Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vanilka - koření na nervy

20.12.2017
Vanilka Už je tu zas ten vanilkový čas. Vůně vanilkových rohlíčků a nesčetně dalších druhů cukroví zaplavuje již pár týdnů nejen české domácnosti. A to je dobře. Tradiční indikace vanilky je totiž při stavech nervového vyčerpání, podrážděnosti, při depresi a hysterii, jejichž epidemie každoročně touto dobou moderní společnost postihuje. Jméno získala vanilka podle svých lusky připomínajících plodů, původně z latinského vagina. Ve Španělsku, kam byla v 16. stol. dovezena z Mexika, jí říkají vaina, zdrobněle vainilla.

TROPICKÁ ORCHIDEJ

Pravlastí vanilky jsou tropické pralesy Mexika a Guatemaly, kde je opylují endemické včely rodu Melipona a snad i někteří kolibříci, jinde se ale musí opylovat uměle. Až do objevu správné metody (v pol. 19. stol.) tak měli na produkci vanilky monopol Španělé, vládci Mexika. Dnes se pěstuje hlavně na tropických ostrovech: Réunion, Tahiti, Zanzibar, Srí Lanka, Bahamy, Seychely, v Indonésii a především na Madagaskaru, odkud pochází až 80 % světové produkce. Ta nejkvalitnější vanilka je přirozeně opylená – z Mexika. Končí však v USA. U nás se bohužel pěstovat nedá.

 

KVETOUCÍ LIÁNA

Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) je liánovitá orchidej z čeledi vstavačovitých. Po stromech se rychle šplhá do výšky až několika desítek metrů. Je epifytická – z hladké lodyhy dělené kolínky vyrůstají nejen lesklé tmavozelené až 16 cm dlouhé listy, ale i bělavé vzdušné kořeny. Exotické žluto až zelenkavě bílé květy v hroznech nijak výrazně nevoní a kvetou jen od rána do večera. Plody se tvoří až třetím rokem. Zralé, až 30 cm dlouhé štíhlé tobolky jsou plné tmavohnědé, vanilkou intenzivně vonící mazlavé hmoty s množstvím maličkých černých semínek. V pralese se vanilovníky dožívají až 50 let, na plantážích se vyměňují po 12 letech a množí se jednoduše řízkováním.

 

VOŇAVÝ BYZNYS

Vanilka je celosvětově důležitou látkou v potravinářském i kosmetickém průmyslu: přidává se do moučníků, zmrzliny, čokolády, pudinků, alko i nealkoholických nápojů i parfémů a voňavek. Sklízejí se nezralé „lusky“ vanilovníku plocholistého, velkokvětého a tahitského. Pěstování i zpracování (fermentace a sušení) je velmi pracné a zdlouhavé, cena je proto vysoká. V Československu byla v pol. 20. stol. synteticky vyrobena levná náhražka – etylvanilin. Je poněkud ostřejší chuti a samozřejmě bez účinků. Bohužel je dnes v 90 % „vanilkových“ výrobků. S významnou výjimkou: když se v roce 1985 Coca-Cola rozhodla nahradit přírodní vanilku etylvanilinem, Malgašská (dnešní Madagaskarská) republika byla na pokraji bankrotu. Naštěstí náhražka lidem nechutnala.

 

Vanilka

 

VŮNĚ KLIDU A POHODY

Tradici v léčitelství má vanilka v zemích původu. Původní obyvatelé jihovýchodního Mexika – Toltékové a Aztékové používali tlilxochitl – černý lusk, kvůli lahodné chuti i účinkům třeba jako přísadu do kakaa či fazolí. Látek obsažených v plodech vanilovníku je asi 200. K těm důležitým patří kyselina salicylová, vanilinová, kumarin, piperonal, sacharidy a hlavně vanilin (až 85 %) – aromatický fenolický aldehyd a původce charakteristické vůně a chuti. Vanilin má antioxidační účinky a je tak dobrou prevencí rakoviny, zánětlivých a srdečně-cévních chorob, zlepšuje činnost jater a srdce, brání stárnutí pokožky, pomáhá snížit krevní tlak, horečku i menstruační problémy atd.

 

Vanilka je také přírodní antimykotikum a používá se na různá kožní onemocnění: ekzémy, dermatitidy, mykózy, vyrážky apod. Vanilka však osvěžuje nejen tělo, ale i mysl: její vůně zklidňuje nervy a navozuje dobrou náladu – je dobrá při stresu, depresích, nechutenství a nespavosti a v neposlední řadě patří mezi afrodiziaka. Její vůně je totiž příbuzná lidským feromonům „přitažlivosti“. Nejčastěji se užívá formou lihové tinktury nebo aromaterapie. A tu si, stejně jako pravý vanilkový cukr, může připravit každý sám. Náhražky, jak víme, nefungují. A vanilkové rohlíčky jsou pak léčivé.

 

Celková nabídka produktů obsahujících vanilku.


Související články:
Vanilka
Vanilkový dezert s javorovým agarem
Kakao
Srdeční záležitost - hloh
Pukléřka islandská - severní královna


20.12.2017
autor: Mgr. Vladimír VONÁSEK
zdroj: Energy Vitae 12/2017
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS