Vánoce, čas, kterého se obává náš žlučník

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vánoce přinášejí kromě příjemných zážitků i některé nepříjemné. K nim již tradičně patří žlučníkové potíže, kterým předchází nadměrné sváteční přejídání. Tomu všemu často napomáhá složení vánočního jídelníčku, v němž můžeme většinou najít tučná a aromatická jídla, upravená zahříváním vysokými teplotami (tedy vše pečené, smažené, pražené). Ostatně, ani přejídání jiným druhy potravin rozhodně žlučníku neprospěje.

Co s tím?

Samozřejmě jíst i o svátcích střídmě a nepřejídat se. To vše totiž může mít za následek pocity tíže v žaludku, pálení žáhy, nadýmání, zvýšená plynatost, průjmy nebo i zvracení. Přejídání není vhodné všeobecně, ale pozor bychom si měli dát zejména na zmíněná tučná a aromatická jídla, která se mohou stát nepřítelem našeho žlučníku.

Žlučníkový záchvat

Opravdu vážná dietní chyba může mít za následek akutní žlučníkový záchvat (koliku). Jeho příznaky jsou nepřehlédnutelné. První je náhle vzniklá bolest bez předchozích varovných příznaků, obvykle pozdě večer nebo k půlnoci v oblasti pod pravým žeberním obloukem nebo ve střední části nadbřišku, v menším počtu případů může být ale i pod levým podžebřím či kolem pupku. Jedná se o intenzivní bolest, která postupuje obvykle podél pravého žeberního oblouku do zad či k lopatce. Může trvat i několik hodin, což je příznak toho, že jsou přítomny další zdravotní problémy – zánět slinivky či zánět nebo ucpání vývodu žlučníku. Pokud je tomu tak, pacient intenzivně zvrací, ale nedochází k úlevě. Má také třesavku a zvýšenou teplotu. V každém případě je třeba pacienta dopravit do nemocnice k ošetření nebo zavolat první pomoc. Pacient s bolestí by rozhodně neměl sedat za volant! Závažná může být dietní chyba pro pacienty s nařízenou dietou, například u cukrovky.

V mírnějších případech se náš organismus vypořádá s nestrávenými zbytky potravy tak, že dojde ke zvracení nebo průjmu. Důležité je však zdůraznit, že dietní chyba je sice nejčastější příčinou akutního žlučníkového záchvatu, ale není jediná. Koliku může vyprovokovat prochladnutí, stres nebo fyzická námaha.

V případě akutního záchvatu je možné vzít si včas lék na uvolnění křečí, pokud ho má pacient předepsaný lékařem. Samozřejmě nesmí nemocný již nic dalšího jíst ani pít.

Abychom žlučníkovým potížím předešli, musím také vědět, proč k nim dochází. Žlučník má zásadní roli při “zpracování” tuků v našem organismu. Po konzumaci tučného (“nedietního”) jídla začne žlučník vytlačovat žluč do tlustého střeva. Žluč rozštěpí tuky v mastném jídle. Pokud si dáváme sice dobré, ale tučné a nezdravé jídlo často a ve větším množství (jako právě o Vánocích), tak velké množství cholesterolu z tučného jídla vysráží žluč ve žlučníku a vznikají žlučníkové kameny různé velikosti.

Co se dá ale dělat, pokud jsou obtíže (alespoň zatím) jen mírnějšího charakteru?

Můžete si vzít některé volně prodejné léky ze skupiny choleretik. Jedná se o léky zvyšující tvorbu žluči a její vylučování. Nemá význam užívat analgetika, jak uvádějí odborníci, protože mohou ulevit od chvilkové akutní bolesti, ale nevyřeší vážnější potíže. Jak v případě mírných potížích, tak i jako prevenci je možné užívat i některé léčivé rostliny či přírodní přípravky obsahující přírodní látky.

Jaké léčivé rostliny využít?

  • Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) podporuje správnou činnost žlučníku. jablečník lékařský (Marrubium vulgare) podporuje tvorbu žluči a všeobecně je doporučován u žlučníkových potíží.
  • Boldovník vonný (Peumus boldus) podporuje tvorbu a vylučování žluče.
  • Máta peprná (Menthae piperitae) podporuje tvorbu a vylučování žluče.
  • Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) napomáhá lepšímu trávení tuků.
  • Tvorbu žluče podporuje i smil písečný (Helichrysum arenarium), který lze zakoupit i ve formě čaje.
  • Dobré je preventivně užívat vlákninu, která pomáhá zabraňovat tvorbě žlučníkových kamenů, protože platí, čím méně je cholesterolu ve žlučníku a žlučových cestách, tím menší je riziko vzniku žlučníkových kamenů.
  • Na trhu je i řada přírodních přípravků, které obsahují většinou směs z léčivých rostlin, doporučovaných u žlučníkových potíží, případně další látky. Z těchto přípravků lze uvést například žlučníkový elixír.
  • Pro “vyčištění” žlučových cest je dobrým pomocníkem i yucca (Yucca shidigera). Je to dáno tím, že obsahuje steroidní saponiny. Saponiny (je to jeden z druhů glykosidů, které jsou deriváty monosacharidů-jednoduchých cukrů) jsou látky, jejichž vodné roztoky silně pění. Právě pro tuto vlastnost byl jejich název odvozen od latinského názvu pro mýdlo (“sapo”). Pěnivost jejich roztoků je dána schopností snižovat povrchové napětí v heterogenních systémech. Tyto heterogenní (zhruba řečeno “různorodé”) se skládají ze dvou odlišných fází – plynné a kapalné. Právě mezi těmito dvěma systémy vytvářejí saponiny pěnu. Mohou ale působit i v systémech, které mají tekutou a tuhou fázi či dvě kapalné fáze (například olej/voda). To je velmi důležité pro působení saponinů z yuccy v našem organismu, protože saponiny působí jako takzvané tenzidy (dříve nazývané saponáty). Snižují povrchové napětí látek, zejména tuků, což je významné například ve styku s vodou. Stejně jako saponáty pomáhají při očištění špinavého nádobí od mastnoty, tak přírodní saponiny v yucce pomáhají při odstraňování “nečistot” zejména, řečeno obrazně, ze „stěn“ našeho organismu. Tou “stěnou” právě mohou být i vnitřní stěny žlučníku nebo žlučových cest (žlučovodů).