Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vanilka

03.12.2016
Vanilka

Vanilka je jedno z nejznámějších druhů koření nejen u nás, ale určitě i všude ve světě. Každý z nás snad alespoň jednou v životě ochutnal vanilkovou zmrzlinu.

Původ vanilky

Vanilka pochází z Mexika, kde je používaná při přípravě některých sladkých jídel, pochutin a nápojů. Samotná vanilka je vlastně fermentovaná tobolka (chybně lusk) některých druhů orchidejí rodu vanilovník (Vanilla) - Vanilla planifolia (vanilovník plocholistý), Vanilla tahitensis (vanilovník tahitský), Vanilla pompona (vanilovník velkokvětý). Jsou řazeny do čeledi Orchideaceae – vstavačovité.

 

Znali ji už původní domorodí obyvatelé Mexika - Toltékové a Aztékové, kteří ji nazývali tlilxochitl (černý lusk). Stala se nejen součástí přípravy tehdy oblíbených nápojů z kakaových bobů a placek, ale byla také známa a používána jako léčivý prostředek a tonikum (hlavně k povzbuzení srdeční činnosti a k celkovému vzpružení organismu). Do Evropy se dostala přibližně v polovině 16. století a stala se velmi žádaným a ceněným kořením.

 

Obsahové látky

Hlavní obsaženou látkou je vanilin. Vanilin je fenolický aldehyd, který je zdrojem příjemné vůně a sladké chuti vanilkových tobolek. Další důležitou látkou je piperonal. Celkem však vanilka obsahuje kolem dvou stovek obsažených látek.

 

Využití vanilky

Vanilka se nyní v současnosti v přírodní medicíně příliš neuplatňuje, ale lze zmínit, že již ve Stření Americe byla oblíbená jako afrodisiakum, což posléze přejali i Evropané. Rovněž se používala na snížení horečky. V aromaterapii se používá pro svůj zklidňující účinek, což pomáhá při stresu a stavech úzkosti a napětí.

 

V současnosti se hojně používá v potravinářském průmyslu jako přísada do sladkých jídel, zmrzliny, čokolády, pudinků a další potravin. Rozmanité použití našla i v kosmetice při výrobě voňavek a parfémů.

 

Vzhledem k její vysoké ceně byla vyrobena řada jejich průmyslových náhražek - v polovině 20. století byl v Československu vyvinut a patentován, jako vhodnější náhražka, etylvanilin (přesněji methylvanilin a ethylvanilin). Tuto náhražku můžete najít v sypkém práškovém vanilkovém cukru, který si běžně kupujeme v obchodech.

 

Zajímavosti z historie

Na závěr můžeme uvést zajímavost. Význam vanilky je tak značný, že málem způsobila hospodářský krach tehdejší Malagské (nyní Madagaskarské) republiky, která se nachází na ostrově Madagaskar u západního pobřeží Afriky. Hlavními odběrateli vanilky byli a jsou potravinářští giganti firmy Pepsi-Cola Corp. a Coca-Cola Corp., které ji používají k ochucování svých hlavních produktů, Pepsi-Coly a Coca-Coly. Její roční spotřeba těmito firmami se pohybuje kolem 40 tun.

 

V roce 1985 se z úsporných důvodů pokusila Coca-Cola nahradit přírodní vanilku syntetickou náhražkou a nápoj uvedla na trh pod názvem “New Coke”. Hospodářství na Madagaskaru šlo pomalu ke dnu po ztrátě odbytiště, ale naštěstí nový nápoj nechutnal tak jako ten původní a Coca-Cola se pokorně vrátila k původní receptuře. Hospodářská úroveň Malgašské republiky byla zachráněna.

 

Celková nabídka produktů obsahujících vanilku.


Související články:
Kakao
Citronová tráva (Voňatka citronová, Cymbopogon citratus)
Vanilkový dezert s javorovým agarem
Liči (litchi sinensis)
Vanilka - koření na nervy


03.12.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

128,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS