „vavřínovaný básník“, bakalář – bacca laurea coronatus: „korunovaný vavřínovým věncem“ či jméno Laura. Jestli si tento pradávný strom zaslouží i české jméno, které sráží jeho vavřínovou gloriolu, jakoby výsměšně, natruc, posuďte sami. Bobkový list se zkrátka na vítězný věnec vůbec nehodí.

 

Plodí bobky

Rod vavřín (Laurus) pochází z Přední Asie a má pouze 3 druhy. Prapůvodní vavřínové lesy, které před mnoha tisíci lety pokrývaly celé Středomoří, se se změnami klimatu postupně stáhly do dnešních několika zbytků v Turecku, Sýrii, Španělsku, Portugalsku, Maroku, na Kanárských ostrovech a na Madeiře. Sekundární vavřínový porost je ale běžný v celém Středomoří. Vypěstovat si vavřín vznešený v našich podmínkách jde leda ve skleníku – celoročně potřebuje teplé slunné stanoviště s propustnou půdou, chráněné před větrem, nesnáší dlouhé sucho, ani mokro nebo zimu. Většinou rostlina vytváří menší keře a stromky, ovšem doma v subtropech může dorůst až 12 metrů. Její „bobkové listy“ známe – kožovité, kopinaté, svrchu tmavě, zespodu světle zelené. Voňavé žlutobílé květy dozrávají v modročerné bobule připomínající… bobky. Ale vavřínu sluší. V mnoha případech se vavřín pěstuje „jen“ na okrasu.

Bobkový list v kuchyni

Využívají se především bobkové listy, zřídka i bobky samotné. Listy vavřínu obsahují až 1,3 % silic s převahou eukalyptolu, dále glykosidy, třísloviny, hořčiny, alkaloidy a minerály (vápník, hořčík, draslík, železo, měď, zinek) a vitaminy (A, B, C, kyselinu listovou). Plody vavřínu obsahují 1 % éterických, zato až 30 % mastných olejů (kys. linolovou, palmitovou a laurinovou). Vařínový olej nám voní, ale odpuzuje hmyz – přidává se do parfémů, listy zas do šatníků proti molům. Vavřín má samozřejmě nejznámější využití v kuchyni, zejména té středomořské, kde se používá třeba k dochucení skopového či jehněčího masa. V naší kotlině je „bobkáč“ povinnou přísadou polévek, svíčkové či rajské omáčky, nakládaných okurek nebo zelí, v Británii zase věhlasného zapékaného pudinku a nápoje Bloody Mary.

Vavřín v lékarně

Vedle známější funkce koření má vavřín i neméně důležité využití léčebné. Podporuje metabolismus, zvyšuje chuť k jídlu, snižuje plynatost, podporuje játra. Významně snižuje hladinu glukózy v krvi. Má také účinky antiseptické (záněty dýchacích i močových cest, otitis – zánět středního ucha), antioxidační a protikřečové (antiepileptikum) a protirevmatické (otoky, bolesti kloubů, dna). Dokáže zahnat i migrénu. Mírně ředí krev, takže omezuje vznik modřin a trombů, což je dobré před dlouhou cestou autem či letadlem, ale ne před operací či v kombinaci se stejně působícími léky. Silice z čerstvé rostliny mohou způsobit alergii, jejich inhalace pak halucinace. Denní dávka vavřínu jsou maximálně 3 gramy. Kvalitní vavřínové listy seženete např. v bylinkářství, v prodejně zdravé výživy apod. Vybrat si můžete z mnoha forem užívání, dle potíží lze užívat vavřínový čaj, prášek, tonikum, inhalovat, mazat, koupat… K dispozici jsou samozřejmě i bylinné směsi a přípravky s vavřínem, např. krém Artrin od Energy. Pokud jste vavřín dosud znali jen jako bobkový list ve sklenici s okurkami, je pravý čas vyzkoušet i jeho léčebné schopnosti.

Zdroj: www.energy.cz

 

Související články:

Vavřín neboli bobkový list