Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vápníkový doplněk?

11.04.2011
Do naší poradny přicházejí dotazy, které se týkají vhodnosti a výběru vápníkových doplňků jako prevence proti zlomeninám. Odpověď je mnohdy složitá a odvíjí se u každého člověka individuálně. Podle literatury sportovní medicíny se uvádí, že lze doporučovat příjem vápníku u mladých dospělých až na 1 000 - 1 200 mg denně, protože se u nich vápník ukládá do kostí až do věku kolem 25 let.
Ovšem v praxi je třeba pohlížet především na jejich aktivitu. Tato dávka bude nejspíše vhodná u vrcholově sportujících jedinců, zvláště dívek, a ještě tehdy, když u nich není zajištěna optimálně vyrovnaná strava, jestliže se snaží málo jíst, aby nepřekročily svou váhu. U těchto dívek hrozí riziko námahové zlomeniny a často také vídáme fenomén vynechávání menstruace. Situace se může dostat až do krajností, pokud je uvedená hrozba maskována užívanou hormonální antikoncepcí.


Hladina potřebných hormonů se v důsledku trvalého fyzického přetěžování a nedostatečného energetického příjmu změní v neprospěch složení kostní hmoty. Dochází tedy k paradoxnímu jevu. Na jedné straně má pravidelná fyzická aktivita posilovat kost a je tedy prevencí osteoporózy, ale na druhé straně, při nevhodném stravování, může dojít až k patologické fraktuře.Optimální dávka potravních doplňků a současně vyrovnaná strava je zlatá střední cesta k prevenci. Užívání potravních doplňků je potřebnější se vzrůstajícím věkem, zvláště pak u rekreačních sportovců. Vápníkový prostředek by měl být organického původu, nejlépe v kombinaci s hořčíkem. Nadměrná konzumace mléka a mléčných výrobků situaci pravděpodobně neřeší, u mnohých lidí může tělu dokonce přitížit.V případě osteoporózy u starších žen, zvláště pak po přechodu, je zřejmé, že lékové formy vápníku přesvědčivě neúčinkují, ba naopak se dostavují vedlejší reakce. Kromě organického vápníku v kombinaci s hořčíkem je vhodné doplňovat vitamín D (OSTEO STAR) a u starších žen také fytohormony. O diskutabilním efektu syntetické substituční hormonální terapie už asi není třeba hovořit. Velkým problémem u těchto starších osob je nedostatek pohybu. Mají obavy z pádů, trpívají bolestmi kloubů, a proto se pohybu i brání, snadno zpohodlní, přiberou na váze, skladba stravy je nevhodná, obsahující nadbytek cukrů, potravní doplňky tyto osoby většinou neužívají, naopak jim přibývají léky syntetické.Kolotoč nepříznivých faktorů se roztáčí.Zvláštní přístup je nutno zaujmout u lidí, kteří užívají kortikoidy. Zde kromě výše uvedeného je vhodné myslet i na minerálové směsi včetně stopových prvků. Pokud jsou ještě také v koloidní formě, tím bude lépe (MULTI STAR). Předpokladem je, že základem bude vyrovnaná strava.Přírodní přípravky obsahující vápník: Coral calcium star, Osteo star a CMF 20 naleznete v naší nabídce.


Související články a videa:
Kdy nám chybí vápník?
Vápník
Úloha přírodního vápníku při osteoporóze
Osteoporóza - nezbytnost zásadotvorných potravin pro zdravé kosti
Minerální látky jsou pro tělo nezbytné
Následky nedostatku hořčíku mohou být překvapivě hořké
Minerální látky - jejich zdroje a význam pro organismus
Co nezpůsobuje smrt: vitamíny, minerály, aminokyseliny ani byliny
Pro pevnost našich kostí a zubů
VIDEO: Posiluje mléko naše zuby a kosti?


11.04.2011
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS