Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vavřín neboli bobkový list

15.03.2015
Vavřín

Vavřín, latinsky Laurus nobilis, má historii přiměřenou svému jménu. Česky je znám také pod názvem vavřín pravý či ušlechtilý nebo též prostě bobkový list. Již od dob starého Říma je známa tradice předávat na hlavu vavřínový věnec jako symbol slávy a úspěchu. S oblibou ho nosil i neblaze proslulý císař Nero.

Původem pochází z Malé Asie. Jedná se o víceletou rostlinu vzrůstu keříku a malého stromku, nicméně v oblasti Středozemního moře narůstá do větších rozměrů. Zužitkovávají se z něho zelené, kožovité listy, které se sklízí a suší a obdržely právě již zmíněný název bobkový list a tak vstoupily do dějin kuchařského umění jako chuťově zajímavé koření. Jinak ještě třeba k popisu této rostliny je třeba dodat, že má bílé květy, které voní a černé plody, které se nikterak nevyužívají.

 

Jeho listy, jak bylo již zmíněno, mají velké uplatnění jako koření - mohou se dávat do omáček (hospodyňky ho přidávají do rajské či svíčkové omáčky), polévek k masitým pokrmům či třeba i k nakládanému zelí. Důležité je, že se nesmí dlouhou dobu vařit, jinak hořkne. Do pokrmu se přidává již v mleté formě. Měl by mít jen nahořklou chuť a specifické aroma.

 

Ovšem je třeba připomenout, že vavřín měl v minulosti uplatnění i jako léčivá rostlina - byl v tradičním léčitelství hojně využíván. Odvar z bobkového listu se používal k podpoře trávení (některé zdroje dokonce uvádějí, že by se měl zevně používat proti lupům). Další možností, kde se uplatnil, byly bolavé svaly. Jak se v tomto případě používal? Šlo o zevní aplikaci, přimíchával se ve formě oleje do koupele. Na bolestivé klouby se vavřín zpracovával tak, že se listy rozdrtili, přidal se olivový olej, to vše se naneslo na plátno a několikrát denně aplikovalo na bolestivé místo.

 

Jaké byly další oblasti, kde našel vavřín uplatnění v lidovém léčitelství?

Jeho konzumace měla zlepšit paměť a soustředění, měl by mít celkově očišťující účinky, protizánětlivé účinky, byl doporučován jako doplněk léčby při onemocnění močového měchýře a mnoha dalších oblastech. Je docela zajímavé, že se můžeme i dočíst, že se odvar inhaloval při katarech horních cest dýchacích a průdušek. Mimo oblast léčitelství byl používán v mastech na odpuzování hmyzu a olej z něho se používal v parfémech. Jinak vavřín se také využívá jako okrasný keř, můžeme se s ním setkat jako s okrasným stromkem při vstupu do různých objektů.

 

Celková nabídka přípravků obsahující Vavřín pravý.


Související články:
Koření a jeho léčivé účinky - Koření a zdraví
Že kořeněné jídlo je nezdravé?! Význam bylinek a koření pro naše zdraví


15.03.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS